אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נתניהו הקוסם העלים את ההרתעה הישראלית ומשלם פרוטקשן בשביל שקט מזוייף"

"נתניהו הקוסם העלים את ההרתעה הישראלית ומשלם פרוטקשן בשביל שקט מזוייף"

כך לדברי ח"כ מאיר כהן (כחול לבן) בדיון בכנסת בנוגע לתקצוב למיגון עוטף עזה, לרבות בערים הגדולות. בני גנץ, יו"ר כחול לבן: "אני יודע איך להחזיר את ההרתעה. אני מתכוון להוביל מדיניות ביטחונית חדשה". סמוטריץ': "כדי להביא ביטחון צריך לחזור לעזה ולחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון"

01.07.2019, 12:13 | צבי זרחיה

מליאת הכנסת מקיימת דיון פגרה מיוחד לבקשת 25 ח"כים בתקצוב למיגון עוטף עזה לרבות בערים בגדולות.

ח"כ מאיר כהן (כחול לבן) אמר, כי "ממשלת ישראל הפכה את המיגון לאסטרטגיית הלחימה. ההרתעה הישראלית מול החמאס לא קיימת. הארגון שאותו התחייב ביבי למוטט הפך לישות ריבונית בדרום המופקר. נתניהו הצמיח את הג'יהאד שהפך למכתיב המדיניות וזה שאחראי על פעימות הלב של תושבי הדרום. נתניהו מוכיח רפיסות ומגדיר מחדש שירי מהדרום הוא גזירה מהשמיים ועימה יש להשלים. נתניהו הקוסם העלים את ההרתעה הישראלית ומשלם פרוטקשן בשביל שקט מזוייף. הוא הרגיל את החמאס לסחיטה ואיומים. ישראל נכנעת מול התוקפנות של חמאס ומי שמשלם הם אזרחי הדרום. הוא משדר חולשה".

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ מאיר כהן, צילום: אוראל כהן ח"כ מאיר כהן | צילום: אוראל כהן ח"כ מאיר כהן, צילום: אוראל כהן

כהן הוסיף כי "הרפיסות של נתניהו הפכה את הדרום לשטח הפקר. מבצע צבאי שימוטט את החמאס לא יקרה. אנו דורשים תוכנית מיגון. העלות היא 3 מיליארד שקלים ויש כסף".

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) אמר, כי "המציאות בעזה מחייבת לחשיבה ולדיון עומק. מה שמניע את נתניהו היא שרידותו הפוליטית. החמאס בטוחים שאנו לא גובים מחיר כי אנו פוחדים".

בית שנפגע מפגיעת קאסם (ארכיון), צילום: מאיר אזולאי בית שנפגע מפגיעת קאסם (ארכיון) | צילום: מאיר אזולאי בית שנפגע מפגיעת קאסם (ארכיון), צילום: מאיר אזולאי

ח"כ אלון שוסטר (כחול לבן) אמר, כי "האיום על ציבור תושבי הדרום אין לו תאריך תפוגה. המדינה לא יודעת לעבוד באופן שיטתי. הגיע הזמן לפתור את הסוגיה באופן מערכתי. הממשלה ונתניהו שמחים להיצמד להמלצות של הדרג הצבאי כי צעדים קשים מחייבים אופק מדיני. הממשלה לא עושה כל מה שאפשר כדי לחלץ אותנו מהמצב ובכך מועלת בתפקידה כלפינו. יש לפרז את הרצועה ולשקם אותה. יש להחליש את החמאס באמצעים בטחוניים וכלכליים".יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר הבוקר ב"כנס הרצליה" כי "התנהלות נתניהו מול עזה משדרת לטהראן מסר של חולשה" .

בנוגע לשחיקה בהרתעה הישראלית בעזה אמר גנץ: "ההרתעה התחלפה בגמגום שלא ממצה את הכוח ההתקפי של ישראל. ההתנהלות הזו משפיעה במידה ניכרת על הביטחון הלאומי שלנו. בראש ובראשונה היא משפיעה על תושבי הדרום. אבל הנזק לא נעצר רק שם. השלכות המדיניות שמוביל ראש הממשלה מתפרסות גם לאזורים ולגזרות נוספות. גם האיראנים בטהרן עוקבים אחר המדיניות הזו. ההתנהלות של נתניהו מול עזה משדרת מסר של חולשה. היא משפיעה על הנחישות של האיראנים לערער את היציבות במזרח התיכון. את הדרך הזו אני מחויב לשנות".

לגבי הפעולות הנדרשות בעזה אמר גנץ, "המדיניות הביטחונית של נתניהו בשנתיים האחרונות הובילה לשחיקת ההרתעה ולהסכם האחרון שמעורר בצדק את זעמם של התושבים. כשאנשים הופכים שקופים, הערבות ההדדית ותחושת השייכות נשחקת ויש בכך סכנה לחוסן הלאומי שלנו. תושבי הערים והיישובים בעוטף עזה מתמודדים בגבורה ובאצילות נפש עם המצב הסבוך הזה: גננת צריכה ללמד ילדים בני 3 עד 5 איך להתנהל באזעקה, ילדים בני 12 חוזרים להרטיב, הליכה לבריכה בקיץ נהיית משימה להורים. אבל אנשי העוטף מעידים שלא פחות מהטילים והבלונים שמשוגרים מעזה – פוגעת בהם ההתעלמות של ממשלת ישראל והעומד בראשה. מנהיג עם יושרה היה מתייצב שם בשבוע שעברו אומר בכנות לאן הוא מנווט".

הוא הציע תוכנית פעולה בעזה ואמר כי "אני יודע איך להחזיר את ההרתעה. אני מתכוון להוביל מדיניות ביטחונית חדשה מול עזה פשוטה ונחושה: השלב הראשון – השבת ההרתעה. נכתוש מהאוויר ונחזור לסיכולים ממוקדים. אנחנו יכולים להגביר את הלחץ על חמאס. אחרי שנחזיר את ההרתעה ונגיע לרגיעה, נעבור לשלב המדיני. אנחנו ניזום ונוביל מהלכים אזוריים בשביל לפתח את התשתיות הכלכליות ולתת אור של תקווה לאזרחים ברצועת עזה. הסיוע ההומניטארי ייעשה באופן מסודר ורציף, בשאיפה יחד עם הרשות הפלסטינית ודרך ארגונים בינלאומיים.ובכל מקרה - לא במזוודות כסף שלא משאירות שום פיקוח על נתיבי הכספים. חשוב לומר, לא נאפשר הסדרה שלא תכלול את השבת הגופות של אורון שאול ושל הדר גולדין ואת אברה מנגיסטו שעדיין נמצא בעזה".

סגן שר הביטחון ח"כ אלי בן דהן (הבית היהודי) שהשיב בשם הממשלה פירט את הפעולות המרכזיות למיגון עוטף עזה ואמר כי "מקו הגבול ועד 7 ק"מ מגבול הרצועה שהוא המקום המסוכן ביותר - בתקציב של 300 מיליון שקלים מוגנו 166 גני ילדים ומעונות ו-28 בתי ספר. בתקציב של 1.2 מיליארד שקל הושלם מיגון דירתי למעלה מ-11 אלף בתי אב. בתקציב של 140 מיליון שקלים מוגנו כלל מרכיבי ביטחון, גשר ביטחון, תאורה, גדרות אלקטרוניות, מכשירי קשר לישובים, ועוד. בישובים שנמצאים מ-7 עד 15 ק"מ מהגבול הסתיים פרוייקט מיגון ברשויות שארך 8 שנים: 70 מיליון שקלים מוגנו 110 גני ילדים ו-66 בתי ספר. בתקציב של 6 מיליון שקלים מיגוניות בנציבות ובאר שבע ואושרה באשדוד, אשקלון וקריית גת. 19 מיליון שקלים למרכזים לרשויות. לצערנו עדיין קיימים פערים מסויימים. אין ספק שמיגון שקיים היום יותר יותר טוב ממה שהיה בעבר".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) שאל בפנותו אל האופוזיציה "מה אתם מציעים? למוטט את שלטון חמאס ולהביא את אבו מאזן גם ביהודה ושומרון וגם בעזה? אתם מציעים לגרש תושבים ישראלים. אין לכם האומץ לומר שמי שרוצה שלום שקט וביטחון צריך לשלוט בשטח. הבריחה מעזה איפשרה את השתלטות החמאס. כדי להביא ביטחון צריך לחזור לעזה ולחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון. הדרך היחידה להגיע לשלום ולביטחון. אין לכם אומץ לחזור ולתקן טעויות עבר. לא היה ברירה אנו נחזור ונוציא את אוכלוסיית הפליטים מעזה. תפסיקו לעשות פוליטיקה צינית על גבם של תושבי עוטף עזה הגיבורים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות