אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיקון עולם החלה להחתים מטופלים כי יודעו שחלק ממוצריה עלולים להכיל שאריות חומרי הדברה וחיידקים

בלעדי לכלכליסט

תיקון עולם החלה להחתים מטופלים כי יודעו שחלק ממוצריה עלולים להכיל שאריות חומרי הדברה וחיידקים

החברה חויבה לכך על ידי משרד הבריאות, שמאשר לה לשווק את המוצרים. זאת בזמן שבבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים עדיין מתבררת עתירת החברה לחידוש רישיון פעילותה לאחר שהרישיון הושהה, ככל הנראה, בשל מידע מודיעיני משטרתי בעניין מייסד ובעלי החברה, צחי כהן. תיקון עולם: "החברה גאה ובטוחה בתוצרת שלה ומבצעת כל בדיקה שמשרד הבריאות דורש ממנה, ורק ממנה"

26.07.2019, 11:58 | צלי גרינברג

חברת תיקון עולם החלה להחתים מטופלים, כי יודעו שחלק ממוצריה המסופקים במסגרת האסדרה הישנה עלולים להכיל שאריות חומרי הדברה וחיידקים. כך על פי טופס החתמה הנדרש על ידי החברה למילוי על ידי מטופליה, שהגיע לידי כלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

בטופס מצוין כי התוצרת באצוות (אצווה: תיעוד מחזור גידול לכל זן קנאביס בפרק זמן מוגדר) מסוימות, עלולה להכיל משפחות חיידקים (אנטרובטריאצאה) הנמצאים בצמחים ובמערכות העיכול של בעלי חיים, שחלקם עלולים להוות סכנה לבני אדם. בנוסף, החברה מציינת כי "תיתכן נוכחות של שרידי טיובנדאזול (חומר המיועד להדברת מזיקים ומחלות צמח הקנאביס) בחריגה של עד 0.4 ppm", וכי "ההערכה הינה שלא קיים כל סיכון בריאותי בחריגה זו". כך על פי הכתוב בטופס המבוקש על ידי החברה למילוי על ידי המטופלים, שהגיע לידי כלכליסט.

הצמדת הטופס למוצרי הקנאביס הרפואי של תיקון עולם נדרשה על ידי משרד הבריאות, לאחר בדיקות שהחברה נדרשה לשמני הקנאביס הרפואי שלה על ידי המשרד. בהודעת המשרד לתיקון עולם, שהגיעה לידי כלכליסט, נכתב כי "חובה לצרף הסבר מפורט, המסביר למטופלים והמתאר את החריגה וערכיה מן הספים המותרים".

חממות קנאביס רפואי של חברת תיקון עולם חממות קנאביס רפואי של חברת תיקון עולם חממות קנאביס רפואי של חברת תיקון עולם

יש לציין, כי אם נמצאה תוצרת המסוכנת לבריאות הציבור יש בידי משרד הבריאות היכולת לדרוש להשמידה - והמשרד, באמצעות היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות) כבר עשה זאת בעבר. לשאלות כלכליסט האם המשרד חייב את תיקון עולם להצמיד מסמך זה, ואם כן, מדוע רק את תיקון עולם ולא מגדלות נוספות המוכרות תחת ה'אסדרה הישנה' - המשרד לא הגיב.

בתוך כך, בבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים עדיין מתבררת עתירת החברה לחידוש רישיון פעילותה, לאחר שהרישיון הושהה בשל מידע מודיעיני משטרתי בעניין מייסד ובעלי החברה, צחי כהן.

צחי כהן, תיקון עולם, צילום: טל שחר צחי כהן, תיקון עולם | צילום: טל שחר צחי כהן, תיקון עולם, צילום: טל שחר

מתיקון עולם נמסר בתגובה, כי ״החברה גאה ובטוחה בתוצרת שלה ומבצעת כל בדיקה שמשרד הבריאות דורש ממנה, ורק ממנה. תוצאות בדיקות המעבדה החיצונית שהועברו למנהל היק"ר, שאישר בכתב את שיווקם, בכפוף לכתב ההסכמה עליו חותמים מטופלים הרוכשים תוצרת של האצוות שלהן דרש משרד הבריאות את הצמדת ההסכמה".

בנוגע לצחי כהן הגיבה החברה, כי "משרד הבריאות לא חידש את רישיונה של תיקון עולם בטענה לקיומו של מידע מודיעיני בעניינו של מר כהן, אשר המשטרה מעולם לא עימתה אותו מול המידע. מידע זה גם לא הוצג לתיקון עולם או לבאי כוחה. תיקון עולם עתרה כנגד משרד הבריאות לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים בדרישה לחידוש רישיונה, ואנו ממתינים לפסק הדין. תיקון עולם תמשיך לפעול בישראל לרווחת אלפי מטופליה״.

תגיות