אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקורות בולמת את הקמת תחנת הכוח של מבטח שמיר צילום: מוטי קמחי

בלעדי לכלכליסט

מקורות בולמת את הקמת תחנת הכוח של מבטח שמיר

לכלכליסט נודע כי לטענת מקורות, התוכנית להקים תחנת כוח ליד ראש העין ממוקמת באזור רגיש ועלולה לפגוע באיכות מי השתייה באזור

04.08.2019, 07:12 | ליאור גוטמן

חברת המים הלאומית מקורות מתנגדת להקמת תחנת הכוח של מבטח שמיר באזור ראש העין, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בתוכנית להקמת תחנת כוח פרטית (ששמה התכנוני הוא "קסם אנרגיה") שאמורה, על פי הדיווחים של מבטח שמיר לבורסה, להפיק בעשור הבא כ־450 מגה־וואט, שהם כ3.3% מכושר הייצור המקסימלי של חברת החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

מקורות הביעה את התנגדותה בחלופת מכתבים עם מתכנני תחנת הכוח, שהגיעה לידי "כלכליסט". עיון בתכתובות מעלה כי "תחנת הכוח 'קסם אנרגיה' המוצעת מתוכננת להקמה באזור שהוא רגיש מאוד הידרולוגית". לצורך הקמת התחנה נדרשים אישורי משרד הבריאות ורשות המים, וגם אם לא באופן רשמי - נדרש אישור דה פקטו ממקורות.

מאיר שמיר. "יש לדאוג שצינור הדלק לא יסכן את איכות מי השתייה", צילום: אוראל כהן מאיר שמיר. "יש לדאוג שצינור הדלק לא יסכן את איכות מי השתייה" | צילום: אוראל כהן מאיר שמיר. "יש לדאוג שצינור הדלק לא יסכן את איכות מי השתייה", צילום: אוראל כהן

מקורות מעלה מספר טענות להתגדותה להקמת תחנת הכוח. ראשית, "תוואי קו הדלק המוצע (שהוא הכרחי לתפעול התחנה ‑ ל"ג) מתוכנן לחצות את תוכנית מפעל המים הארצית". במקורות מחדדים ש"השימוש הראשי של התחום הוא לטובת מפעל המים הארצי שהוקם מתוקף חוק המים", ולכן יש לאפשר את "כל הפעולות הנדרשות לצורך פעילותו השוטפת של המוביל הארצי ופיתוח עתידי".

עוד נכתב כי "יש לדאוג שצינור הדלק לא יסכן את איכות מי השתייה", ולפיכך הבנייה שלו תבוצע "בכפוף להנחיות לתוכנית להנחת קווי מים שאינם לשתייה שעודכנו בדצמבר 2018". לכל זה, הם מסכמים, נדרש קודם כל אישור של משרד הבריאות, וכן "פתרון הנדסי של הדלק שיותאם לצורכי הפיתוח ויבטיח מניעה של פגיעה וזיהום מי השתייה והשפעה שלילית כלשהי על צינור המוביל הארצי".

פרט לאישורי משרד הבריאות ורשות המים, מקורות דורשת שתכנון תחנת הכוח יעבור שינוי קריטי ‑ אחרת היא לא תוכל לקום. העתקים של ההתנגדות נשלחו הן לבכירי משרד הבריאות והן לבכירי רשות המים, הרגולטור שאחראי על ניהולו, תפעולו ופיתוחו של משק המים בישראל, כמו גם על קביעת התעריף.

מבטח שמיר הכריזה בדצמבר האחרון על כניסה להשקעה בהקמת תחנת הכוח, בעלות משוערת של כ־1.6 מיליארד שקל, יחד עם אחזקות קיבוץ גבעת השלושה, מנכ"ל משרד האנרגיה שלעבר חזי קוגלר וא. פולישוק ייזום פיתוח וייעוץ.

מבטח שמיר אמורה להיות בעלת השליטה במיזם עם 53% אחזקות בו, עם כוונה לספק חשמל לאזור גוש דן. הקמת תחנת הכוח לוותה בשנים החולפות במאבקים רבים מול תושבי הסביבה שחוששים שהצבתה במיקום הספציפי שנקבע עלולה לסכן את איכות חייהם. תחנת הכוח הזו היא השנייה אליה נכנסת מבטח שמיר. רק בחודש שעבר הושלמה סופית רכישת תחנת הכוח אלון תבור מידי חברת החשמל בסכום כולל של כ־1.9 מיליארד שקל. מבטח שמיר מחזיקה 34.5% מהתחנה, יחד עם צ'יינה הארבור הממשלתית הסינית (34.5%) ורפ"ק (31%).

מ"קסם אנרגיה" נמסר בתגובה: "מבחינה הידרולוגית התחנה נמצאת בפועל באזור בעל רגישות בינונית למי תהום זאת בשל התנאים הגיאולוגיים במקום, הנסמכים על ממצאים מהאזור כמו גם בדיקות שנערכו בשטח התחנה עצמה שנותחו על ידי מומחים מובילים והוצגו בפני הגורמים המקצועיים.

"קסם אנרגיה תיישם פתרונות טכנולוגיים והנדסיים המקובלים בתחום לפי פרמטרים מחמירים ובתיאום עם הרשויות הרלבנטיות. זאת באופן שהתחנה לא תהווה סיכון מבחינה הידרולוגית בעת שתספק חשמל החיוני למרכז הארץ, בדיוק כמו המים בבתים".

תגיות

54 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

50.
עיר של תימנים
עיר של תימנים 70 שנה בוזזים וגוזלים אותה עכשיו זה שיא הציניות. התחילו בחטיפות תינוקות המשיכו בעבדות ונישול. ועוד .אני נגעל לכתוב את הבושה הזאת מה הציונים עשו לתימנים....אין תקנה לממסד הלבן עד בא המשיח.זה מה שנשאר לתימנים משיח ....דרך אגב הקיבוץ גם גנב תינוקות מראש העין
בני ראש העין תימני  |  05.08.19
לכל התגובות