אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד הבריאות על שביתת האחיות: "נטפל בבעיות - אבל לא בדרך של שביתה" צילום: אוהד צויגנברג

מנכ"ל משרד הבריאות על שביתת האחיות: "נטפל בבעיות - אבל לא בדרך של שביתה"

משה בר סימן טוב: "אנו נאלצים להגיע היום לבית הדין העבודה כדי לפתור את הסכסוך שהוא על הגב של המטופלים". לדבריו, משרד הבריאות מוכן לדון על שינויים בהליך האקרדיטציה - "אך בשום פנים ואופן לא נוותר עליו"

23.07.2019, 10:24 | אדריאן פילוט ו-ynet

"אנו חושבים שלא צריך להגיע לשביתה. אנו נטפל בכל הקשיים של האחיות –אבל לא בדרך הזו. לצערנו אנו נאלצים להגיע היום לבית הדין העבודה כדי לפתור את הסכסוך שהוא על הגב של המטופלים", כך אמר היום (ג') משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות בכנס של משרד הבריאות שבו הודה לאחיות והגדיר אותן כ"עמוד השדרה" של מערכה הבריאות הישראלית. בר סימן טוב קרא לפתור את הסכסוך הזה "בדרכי שלום בלי להחריף אותו, בלי להסלים אותו ובלי להגיע לשביתה".

קראו עוד בכלכליסט

מחאת האחיות, צילום: אוהד צויגנברג מחאת האחיות | צילום: אוהד צויגנברג מחאת האחיות, צילום: אוהד צויגנברג

משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות, צילום: אוראל כהן משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות | צילום: אוראל כהן משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות, צילום: אוראל כהן

בר סימן טוב התייחס למוקד הסכסוך – הליך ה"אקרדיטציה"- אוסף של מבדקי איכות, בטיחות ובקרה שכל בית חולים חייב לעבור לשם קבלת אקרדיטציה (אישור) ומבוצע על ידי ארגון פרטי, ה-JCI האמריקאי. "אני יודע שיש כעת שאלה: אקרדיטיציה כן או לא?. התשובה שלנו היא לחלוטין כן. אין אף מדינה מתוקנת מערבית שמרשה לעצמה לוותר על האקרדיטציה.

האחיות מפגינות הבוקר, צילום: אוהד צויגנברג האחיות מפגינות הבוקר | צילום: אוהד צויגנברג האחיות מפגינות הבוקר, צילום: אוהד צויגנברג

"יש שיח מקצועי ער על מה היא הדרך הנכונה לבצע את האקרדיטציה בישראל. אנו נכונים לקיים את השיח הזה אבל בשום פנים ואופן לא נוותר על האקרדיטציה. הדבר הזה יצר שיפור אדיר בבתי החולים שלנו. עם כל ההבנה לעומסים הכבדים ותחושת הנטל, ככה מתנהלות כל מערכות הבריאות בעולם: אנו יודעים שהדבר הזה מונע טעויות שהיו מתגלגלות בחיי אדם או בבריאות שלהם ומשפר את השירות ככה מתנהלות כל מערכות הבריאות. יש לנו נכונות אמיתית לבחון את התהליך ואת השינויים הנדרשים בתהליך הזה", הסביר בר סימן טוב שהוסיף כי יש בידיו מספר רב של הצעות שיכולות לייצר תנאים לשיפור ממשי בתנאי עבודה של האחיות.

מנכ"ל משרד הבריאות חשף כי ערב פיזור הכנסת האחרון (אחרי הבחירות) משרדו והאוצר היו על סף הסכם היסטורי שהעניק תוספות משמעותיות לתקציב הבריאות: "אנו מסתכלים קדימה ומתכננים לשחזר את ההישג אליו כמעט הגענו אחרי הבחירות הקודמות: היינו כמעט לקראת חתימת הסכם מצוין עם משרד האוצר לגבי משאבים שיגיעו למערכת הבריאות וכעמט הגענו לסיכומים. אך יממה אחרי זה הוחלט על פיזור הכנסת. נצטרך לשחזר את העבודה המשותפת הזו".

הבוקר פתחו האחיות בשביתה, זאת לאחר שאמש התפוצץ המשא ומתן עם משרדי האוצר והבריאות. השביתה תקיף את כל בתי החולים, מרפאות בריאות הציבור ומרפאות קופות החולים בקהילה. חדרי ניתוח יעבדו במתכונת חירום ובכל מחלקות האשפוז יינתנו שירותים במתכונת מצומצמת.

האחיות מפגינות, צילום: אוהד צויגנברג האחיות מפגינות | צילום: אוהד צויגנברג האחיות מפגינות, צילום: אוהד צויגנברג

איריס אביטל, אחות בלשכת הבריאות נפת רמלה סיפרה: "משנות ה-80 ועד היום המצב רק הולך ונהיה יותר גרוע. מוסיפים לנו מטלות בלי סוף, האוכלוסייה גדלה ואין לנו תוספת כוח אדם. האחיות פשוט מתמוטטות, הן מגיעות לעבודה ואחרי כמה חודשים הן פשוט בורחות - לא את זה הן רצו לעשות. לאחרונה הייתה מגפת חצבת, אחיות ביטלו את חופש פסח והגיעו לעבוד בחול המועד כדי לחסן את כולם - עד היום הן לא קיבלו את הכסף על העבודה הזו".

לילך אליהו, אחות נשים במרכז בריאות האישה בבני ברק הוסיפה: "התפקיד של אחות בקהילה הוא לא מה שהיה לפני ארבעים שנה. בעבר אחות הייתה עושה דברים פשוטים והיום התפקיד השתנה והתרחב – העומסים הם רבים וגדולים. כל כמה דקות נולדת מטלה – איך אפשר לתת טיפול מודרני עם תקינה ישנה? הגיע הזמן שמשרד הבריאות ישנה את תקינת האחיות בצורה הולמת לכמות המשימות והנהלים שהאחיות קיבלו עצמן עם השנים".

צביקה הופמן, אח במחלקה כירורגית בבית החולים הלל-יפה אמר: "החלטנו לשים סוף לתהליך האקרדיטציה. אין התאמה בין כמות החולים שאח או אחות מופקד עליהם לבין המשימות שאנו נדרשים לבצע בכוח. זה מאריך את זמן ההמתנה עבור החולים, אנחנו קורסים תחת העומס ואי אפשר לתת התייחסות לכל משפחה ומטופל בזמן שמוקצה לנו. אין הלימה בין כמות המטופלים לכמות האחיות שנמצאות באותה המשמרת. כבר מזמן הפסקנו לספור את המיטות במסדרון, שחורגים מהתקינה במחלקה".

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, אמרה לקראת השביתה: "האחים והאחיות בישראל זועקים את זעקתם של אזרחי ישראל השוכבים מושפלים במסדרונות בתת תנאים, הורים וילדים הממתינים נואשות לתורים בלתי נגמרים ותינוקות שלא מקבלים חיסונים בזמן. האחים והאחיות בישראל מבקשים פתרון אמיתי ומיידי שיאפשר להם לתת טיפול הולם ובטוח לאזרחי ישראל. לא עוד וועדות לא עוד מריחות שלא נתנו כלום לאורך השנים.

"האחיות לא ייתנו עוד יד לעבודה מחוץ לתקנים ולרישיון, למטלות בקהילה ובריאות הציבור, לנהלים ובקרות ללא תוספת כח אדם וללא תוספת שכר בהתאם. משרדי הבריאות והאוצר הם האחראים הישירים לכך שהמחלקות בבתי החולים עלו על גדותיהן והמסדרונות ממשיכים להתמלא בחולים ובמיטות מחוץ לרישיון החוקי שמשרד הבריאות עצמו העניק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
האחיות סתם מייללות...ראה האקרדיטציה
האקרדיטציה חשפה את תפקוד האחיות והן לא יכולות לילל קשה לי.האחיות עושות תארים תואר שני ודוקטורטים ואח"כ מסרבות לחזור ולסעוד חולים רוצות רק מחקר ותפקידי ניהול.משכורתן מכובדת...נכון שזה עיסוק קשה אבל פעם סטודנטים לרפואה עבדו בסיעוד אבל אילנה כהן התנגדה להעסקתם.היא גם התנגדה לאחיות מעשיות אז תחליטו אתן רוצות תארים ומתלוננות על מחסור בכוח אדם ובאשר לאקרדיטציה כל עובדי הרפואה עוברים אותה: רופאים דיאטניות פיזיותרפיסטים רוקחים עובדי מעבדה ועוד אז מוזר שהאחיות מתנגדות לאקרדיטציה. למרות שיש לי הערכה אליהן
יוסי  |  23.07.19
12.
מרוויחות מלא כסף ורק בוכות
אחות במשרה מלאה במשמרות בבית חולים ציבורי מרוויחות כ12,000 שקל עם תנאים של עובדי מדינה? מה רע?? אנחנו במפעלים מרוויחים 29,5 לשעה ומי מסתכל עלינו? במגזר ערבי להיות אח/אחות בבית חולים זו עבודה נחשקת והמון פונים למקצוע הזה. אפשר גם לייבא אחיות מוסמכות ממולדובה רוסיה הודו והפיליפינים כמו בתחום המטפלות.בחצי עלות שכר לקבל אחות ברמה יותר גבוהה ושלא בוכה כל היום..
שלום  |  23.07.19
לכל התגובות