אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מטרטרת את הזרים: רשות האוכלוסין הפסיקה לקבל מזומן צילום: עמית שעל

מטרטרת את הזרים: רשות האוכלוסין הפסיקה לקבל מזומן

רשות האוכלוסין וההגירה מתירה מתחילת החודש תשלום באשראי בלבד. לפי מרכז הסיוע המשפטי לעולים, המהלך פוגע באוכלוסיות החלשות ביותר – מבקשי מעמד, עניים וקשישים – שאין ברשותן כרטיסי אשראי

10.07.2019, 08:03 | שחר אילן

רשות האוכלוסין וההגירה הפסיקה בתחילת החודש קבלת תשלום במזומן במשרדיה. הרשות היא, ככל הידוע, אחד הגופים הממשלתיים הראשונים שעושים זאת. המהלך פוגע בעיקר בקבוצות חלשות שאין להן כרטיסים מגנטיים כלומר פושטי רגל, עניים, קשישים ותושבים זרים.

קראו עוד בכלכליסט

החלטת רשות ההגירה פורסמה לקראת סוף יוני. היא תואמת את החלטת הממשלה מינואר 2018 לצמצם את השימוש במזומן במשק כולו ובין היתר "להטיל על כלל משרדי הממשלה ויחידות הסמך לקבוע יעדים לצמצום תקבולי המזומן מהציבור".

מנכ"ל רשות האוכלוסין שלמה מור יוסף, צילום: עומר מסינגר מנכ"ל רשות האוכלוסין שלמה מור יוסף | צילום: עומר מסינגר מנכ"ל רשות האוכלוסין שלמה מור יוסף, צילום: עומר מסינגר

במכתב ששלחה בשבוע שעבר עו"ד נועה דיאמונד ממרכז הסיוע המשפטי לעולים של המרכז הרפורמי לדת ומדינה למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה שלמה מור יוסף, היא כותבת ש"מדובר במדיניות פוגענית באופן בלתי מידתי". דיאמונד טוענת ש"מעבר להודעתכם הלקונית בדבר המדיניות החדשה לא פורסם כל הסבר או נימוק בדבר הטעמים שבבסיסה. ניתן רק לנחש שברצונכם להפחית את היקף התשלומים המתבצעים במזומן, אם מטעמי יעילות ואם מטעמי שליטה מיטבית בתשלומים הכספיים".

לדבריה, "האמצעי שבו בחרתם פוגע דווקא באוכלוסיות החלשות ביותר: מבקשי מעמד, אנשים בעוני, פלסטינים בהליך איחוד משפחות וקשישים".

דיאמונד טוענת שניתן לחשוב על שורה של פתרונות להקל על מי שאינם מחזיקים כרטיסי אשראי ובין היתר הותרת דלפק אחד שבו ניתן לשלם במזומן בכל לשכה. היא מפרטת שורת אמצעים בעייתיים שאליהם הפנו פקידי הלשכה את מי שלא היו ברשותם כרטיסי אשראי: לחפש אדם בקהל שיסכים לשלם בכרטיס האשראי שלו, להביא חבר שלו כרטיס אשראי וכן קניית כרטיס תשלומים נטען בדואר.

טענות דומות מגיעות גם מכיוונו של ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה. מקלב שלח למור יוסף מכתב שבו כתב ש"ההוראה פוגעת בעיקר באוכלוסיות חלשות שאין ברשותן כרטיס אשראי אישי, וכן בהורים לתלמידים ובני נוער שנאלצים במקרים רבים להגיע ללשכה כדי לשלם אגרות שונות".

הוא דורש להחזיר את אפשרות התשלום במזומן לאוכלוסיות שלא מחזיקות בכרטיס אשראי וכן לאפשר תשלום של קרוב משפחה באמצעות הטלפון. מרשות האוכלוסין נמסר ש"ככלל, הנחיית העבודה נועדה להקל על הציבור ועל נותני השירות. עם זאת הובהר שכל מקרה חריג יטופל בלשכה בהתאם לנסיבותיו".

תגיות