אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למכירה: הלוואה למנכ"ל שאפתן מבעל שליטה בסחרור צילומים: אוראל כהן, פאביאן קולדורף

בלעדי לכלכליסט

למכירה: הלוואה למנכ"ל שאפתן מבעל שליטה בסחרור

בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי אדוארדו אלשטיין התחייב להעמיד הלוואת מוכר לאייל לפידות, לרכישת 5% ממניות כלל ביטוח. עכשיו, משלא קיבל אישור להענקת ההלוואה, הוא מוציא אותה למכרז

12.08.2019, 06:48 | גולן חזני

במקביל ליחסים המתוחים ורוויי האיומים השוררים בין הנהלת אי.די.בי לבין אייל לפידות, מנהלת הקבוצה מגעים לפתרון נושא ההלוואה ללפידות, שעליה היא התחייבה במסגרת ההסכם למכירת 4.99% ממניות כלל ביטוח למי שהיה מנכ"ל הפניקס עד לאחרונה.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי אי.די.בי מנהלת מגעים עם כמה חתמים, שינהלו מכרז בצורה של פנייה לגופים מוסדיים, כדי שאלה ירכשו את ההלוואה של אי.די.בי ללפידות, או לפחות 80% ממנה. בצורה זו תעבור ההלוואה לניהולו של לפידות ישירות אל מול אותם מלווים.

מימין: מנכ"ל שיכון ובינוי אייל לפידות ובעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין, צילומים: אוראל כהן, פאביאן קולדורף מימין: מנכ"ל שיכון ובינוי אייל לפידות ובעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין | צילומים: אוראל כהן, פאביאן קולדורף מימין: מנכ"ל שיכון ובינוי אייל לפידות ובעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין, צילומים: אוראל כהן, פאביאן קולדורף

המהלך אמור לעלות לאי.די.בי, על פי הערכות, 20–25 מיליון שקל, וזאת בשל פערי הריביות בהלוואה, אולם הוא יפטור אותה מהצורך להעמיד ללפידות הלוואה בהיקף של 118 מיליון שקל, שעליה התחייבה אך לא יכלה לעמוד בה.

החתם המוביל: צחי סולטן

החתם המוביל, שמולו מתנהלים המגעים כרגע, הוא צחי סולטן מחברת דיסקונט קפיטל, שכבר שלח לאי.די.בי הצעת מיתווה להלוואה, אולם אין ודאות כי זו ההצעה שתיבחר לבסוף.

ה"מכרז" מול המוסדיים יהיה על גובה הריבית בהלוואה, והגוף שיסכים להעניק את החלק הגדול יותר של ההלוואה - ובעיקר בריבית הנמוכה ביותר - הוא שייבחר. הגופים המוסדיים אינם צפויים להסכים לקחת על עצמם את מלוא ההלוואה, מאחר שכביטחונות יועמדו לה המניות של כלל, שאותן יקבל לפידות. שווי מניות אלה אמנם עומד כיום בבורסה על כ־150 מיליון שקל, אבל שווי זה עלול לרדת.

על פי הערכות, המוסדיים יסכימו להעמיד 80–100 מיליון שקל מהסכום, ואי.די.בי תצטרך להעמיד את יתרת הסכום, וזאת בנוסף לכך שתישא בהפרש הריביות בין ההלוואה שהיא התעתדה להעמיד ללפידות לבין הריבית שהמוסדי ידרוש.

כפי שנחשף ב"כלכליסט" בסוף יולי, בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין החליט לא להעמיד את ההלוואה שלה התחייב ללפידות במועד האחרון שנקבע, 31 ביולי, וזאת 30 יום לאחר ההודעתו של לפידות על כוונתו לממש את האופציה שקיבל בהסכם שבמסגרתו רכשו מורי ארקין, יקיר גבאי ולפידות חבילת מניות של כלל ביטוח.

העסקה לרכישת 18% ממניות כלל ביטוח מאי.די.בי נחתמה באפריל, ובמסגרתה נמכרו 10% מהמניות לארקין ולגבאי (5% כל אחד) תמורת 47 שקל למניה, ובדיסקאונט משמעותי על המחיר בבורסה, כשאייל לפידות קיבל אופציה לרכוש 4.99% מהמניות וארקין 3% נוספים. אלשטיין אמר בראיון ב"כלכליסט" על לפידות כי "הוא אחד מאנשי עסקים המובילים בישראל, ואחד המנהלים המנוסים בענף הביטוח, וכניסתו כבעל מניות לכלל ביטוח מהווה הבעת אמון גדולה בחברה".

אלשטיין לא עמד בדדליין

אלשטיין החליט שלא להעמיד את ההלוואה – לפחות לא במועד שנקבע בהסכם, בשל מצבה הפיננסי הרגיש של החברה, שבקופתה 140 מיליון שקל בלבד. הוצאה כזו היתה חושפת אותה לתביעות, ובעיקר מחריפה את העימות מול מחזיקי האג"ח מסדרה ט', שלהם חייבת אי.די.בי 1.2 מיליארד שקל - והם מאיימים להעמיד את החוב לפירעון מיידי.

אלשטיין עורר את זעמו של לפידות, ששלח לו מכתב מיידי עם איום בתביעה. ל"כלכליסט" נודע כי אתמול שיגר לפידות, באמצעות עורכי דינו, מכתב חריף נוסף לאי.די.בי, ובו הזהיר את אלשטיין ואת הדירקטורים בחברה שלא יבצעו את מכירת מניות כלל ביטוח ללידר וברק קפיטל בעסקה שהוצעה. ההצעה של שני גופי החיתום, שנחשפה גם היא ב"כלכליסט" עוררה סערה, אבל דירקטוריון אי.די.בי דחה אותה, לאחר שמחזיקי האג"ח איימו בהעדפת נושים.

"ביצוע מכירה כזו יהיה הפרה של ההסכם מולי, ואתם תהיו חשופים לתביעות אישיות", הודיע לפידות לדירקטורים באי.די.בי, באמצעות מכתב ששלח ממשרד מיתר ליקוורניק. עם זאת, לפידות מקיים במקביל דיונים שקטים מול אי.די.בי, מתוך רצון לסגור בחיוב את העסקה, שמבחינתו מהווה הזדמנות פיננסית מצויינת, ואשר הוא כבר מורווח עליה מיליוני דולרים על הנייר.

היום תתקיים כאמור אסיפת נושי סידרה ט' של אג"ח אי.די.בי, לדון אם להעמיד את חוב החברה לפירעון מיידי. המחזיקים יתחלקו לשתי קבוצות, אלה שבעד המרת אג"ח למניות כלל ביטוח כהצעת לידר וברק, ואילו שמתנגדים לכך. נציגות האג"ח, בראשות עופר גזית, שגרה מכתב באמצעות עו"ד עמית פינס לחברה, ובו טענה כי מהלך כזה, שלא יאפשר לכל מחזיק להשתתף בעסקה, מהווה העדפת נושים ואסור לקיימו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה