אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סעודיה: יורש העצר מזרים מאות מיליוני דולרים לכדורגל צילום: אי פי איי

סעודיה: יורש העצר מזרים מאות מיליוני דולרים לכדורגל

בצעד שנועד להעלות את הפופולריות שלו בקרב הציבור הסעודי בכלל, ובקרב צעירים בפרט, הורה יורש העצר מוחמד בן סלמאן על הזרמת כ-670 מיליון דולר למועדוני הכדורגל בממלכה

24.07.2019, 10:59 | דורון פסקין

בצעד שנועד להעלות את הפופולריות שלו בקרב הציבור הסעודי, בעיקר זה הצעיר, הורה יורש העצר מוחמד בן סלמאן על הזרמת כ-670 מיליון דולר למועדוני הכדורגל בממלכה. התמיכה הממשלתית הנדיבה מעוגנת בתוכנית הנקראת "אסטרטגית התמיכה במועדונים", והיא הוצגה במסיבת עיתונאים מיוחדת שערכה "רשות הספורט" הסעודית. הכדורגל נחשב לספורט הפופולרי ביותר בממלכה, ולפי התגובות הראשוניות ברשתות החברתיות, מרבית הסעודים הביעו תמיכה נלהבת בתוכנית.  

קראו עוד בכלכליסט

נבחרת סעודיה. הנסיך עבדאלעזיז בן תרכי אלפייסל שהציג את האסטרטגיה החדשה הדגיש כי מב"ס, שהוא חובב כדורגל בעצמו, רואה חשיבות גדולה בפיתוח הספורט במדינה ולוקח את זה כפרויקט אישי למרות שהוא עסוק כיום באתגרים לא פשוטים אחרים, צילום: רויטרס נבחרת סעודיה. הנסיך עבדאלעזיז בן תרכי אלפייסל שהציג את האסטרטגיה החדשה הדגיש כי מב"ס, שהוא חובב כדורגל בעצמו, רואה חשיבות גדולה בפיתוח הספורט במדינה ולוקח את זה כפרויקט אישי למרות שהוא עסוק כיום באתגרים לא פשוטים אחרים | צילום: רויטרס נבחרת סעודיה. הנסיך עבדאלעזיז בן תרכי אלפייסל שהציג את האסטרטגיה החדשה הדגיש כי מב"ס, שהוא חובב כדורגל בעצמו, רואה חשיבות גדולה בפיתוח הספורט במדינה ולוקח את זה כפרויקט אישי למרות שהוא עסוק כיום באתגרים לא פשוטים אחרים, צילום: רויטרס

הנסיך עבדאלעזיז בן תרכי אלפייסל, שהציג את האסטרטגיה החדשה, הדגיש כי מב"ס - חובב כדורגל בעצמו - רואה חשיבות גדולה בפיתוח הספורט במדינה ולוקח את זה כפרויקט אישי, למרות שהוא עסוק כיום באתגרים לא פשוטים אחרים כמו המתיחות הגוברת מול איראן. התוכנית החדשה בסעודיה הציבה מספר יעדים עבור המועדונים ובהם שיפור התשתיות והמתקנים, שדרוג הניהול והשמת הדגש על הפן הכלכלי. עם הצגת התוכנית קרא אלפייסל להסתייע בסיוע הממשלתי כדי ליצור מקורות הכנסה נוספים שיפרנסו את המועדונים לאורך זמן.

את עיקר הסיוע תקבל, מטבע הדברים, הליגה המקצוענית העליונה בממלכה, שהיא גם העשירה בעולם הערבי. ליגה זו כוללת 20 מועדונים והסיוע להם יסתכם ב-440 מיליון דולר. כל מועדון בליגה הזו יזכה לסיוע ישיר של כ-13 מיליון דולר בעונה הקרובה. בנוסף, יקבל כל מועדון יהנה מעוד מיליוני דולרים בשנה כסיוע לכיסוי הוצאות הכרוכות בארגון המשחקים הביתיים, בארגון פעילויות לאוהדים, בשדרוג המתקנים והתשתיות הסובבות אותם וכדומה.

תוכנית הסיוע לא פוסחת על אף מועדון כדורגל בסעודיה (בה פועלים בסך הכל 174 מועדונים), כשהסיוע הכולל לליגות הנמוכות (הליגה השנייה, השלישית והרביעית) מסתכם בקרוב ל-50 מיליון דולר בשנה. כך למשל, כל אחד מ-20 מועדוני הליגה השנייה הנקראת על שם הנסיך בן סלמאן עצמו, יקבל סיוע של למעלה ממיליון דולר בשנה. מועדון בליגה השלישית בסעודיה יקבל כ-400 אלף דולר בשנה ואילו מועדון כדורגל בליגה הנמוכה ביותר בסעודיה יקבל תמיכה ממשלתית של כ-130 אלף דולר בשנה.

יצוין כי בשנה שעברה נאלץ יורש העצר להודיע על כיסוי חובות מועדוני הכדורגל הבכירים במדינה בשווי כולל של כ-350 מיליון דולר, לאחר שהיה חשש כי לא יוכלו להמשיך בפעילותם. זה קרה אחרי שתביעות של שחקנים זרים שלא זכו לתשלום מלוא המשכורות התקבלו בפיפ"א, ולאחר עיכוב משכורות עבור שחקנים מקומיים. בזמנו הוסברה ההתערבות של יורש העצר בצורך למנוע פגיעה בשמה הטוב של הממלכה עקב כניסת פיפ"א לתמונה. הצטברות החובות של המועדונים הגדולים, בייחוד בשנים האחרונות, אינה מפתיעה - לאור הסכומים האדירים שהחלו להוציא כדי למשוך אליהם שחקנים בעלי שם בזירה העולמית.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת, www.concordmena.com .

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות