אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזכ"ל OECD: לבנקים המרכזיים בעולם נגמרה התחמושת צילום: אי פי איי

מזכ"ל OECD: לבנקים המרכזיים בעולם נגמרה התחמושת

אנחל גורייה אמר כי מאז המשבר הפיננסי לבנקים לא נותרו עוד דרכים רבות לתמרץ את הכלכלה; זאת בשעה שהפד והבנק האירופי המרכזי מביעים נכונות להוריד ריבית; קרא למדינות שיכולות לעשות זאת - להגדיל הוצאות

28.06.2019, 12:25 | שירות כלכליסט

קרוב לעשור מאז הסתיים המשבר הפיננסי העולמי ונראה שלבנקים המרכזיים ברחבי העולם לא נותרו עוד דרכים רבות לתמרץ את הכלכלה, כך לדבריו של אנחל גורייה מזכ"ל הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD).

קראו עוד בכלכליסט

גורייה אמר את הדברים בשעה שבנקים מרכזיים גדולים כמו הפדרל ריזרב בארה"ב והבנק האירופי המרכזי, הביעו לאחרונה נכונות להוריד ריבית. שינוי המדיניות הזה הגיע על רקע מלחמת הסחר המתמשכת בין ארה"ב וסין, שכלכלנים רבים מזהירים כי תפגע אף יותר בכלכלה העולמית ההולכת ומאטה.

אנחל גורייה, צילום: אלכס קולומויסקי אנחל גורייה | צילום: אלכס קולומויסקי אנחל גורייה, צילום: אלכס קולומויסקי

בראיון ל-CNBC אמר גורייה, השוהה עתה בוועידת G20 ביפן, כי העולם היה "נמצא במצב גרוע בהרבה היום" לולא הבנקים המרכזים שפעלו לתמרץ פעילות כלכלית בעשור האחרון. אולם, הוא הוסיף כי לבנקים המרכזיים הולכת ואוזלת ה"תחמושת".

לדבריו, "שיעורי הריבית נמצאים על אפס או קרובים לשם כמעט בכל מקום, ועכשיו אנחנו יודעים ששיעורי הריבית יישארו נמוכים לתקופה ארוכה יותר, וזה כל מה שהבנקים המרכזיים יכולים לעשות".

הוא הוסיף וטען כי הגיע הזמן שלמדיניות הפיסקאלית יהיה תפקיד גדול יותר בעידוד פעילות כלכלית. כלומר, שמדינות שיכולות להרשות לעצמן להגדיל את ההוצאות מבלי לסכן את מצבן הפיננסי צריכות לעשות זאת. "יש מדינות שמטפלות בחוב שלהן", אמר גורייה, "אבל יש מדינות שיש להן היכולת להגדיל הוצאות בצורה מבוקרת. לכן, מדיניות פיסקאלית מתואמת היא השלב הבא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
המציאות יותר מורכבת...
לא שהכסף יוצר זול לאורך זמן אלאצשגם הנכסים הופכים יותר ויותר יקרים (שזה כמובן הצד השני של אותו המטבע). למשל גם אם אתה מרוויח יפה תתקשה לקנות דירה מהסיבה הפשוטה שהנכסים מתייקרים מהר יותר מעליית השכר (וזה מבלי להתייחס לסיכון שאתה לוקח על עצמך). בתכלס מה שנשאר לעשות זה להשקיע בקטנה פה ושם, לשבת על קופת מזומנים עד שיגיע המשבר ואז לקנות נכסיפ ולקוות לטוב.
ל 4  |  29.06.19
8.
ריבית נמוכה לא מתמרצת עסקים!!!
כאשר העולם מאוד תחרותי וכשמאוד יקר להקים עסק וכש-40% מהסקים פושטים רגל תוך שנה. כל יזם מצפה למינימום 50% תשואה מהעסק שהוא מקים אחרת זה לא שווה את הסיכון. אם הריבית 0% או 5% זה לא מה שישפיע על צמיחה כלכלית. צריך להוריד את הסיכון והבירוקרטיה לעסקים.
אני  |  29.06.19
7.
נו 4, אין הריבית האפקטיבית שלי ירדה מ- 5% ל- 2.5% אז אני צריך להרוויח כפול כפיצוי או שאין לי פנסיה.
התוצאה היא שכולם מהמרים בכל מני קריפטו או נדלן, כולנו אנשי עסקים או שאין חסכונות. השוק לא נותן תשואה ראויה (כזו שתאפשר לאדם לא להוריד רמת חיים בפנסיה לאחר קריירה באורך סביר). חבר׳ה שהיום בגיל 30 - 40 עדיין לא מבינים מה קרה להם אולם דור שלם אכל אותה ברובו (הרוב לא יעשו אקזיט :()
כלכלן  |  29.06.19
לכל התגובות