אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב רוצה מ"אל צ'אפו" 12.6 מיליארד דולר בכספי סמים צילום: רויטרס

ארה"ב רוצה מ"אל צ'אפו" 12.6 מיליארד דולר בכספי סמים

לדברי משרד התובע בברוקלין מדובר בהערכה שמרנית של הסכום שהרוויח קרטל סינלואה שבראשו עמד חואקין גוסמן שנידון למאסר עולם

06.07.2019, 09:38 | שירות כלכליסט

תובעים פדרלים בארה"ב מנסים לשים ידיהם על 12.6 מיליארד דולר של כספי סמים שלטענתם נמצאים בידי איל הסמים המקסיקני אל צ'אפו.

קראו עוד בכלכליסט

משרד התובע בברוקלין ביקש משופט מוקדם יותר היום להורות לאל צ'אפו - ששמו האמיתי הוא חואקין גוסמן - למסור לידיו את הסכום העצום. לטענת התובע מדובר באומדן "שמרני" של הסכום שהרוויח קרטל הסמים סינלואה בראשו עמד גוסמן, שהפיץ הרואין, קוקאין ומריחואנה בארה"ב.

התובעים ציינו את העדויות הרבות של ספקי סמים שתיארו את מפעל הפצת הסמים הרווחי שניהל גוסמן במהלך משפטו. הם אמרו שהכסף שהולבן שימש לתשלום משכורות ורכישת מטוסים, צוללות וכלי רכב אחרים באמצעותם שונעו הסמים. גוסמן הורשע בפברואר בקשירת קשר לביצוע רצח ובסחר בסמים. הוא עומד בפני מאסר עולם.

אל צ אל צ'אפו | צילום: רויטרס אל צ

"אל צ'אפו" הורשע בפברואר האחרון בכל 10 הסעיפים במשפט שהתנהל בעניינו בניו יורק. בין הסעיפים שבהם הורשע גוסמן - עיסוק פלילי מתמשך, הפצת קוקאין, הרואין, מריחואנה וסמים אחרים, וכן שימוש בנשק חם.

אל צ'אפו נתפס על-ידי ממשלת מקסיקו בפברואר 2014, אבל 17 חודשים אחר כך הצליח - בפעם השנייה - לברוח מהכלא דרך מנהרה שנחפרה מתחת לתאו. בריחתו המתוחכמת של גוסמן, שהדהימה את העולם, הייתה השפלה לממשלת מקסיקו ופגעה עוד יותר במוניטין הירוד ממילא של הנשיא דאז אנריקה פניה נייטו.

בינואר 2016 הצליחו כוחות הביטחון המקסיקניים ללכוד את אל צ'אפו בפעם השלישית, והפעם – אחרי שהוכח כי מקסיקו מתקשה להשאיר אותו בידיה אפילו כשהוא מוחזק בכלא שמור ביותר - החליטו הרשויות להסגירו לארה"ב.

מהעדויות שהוצגו במהלך משפטו של אל צ'אפו בניו יורק עולה כי קרטל הסמים שלו "סינלואה" הציף את ארה"ב בקוקאין באישורם של אין ספור קציני משטרה וצבא במקסיקו ובכירים מקסיקנים אחרים, אולי אפילו הנשיא פניה נייטו. לפי העדויות, אלה העלימו עין ממעשי הקרטל בתמורה לשוחד בשווי של מיליונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות