אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מגיעים לשלב הפיתוח הסופי של לווייתן: החלק האחרון של האסדה בדרך לישראל

החלק העליון של האסדה החלה היום במסע שיט מטקסס ויגיע בעוד כחמישה שבועות לחופי ישראל. המבנה התפעולי של האסדה מורכב מ-5 יחידות, שהאחרונה תורכב בספטמבר הקרוב

14.07.2019, 11:20 | ליאור גוטמן
חברת האנרגיה האמריקאית נובל אנרג'י הוציאה לדרכה את פרויקט השלמת בניית אסדת הפקת הגז של מאגר לווייתן. הבוקר (א') יצא לדרכו החלק העליון (TopSides) של האסדה במסע שיט שהחל בטקסס ארה"ב ויסתיים עוד כחמישה שבועות מול חופי ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

מאגר הגז לווייתן ממוקם כ-125 ק"מ מערבית לחיפה והוא מכיל כ-600 מיליארד מק גז טבעי. למרות שהמאגר התגלה בדצמבר 2010, ארבע שנים של לוליינות רגולטורית גרמו להכרזה רשמית על "תגלית", ורק מאז בעליו (דלק נובל ורציו) היו מחוייבים בפיתוחו.

החלק העליון של אסדת לווייתן יצאה מטקסס לישראל, צילום: יח"צ נובל אנרג החלק העליון של אסדת לווייתן יצאה מטקסס לישראל | צילום: יח"צ נובל אנרג'י החלק העליון של אסדת לווייתן יצאה מטקסס לישראל, צילום: יח"צ נובל אנרג

מתווה הגז הממשלתי הוביל את הדרך להוצאת הגז מהים, והשלב הראשון בפיתוח עלה 3.75 מליארד דולר ועם יכולת הפקה שנתית של כ-12 מיליארד מ"ק (הצריכה השנתית כולה בישראל). למאגר חוזי יצוא מול מצרים, ירדן ומספר לקוחות מקומיים.

לדברי נובל אנרג'י, המבנה התפעולי של האסדה מורכב מ-5 יחידות תפעוליות שונות, שהאחרונה תורכב בספטמבר הקרוב.

שר האנרגיה יובל שטייניץ, אמר הבוקר: "האסדה תאפשר לנו לשדרג את הביטחון האנרגטי, להחליף את הפחם המזהם בחדרה ובאשקלון בגז טבעי כחול-לבן, לייצא את עודפי הגז לירדן ולמצרים ובעתיד גם לאירופה. ישראל הופכת למעצמת אנרגיה וכולנו מרוויחים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
כולנו מרוויחים?
1) הגז מזהם מעט פחות מפחם כך שמבחינת זיהום האוויר השינוי יהיה מינורי. 2) כל תקלה קטנה באסדה תזהם את מי הים שכולנו שותים מהם(מפעל ההתפלה) , אין מערכת שאין בה תקלות לכן צפו למחסור במים בעתיד. 3) התמלוגים מחברות הגז הם הרבה פחות נמוכים מהתחזיות שנערכו בתחילת העשור כך שגם בהיבט התקציבי אין פה בשורה גדולה.
אלון  |  14.07.19
לכל התגובות