אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קטינים פותחים בקלות חשבונות עסקיים באינסטגרם, נחשפים לפדופילים ופושעים צילום: TechCrunch

קטינים פותחים בקלות חשבונות עסקיים באינסטגרם, נחשפים לפדופילים ופושעים

מיליוני בני פחות מ-13 מעבירים את החשבון למצב עסקי כדי לנטר את הצפיות וללמוד על הצופים - ותוך כדי כך, חושפים את פרטיהם לגורמים לא מורשים. בעקבות החשיפה, הצניעה אינסטגרם את כתובת המייל של המשתמש, אך המידע עודנו זמין

28.07.2019, 17:38 | רפאל קאהאן

מיליוני בני פחות מ-13 פתחו באינסטגרם חשבונות עסקיים או העבירו את חשבונם לתצורה זו, כדי לעקוב אחר מספר הלייקים שלהם ולנטר את צמיחת מספר העוקבים - כך דיווחה סוכנות בלומברג. מדובר בצעד שסותר את שאיפתה של הרשת החברתית עצמה לצמצם את "תחרות הלייקים", ע"י הסתרת מספר הצפיות של פוסטים במסגרת פיילוט שנערך בשש מדינות. 

קראו עוד בכלכליסט

כשקטינים הופכים את החשבון שלהם לעסקי, נחשפים פרטי ההתקשרות שלהם, מה שמאפשר פניה אליהם מצד פדופילים וגורמים זדוניים למיניהם. כמו כן, חשבונות עסקיים נמצאים תחת ניטור של אינסטגרם עצמה, מה שחושף את הקטינים לאיסוף מידע אישי ולפרסום.

אינסטגרם, צילום: TechCrunch אינסטגרם | צילום: TechCrunch אינסטגרם, צילום: TechCrunch

בדיקה שערך דייויד סטיר, מדען נתונים, עבור בלומברג ושהקיפה כ-200 אלף חשבונות, מצאה שהבעיה נפוצה באופן מאוד מדאיג. "כל הורה שאני מדבר איתו על הנושא עונה לי 'אתה בטח צוחק עלי', למיליארד משתמשי אינסטגרם יש גישה לפרטי הקשר של הילד שלך אני מסביר להם".

חשיפה בקליקים בודדים

למרות שרשמית אסור לקטינים מתחת לגיל 13 (גיל ההסכמה הרשמי לפתיחה של חשבון מקוון בשירות אינטרנט כלשהו בארה"ב - ר''ק) להחזיק או לפתוח בחשבון בשירותי קבוצת פייסבוק, אין שום פיקוח או דרך לדעת מה גיל המשתמש, לא מצד פייסבוק ולפעמים גם לא מצד המשתמשים עצמם. התוצאה היא שכנראה שחלק ניכר מהמשתמשים היותר צעירים לא עומדים בתנאי הסף לשימוש.

בעיה נוספת היא שהמרת חשבון רגיל לחשבון עסקי לא דורשת יותר מכמה קליקים. בהגדרות של אינסטגרם כל מה שנדרש הוא להקליק על Get More Tools, לבחור בין creator לבין business ולהזין את פרטי הקשר שלך. לאחר מכן הם מקבלים גישה ללוח בקרה עם פירוט של רייטינג וסטטיסטיקות על הפרסומים שלהם. אין שום מגבלה נוספת כמו הצגת ת''ז תקפה או רישיון עסק בתוקף.

מאינסטגרם נמסר שהמרת החשבון הקלה מיועדת להקל על מי שרוצה להקים עסק ברשת החברתית. "במהלך הליך ההמרה או ההקמה של החשבון העסקי אנחנו מזכירים למשתמשים שפרטי הקשר שמוזנים יהפכו לגלויים לכולם", נכתב בתגובה של החברה לפרסומים. ואולם, לאחר הדיווח הוקטנו והוצנעו פרטי הקשר בעמודים העסקיים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות