אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברים לעת צרה: סין העבירה לטורקיה סיוע בסך מיליארד דולר צילום: רויטרס

חברים לעת צרה: סין העבירה לטורקיה סיוע בסך מיליארד דולר

הכסף הועבר בחודש יוני האחרון, בו נערכו הבחירות המוניציפליות באיסטנבול שהיו מבחן משמעותי עבור הנשיא ארדואן; זו הפעם הראשונה שטורקיה מקבלת סיוע בהיקף כה משמעותי תחת הסכם החלף המטבעות שעליו חתמה עם בייג'ינג ב-2012

10.08.2019, 12:00 | שירות כלכליסט
הבנק המרכזי של סין העביר סיוע בהיקף של מיליארד דולר לטורקיה ביוני האחרון, זאת במהלך חודש הבחירות המוניציפליות באיסטנבול שהיו תקופת מבחן קריטית עבור משטרו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. על כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג.

קראו עוד בכלכליסט

זו הפעם הראשונה שטורקיה מקבלת סיוע בהיקף כה משמעותי תחת הסכם החלף המטבעות שעליו חתמה עם בייג'ינג ב-2012. כך לפי גורם המקורב לנושא. לפי ההסכם, בפעילות של סחר והשקעות בין שתי המדינות ייעשה שימוש ביואן ובלירה הטורקית, במקום ביורו או בדולר. כאמור, הסיוע הועבר ברקע בחירות מקומיות רגישות, שעוררו חששות בקרב משקיעים זרים לגבי יציבותה הפיננסית והמדינית של טורקיה. בסופו של דבר, הפסיד המועמד מטעם ארדואן בסיבוב השני.

ארדואן. מתרחק מהמערב, צילום: איי אף פי ארדואן. מתרחק מהמערב | צילום: איי אף פי ארדואן. מתרחק מהמערב, צילום: איי אף פי

אך בעוד חבילת הסיוע הזו מסמלת הצלחה עבור ארדואן בהידוק יחסיו עם בנות ברית כדוגמת סין ורוסיה, אין בכך כדי לפצות על הריחוק ממדינות המערב, שרק מחריף והולך. כך לפי אוזגור אונלוהיסרקילי, ראש חטיבת טורקיה בצוות החשיבה ג'רמן מרשל פאנד בארה"ב. לדבריו, "מקורות מימון קצרי מועד מסוג זה אינם יכולים לסייע לטורקיה בטווח הרחוק. בשום אופן אין זו חלופה למערכת יחסים ארוכת טווח עם ארה"ב והמערב".

בה בעת, הסיוע מסין הוא הוכחה לכך כי טורקיה מתקדמת במאמציה לגוון את מקורות המימון הזר שלה ברקע מתיחות חסרת תקדים עם המערב. משרד האוצר הטורקי ציין כי סין היא שותפה מבטיחה להשקעות. טורקיה וסין חתמו על הסכם החלף-מטבע לפני שבע שנים וחידשו אותו מדי שלוש שנים. עם זאת, עד לפרסום חבילת הסיוע ביום שישי, לא הועברו מסין משאבים שניתן להגדירם כתרומה משמעותית לאחזקות הטורקיות. העברת הכסף "מייצגת עליית מדרגה במאמצי הבנק המרכזי להגדיל עתודות באמצעות החלפים", ציין אינאן דמיר, כלכלן בנומורה אינטרנשיונל בלונדון, "למרות שהעלייה בעתודות היא בסופו של דבר חיובית, השוק היה מעדיף שיטות שקופות יותר".

טורקיה מקדמת חתימה על הסכמים דומים עם שותפות אחרות ובשנה שעברה גיבשה הסכם משמעותי עם קטאר שסיפק לה 3 מיליארד דולר, בתקופה שהתאפיינה בשיא של משיכת השקעות מטורקיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות