אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנקמה של איראן? הודיעה שתפסה מכלית נפט צילום: בלומברג

הנקמה של איראן? הודיעה שתפסה מכלית נפט

שבועיים אחרי שמכלית עם נפט מאיראן נעצרה בגיברלטר ובצל האיומים של טהרן לנקום, מודיעים משמרות המהפכה כי עצרו במפרץ הפרסי צוות של מכלית מאיחוד האמירויות ש"הבריח נפט". בתחילת השבוע, אחרי היעלמות המכלית, טענה איראן: "היא נקלעה למצוקה וגררנו אותה לתיקונים"

18.07.2019, 13:39 | ynet

הטלוויזיה הממלכתית של איראן הודיעה בצהריים (יום ה') כי משמרות המהפכה עצרו במפרץ הפרסי 12 אנשי צוות של מכלית נפט זרה בחשד להברחת נפט. מהפרטים שציינה איראן עולה כי הכוונה היא לצוות של מכלית הנפט מאיחוד האמירויות שאותה גרר חיל הים האיראני בתחילת השבוע למים הטריטוריאליים של איראן.

שלשום, בעקבות הדיווחים על כך שהמכלית נעלמה לתוך המים הטריטוריאליים של איראן והקשר איתה אבד, הודיעה טהרן כי המכלית נקלעה למצוקה וכי חיל הים האיראני נחלץ לסייע לה וגרר אותה לאיראן רק לצורך תיקונים. אלא שכעת טוענים האיראנים כי אחר כך התברר שצוות המכלית היה מעורב בניסיון העברה של נפט ממבריחים איראנים אל לקוחות בחו"ל. המכלית נתפסה מדרום לאי האיראני לראק, במצר הורמוז.

קראו עוד בכלכליסט

הודעת איראן היום באה שבועיים אחרי שהרשויות בגיברלטר, טריטוריה בריטית בקצה ספרד, עצרו מכלית שהובילה נפט איראני, כנראה בדרך לסוריה. המכלית ההיא נעצרה משום שהעברת נפט לסוריה מפירה את הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על משטרו של אסד.

בעקבות מעצר אותה מכלית קראו גורמים קיצוניים באיראן למשמרות המהפכה להגיב בתפיסת מכליות נפט זרות באזור המפרץ הפרסי, והשבוע הבטיח גם המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי שארצו תנקום על תפיסת המכלית בגיברלטר. כבר בשבוע שעבר, כפעולת תגמול, ניסו אנשי משמרות המהפכה להשתלט על מכלית בריטית במפרץ וכשלו.

מכלית נפט, צילום: בלומברג מכלית נפט | צילום: בלומברג מכלית נפט, צילום: בלומברג

מעצר המכלית בא בשעה של מתיחות גדולה במפרץ הפרסי ובסמוך לו: בחודשיים האחרונים אירעו שש תקיפות מסתוריות נגד מכליות במפרץ עומאן, וגורמים באירופה ובארה"ב האשימו את איראן כי היא האחראית להן. ההערכה של גורמים אלה היא שאיראן מנסה להעביר מסר שלפיו אם מגזר הנפט שלה ימשיך לסבול מהסנקציות האמריקניות עליו – היא תשבש את אספקת הנפט ממדינות אחרות באזור ובכך תערער את יציבות שוק הנפט העולמי כולו. טהרן עצמה מכחישה את הדברים בתוקף.

המשטר בטהרן והממשל האמריקני בראשות דונלד טראמפ החליפו בחודשיים האחרונים איומים חריפים במלחמה על רקע מה שנראה כהתפרקות הסכם הגרעין בין טהרן למעצמות. במאי אשתקד הודיע טראמפ כי ארה"ב פורשת מההסכם ומחזירה את מלוא הסנקציות שלה על איראן, בטענה שההסכם, שנחתם על-ידי קודמו ברק אובמה, הוא הסכם גרוע המאפשר לטהרן להמשיך בפעילות הטרור מערערת היציבות שלה ברחבי העולם.

לפני חודשיים, במלאות שנה לפרישה האמריקנית, הודיעה איראן כי גם היא מתחילה להתיר בהדרגה את המחויבות שלה להסכם, מגבירה את קצב העשרת האורניום ומעשירה אותו לרמה גבוה יותר, משום שמדינות אירופה, שהבטיחו לפצות את האיראנים על פרישת ארה"ב ועל הסנקציות, לא הצליחו עד כה לעשות זאת.

תגיות