אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

עוקרים שורשים: בכיכר המדינה החלו בהעתקת עצי השקמה והפיקוס

28 עצי פיקוס ושקמה נטעו בכיכר ב-1974. את עצי השקמה יעתיקו לשולי הכיכר במקום עצי הזית שכבר הועברו ליפו. עלות המבצע יותר מ-3 מיליון שקל, שמומנו ע"י בעלי הקרקע. בעוד כחודש צפויות להתחיל עבודות החפירה והדיפון במתחם

30.07.2019, 15:27 | בילי פרנקל
תוכניות הבנייה בכיכר המדינה בתל אביב, יוצאות לדרך. בימים אלו נמצא בעיצומו מבצע העתקתם של 28 עצי פיקוס ושקמה שנטעו בכיכר ב-1974, כדי לפנות מקום לפרויקט המתוכנן על אחת מהקרקעות היקרות במדינה. בסיומו של תהליך זה, בעוד כחודש, צפויות להתחיל עבודות החפירה והדיפון במתחם.

קראו עוד בכלכליסט

כיכר המדינה משתרעת על שטח של 45 דונם, שהבעלות עליו מתחלקת בין יותר מ-200 בעלי קרקע פרטיים. במתחם מתוכננים 3 מגדלים בני 40 קומות כל אחד ובהם 450 דירות. בנוסף מתוכנן במתחם בניין בן 10 קומות בשטח של כ-8.5 דונם לשימוש לצורכי ציבור, וחניון תת קרקעי עם 720 מקומות חניה ציבורי, בנוסף למקומות חניה לבעלי הדירות. לאחר הבינוי יישאר במתחם שטח ציבורי פתוח של כ-26 דונם.

העתקת עץ שקמה, צילום: שי צברי, וקסמן גוברין גבע העתקת עץ שקמה | צילום: שי צברי, וקסמן גוברין גבע העתקת עץ שקמה, צילום: שי צברי, וקסמן גוברין גבע

התוכנית למתחם אושרה באוקטובר 2017 בוועדת התכנון המחוזית של מחוז תל אביב, ובחודש דצמבר 2018 קיבלו בעלי המגרשים היתר וחפירה ודיפון מוועדת התכנון המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב. הצפי לסיומן של עבודות החפירה והדיפון הוא בעוד כשנה, אז אפשר יהיה להתחיל בבניית הפרויקט בפועל, כשהצפי לסיומו הוא בסביבות 2025-2024.

שי צברי, מנהל הפרויקט מטעם חברת וקסמן גוברין גבע, שמנהלת את הפרויקט מטעם בעלי הקרקע, אומר כי מדובר באחד מהפרויקטים הגדולים והסבוכים להעתקת עצים שבוצעו בישראל, אף שמדובר במרחק של מטרים בודדים. במסגרת זו בוצעו הכנות מוקדמות שכללו גיזום לענפים וחיתוך של השורשים כבר לפני כ-8 חודשים, על מנת לאפשר לעץ להתאקלם לקראת העתקתו.

 מנוף עוסקת בעקירת העצים מנוף עוסקת בעקירת העצים  מנוף עוסקת בעקירת העצים

במהלך ההעתקה עצמה, יוצרים מעיין "רפסודה" מצינורות מתכת מתחת לעצים כדי שניתן יהיה להעתיק אותם בעזרת מנוף.

עצי השקמה יתפסו את מקומם של 34 עצי זית שהיו בהיקף הכיכר, ושהועתקו לפני כחודש לגן קדרון ביפו. העבודות, המלוות על ידי אגרונום מומחה, נעשות על פי היתר בנייה, ברישיונות העתקה וכריתה ואישור של פקיד היערות הארצי. בסך הכל נאמדת עלות העתקת העצים מהכיכר ובתוכה ביותר מ-3 מיליון שקל, שמומנו ע"י בעלי הקרקע.

הדמיית פרויקט המגדלים, צילום: יח"צ הדמיית פרויקט המגדלים | צילום: יח"צ הדמיית פרויקט המגדלים, צילום: יח"צ

תוכניות הבינוי לכיכר המדינה החלו להתגבש לפני שנים ארוכות. רוב בעלי הקרקע המקוריים רכשו אותה לפני כ-70 שנה. יורשיהם, בני הדור השני והשלישי, מהווים את הרוב מבין כ-60% מבעלי הקרקע, וכ-40% הם מצטרפים חדשים, שרכשו שטחים בשלבים מאוחרים יותר.

ד"ר רפי בן יעקב, חבר נציגות בעלי הקרקע, המשמש גם כגזבר הנציגות, מספר כי אביו קנה שטח במקום בשנות ה-50-40 של המאה הקודמת. מאז, המתינו הבעלים למימוש אפשרות הבנייה במקום. "כשמלאו לי 18 אבי העביר את חלקי על שמי ואמר לי, 'בני היקר, בשנה הבאה מתחילים לבנות. היום אני בן 73", הוא מספר.

הסיבות לעיכובים האינסופיים היו מגוונות. משך שנים ארוכות התקשו לגבש הליכי איחוד וחלוקה בין הבעלים הרבים, עד שאלו הצליחו להתאגד ולהגיע להסכמות. גם מול העירייה התגלעו בעיות, בהן ניסיונה לקדם בשנות ה-80 שינוי של ייעוד הקרקע במתחם לציבורית - אך בג"ץ קיבל את עתירת בעלי הקרקעות והתוכנית לא מומשה. בהמשך ניסו בעלי הקרקע לקדם תוכנית לבניית מגדלים מעל מרכז מסחרי במקום, שזכתה להתנגדות נחרצת מצד השכנים באזור.

התב"ע הנוכחית של המתחם אושרה בסופו של דבר בשנת 2008, אך גם זו עברה שינויים בהמשך, שכללו ביטול מנהרה שתוכננה מתחת לכיכר כהמשך לרחוב ז'בוטינסקי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
האם מכינים תשתית למטרו?
אם כבר חופרים, מדוע לא מכינים תשתית למטרו? מדוע לא עשו זאת בכיכר דיזינגוף? מדוע לא נותנים תמריצים למי שבונה מגדל לאורך קו עתידי? ישנם כל כך הרבה פרויקטים שאפשר למנף אותם לקידום תחבורה ציבורית יעילה, במקום עוד חניונים לעוד מכוניות... בעצם, אין תחבורה ציבורית בשבת, אז חבל על הזמן...
הלכה המדינה  |  31.07.19
9.
שינטוע עצים
מעשה ניבזי של ארגוני הסביבה והארגונים הירוקים. מגדיל ומעצים את עלויות הבניה בכל מקום בסכומים ניכרים בשל עלויות ישירות, כמו גם גידול עקיף בעלויות בגלל התמשכות זמני האישור והבירוקרטיה הכרוכה ב"אישורי העצים". בסה"כ מדובר עבודת יחצנות מושחתת של ארגוני הסביבה השונים. עץ הוא עץ הוא עץ. היו צריכים לאפשר לקבלנים במיידי עקירת עצים תמורת נטיעת 3 שתילי עצים חדשים על כל עץ נעקר. מהיר, זול, ותורם לסביבה הרבה יותר מעצים עתיקים. כל זאת עוד לפני שהזכרנו את הנזק הפיסי והכלכלי האדיר של שורשי העצים למערכות הביוב בבנינים הישנים....
יוסי מ-חיפה  |  31.07.19
לכל התגובות