אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת ארה"ב: אין צורך בהוכחות כדי להתייחס לוואווי כסיכון ביטחוני צילום: שאטרסטוק

ממשלת ארה"ב: אין צורך בהוכחות כדי להתייחס לוואווי כסיכון ביטחוני

ענקית התקשורת הסינית לקחה את הממשלה לבית המשפט, וטענה שהחרם עליה אינו מבוסס. נציגי הממשלה טוענים כעת שהחברה מהווה איום אפשרי, שהוא די חמור שלא יהיה צורך בהצגת הוכחה. אם בית הדין יפסוק לטובת וואווי, יתקשה ממשל טראמפ להמשיך בסנקציות עליה

07.07.2019, 12:46 | רפאל קאהאן

האם החרם על וואווי מצד ארצות הברית מנוגד לחוק האמריקאי? כך מנסה החברה להוכיח במסגרת הליך משפטי שמתנהל בימים אלה בארה"ב. לפי דיווח של הניו יורק טיימס, שני הצדדים החלו להציג טיעונים לבית המשפט; הטיעון המרכזי של וואווי הוא שאף גורם בעולם לא הצליח להוכיח שהיא משמשת כסוכנת ריגול של בייג'ינג, או שעשתה זאת בעבר. הממשלה, לעומת זאת, טוענת שאין צורך בהוכחה כדי לחסום את פעולת וואווי.

קראו עוד בכלכליסט

לטענת הממשל האמריקאי, מהווה וואווי "איום פוטנציאלי" חריף, ולכן עבר בשנה שעברה חוק שאוסר על סוכנויות פדרליות לרכוש ציוד מהחברה. הטענה היתה שמוצריה כוללים דלתות אחוריות שיכולות לשמש את ממשלת סין. המשפט הנוכחי אינו מתייחס לאיסור המסחר עם החברה שהוטל בסוף מאי, ונשען על צו נשיאותי ולא על חוק.

מייסד ויקיפדיה רן ז מייסד ויקיפדיה רן ז'נגפיי ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילומים: טי.אן.אס, בלומברג מייסד ויקיפדיה רן ז

ניצחון של וואווי בהליך עשוי לסבך תדמיתית את הנשיא טראמפ, שמנסה להציג עצמו כמי שמנהל בהצלחה את מלחמת הסחר עם סין. אם יקבל בית המשפט את טיעון הממשלה, לא תצטרך האחרונה להציג דוגמאות והוכחות משום סוג, מה שעלול לתת תחושת חוסר ביטחון בעייתית לחברות זרות אחרות שפועלות בארה"ב.

אמנם נמצאו בתחילת העשור כשלי אבטחה במוצרי וואווי בבריטניה, אך לא ניתן להוכיח שמדובר בדלתות אחוריות שהותקנו בכוונה ובשליטת ממשלת סין. כמו כן, נמצאו כשלים מוקדמים יותר בהודו, שכללו רכיב ציתות - אך גם כאן לא ניתן לדעת שממשלת סין עמדה מאחורי הפעולה. וואווי אמנם נתפסה במקרי ריגול תעשייתי, ובמקרי הפרת צווי סחר שונים כמו האמברגו האמריקאי על איראן - אך אירועים אלה לא קשורים לטענות הממשל בדבר סיכונים לביטחון הלאומי.

"אנחנו בטוחים בטענות שלנו", מסר דובר של וואווי לניו יורק טיימס, "מדובר בחוק שכל מטרתו הוא להדיר את וואווי ומוצריה מהשוק האמריקאי". וואווי עמדה בראש חלק מהשיחות שניהל דונלד טראמפ עם מקבילו הסיני שי ג'ינפינג בשבוע שעבר במהלך כנס ה-G20. התוצאה היתה הצהרה על צמצום היקף החרם על החברה, אך בפועל טרם התבצעו צעדים מעשיים ליישום ההחלטה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות