אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המירוץ לדירה: הרוכשים נאחזים במשכנתא צילום: שאטרסטוק

פרשנות

המירוץ לדירה: הרוכשים נאחזים במשכנתא

הנתונים שהתפרסמו ביום חמישי על שיא בהיקף המשכנתאות שנטלו רוכשי הדירות ביוני, לצד הערכות מהזירה הפוליטית מלמדים כי כל מי שמתכוון לרכוש דירה צריך לשבת כעת ולעשות את החשבון. מי שיעשה זאת יגיע ככל הנראה למסקנה כי מצבו לא ישתפר

27.07.2019, 22:35 | דותן לוי

נתונים חדשים שפרסם בנק ישראל בחמישי האחרון מצביעים על זינוק בהיקף המשכנתאות בחודש יוני, ועל שבירת שיא של ארבע שנים בהיקף המשכנתאות שנטלו רוכשי הדירות. לפי הנתונים, הציבור נטל משכנתאות בהיקף של 6 מיליארד שקל לעומת 5.8 מיליארד שקל במאי. האם ניתן להסיק מהמהלך כי הרוכשים הגיעו למסקנה שמחירי הדירות צפויים לעלות ולכן אלו שהמתינו זמן רב יורדים כעת מהגדר? לא בטוח. אך כשמצרפים את הנתונים להערכות מהזירה הפוליטית בהחלט ייתכן כי כל מי שמתכוון לרכוש דירה צריך לשבת כעת ולעשות את החשבון. מי שיעשה זאת יגיע ככל הנראה למסקנה כי מצבו לא ישתפר.

קראו עוד בכלכליסט

את המגמה של העלייה בהיקפי המשכנתאות ניתן לראות בבירור לאורך תקופה, בשלושת החודשים האחרונים - בשיעור של 5.5% ובהשוואה ליוני שנה שעבר עלייה של כ־14%. רבות נכתב על השפעתה של הריבית על היכולת לרכוש דירה, והמסקנה העיקרית היא שעלייה בריבית, גם אם לא תשנה את מחיר הדירה בפועל, מהווה הכבדה משמעותית על הרוכשים, מגדילה את ההחזר החודשי וגורמת לכך שאלה יוכלו, במקרה הטוב, לרכוש פחות עם ההון העצמי שברשותם.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

הריבית במשק, שעומדת היום על 0.25% צפויה - על פי תחזית חטיבת המחקר של בנק ישראל - לעלות ל־0.5% לקראת סוף הרבעון השלישי של 2019 ולהמשיך לעלות בהדרגה עד 1% בסוף 2020. גם אם היסטורית הריבית על המשכנתאות עדיין נמוכה, ציפייה לעלייה בריבית משנה לחלוטין את כללי המשחק. מחקרים הראו בעבר כי עלייה של 2% בריבית על המשכנתאות יש בה כדי למחוק ירידה בשיעור של כ־10% במחירי הדירות. לצד זאת ניתן לצרף שני נתונים נלווים שהוצגו גם לאחרונה: עלייה בהיקף העסקאות לרכישת דירות חדשות, ועליית מחירים בשיעור של 1% במחירי הדירות ב־12 החודשים האחרונים.

רוכשי הדירות צריכים להוסיף לכך נתונים נוספים, כך למשל נתוני הלמ"ס מראים כי למרות ההבטחות של תוכנית מחיר למשתכן להציף את השוק בדירות, ההיצע ממשיך לצנוח ובין הרבעון האחרון 2018 לרבעון הראשון 2019 נרשמה ירידה בשיעור 21.5%. חוסר ההצלחה של מחיר למשתכן, הבחירות הקרובות והגירעון התקציבי העמוק יקשו על המשכה של התוכנית היקרה בממשלה הבאה. סימנים ראשונים לדעיכת התוכנית כבר באים לידי ביטוי בשיעור ההצלחה הנמוך של רשות מקרקעי ישראל בשיווק המגרשים שנמצאים בידיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
מפריחי הבועות תתעוררו
פסימיסיטים ומנבאי חורבן שהתחילו לפני כמעט עשור לפמפם שהנפילה בדרך - אם במקום להתנבא היו קונים אז דירות, כבר היו מכסים חצי מהמשכנתה שלהם ואולי היו היום משפרי דיור בורגניים. אבל כמו כל מהמר שממשיך להמר על עתידו עד הגרוש האחרון ולא מבין שטעה ומחשב מסלול מחדש. ממשיכים להיות המשוגע שצועק בעיר שהחורבן והנפילה קרובה. בנתיים כל מי שהעז וקנה דירה כבר נמצא במקום אחר ממשיך הלאה וחיי בפחות מרמור וקצת יותר מסופק ויודע שעשה את הדבר הנכון עבורו ועבור משפחתו.
ארמגדון  |  28.07.19
לכל התגובות