אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ניירות ערך דורשת הבהרות מבזק: כמה שווה פלאפון? צילום: ענבל מרמרי

רשות ניירות ערך דורשת הבהרות מבזק: כמה שווה פלאפון?

ל"כלכליסט" נודע שרשות ני"ע פנתה לבזק בבקשה להבהרות בנוגע למחיקות השווי של פלאפון. בין הנושאים אותם מבקשת הרשות לברר: מדוע ישנו שינוי דרסטי בתחזיות למרות העדר שינוי כזה בשוק הסלולר

12.08.2019, 07:34 | רחלי בינדמן

בעקבות דיווח של חברת בזק מלפני שבועיים כי בישיבת הדירקטוריון של החברה־הבת פלאפון, שנערך במסגרת היערכות לדו"חות הכספיים של הרבעון השני, ושבו עלתה הערכה שישנה אפשרות לירידת ערך בשווייה של חברת הסלולר מול שווייה בספרי החברה, פנתה רשות ניירות ערך לבזק בבקשה לקבל פרטים נוספים והבהרות בנושא. לפי הדיווח, ירידת הערך בשווייה של פלאפון עשויה להביא למחיקת ההון העצמי של בזק בהיקף של בין 800 מיליון ל־1.1 מיליארד שקל – מחיקה שעשויה להביא אותו אל קרוב לאפס.

קראו עוד בכלכליסט

בהמשך לדיווח הדרמטי עבור המשקיעים, הוסיפה לו בזק הבהרה, כי מדובר בהערכה פנימית וראשונית בלבד, וכי בהמשך תתבצע הערכת שווי על ידי מעריך חיצוני שעשויה להיות שונה מהותית מההערכה הנוכחית שלה.

בין השאלות שהפנתה הרשות לבזק היתה השאלה לסיבה בשינוי התחזיות לאור העובדה שבדו"חות השנתיים של 2018 לא היתה כל הפחתת ערך. מה קרה במחצית השנה הראשונה של 2019 שהוביל לשינוי כה דרסטי בתחזיות החברה? רשות ני"ע לא מתערבת במהות הדיווחים אך מתפקידה לוודא שחברה ציבורית תציג למשקיעים את מלוא המידע הנדרש להם כדי לקבל החלטת השקעה מושכלת. הדיווח של בזק על פלאפון נתפס ברשות כחריג.

מצד אחד, דובר על אפשרות למחיקה של ההון העצמי של החברה, כשמצד שני, צוין כי בסופו של דבר, מעריך שווי חיצוני יכול להגיע למסקנות אחרות. בזק לא פירטה כיצד הגיעה להערכה הראשונית הזו ולפי אילו פרמטרים.

לפי הערכת השווי האחרונה שקיבלה בזק ביחס לפלאפון על ידי חברת פרומתאוס, שווי הפעילות של פלאפון, נכון לסוף 2018, עמד על 2.9 מיליארד שקל, והוא נמוך ב־46% ביחס להערכת השווי שפורסמה רק לפני שנה. השווי של פלאפון בספרים של בזק אף נמוך יותר מזה שנקבע על ידי פרומתאוס, והוא עומד על 2.15 מיליארד שקל. כלומר, אם בזק תמחק את הסכום המדובר, שווי פלאפון יעמוד על 1.1־1.3 מיליארד שקל - שליש מהמספר שבו נקבה פרומתאוס.

מחיקה כזו, שתתבצע בהתאם להערכות הדירקטוריון, צפויה להשפיע באופן מהותי על הדו"חות לרבעון השני, וברשות ניירות ערך מצפים מבזק לדיווח בהיר לטובת ציבור המשקיעים.

אפשרות המחיקה של כמיליארד שקל משווי פלאפון מגיעה חצי שנה אחרי שבזק רשמה מחיקה של 1.6 מיליארד שקל עקב ירידת ערך של חברה אחרת בקבוצה, חברת הלוויין yes, שנקבע לה שווי שלילי של 871 מיליון שקל.

מימין: יו"ר בזק שלמה רודב ויו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, צילום: ענבל מרמרי מימין: יו"ר בזק שלמה רודב ויו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה | צילום: ענבל מרמרי מימין: יו"ר בזק שלמה רודב ויו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, צילום: ענבל מרמרי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
אנחנו לא רגועים
מר אלשטיין מרגיע את בעלי האג"ח ואת מר לפידות - אבל מה בדבר בעלי מניות המיעוט של דיסקונט השקעות?.מועד השטחת הפירמידות לשתי שכבות מתקרב, ובהתאם לכך גובר הלחץ המכבשי העוצמתי על שערי המניה.לבעלים לא אכפת כלל שהמניה החלה מזמן להסחר במדד צמיחה.משער 1300(שגם הוא נמוך מאד מערכה האמיתי)- המניה צנחה לסביבות 550 ואם המניה מתחילה לעלות יש מי שדואג לבולמה בחוזקה.כל המאמץ הזה מלווה ביצירת תחושה של חוסר תקווה ואווירת נכאים,כבר חודשיים עברו מאז התפטרות שני המנהלים ועדיין אין הכרזה רשמית על מנהל איכותי ומוערך שיצעיד החברה קדימה.מידי פעם אנו שומעים על הפחתות ערך מוניטין שלא מגובות במציאות הכלכלית ,ועל הורדות דירוג למניה או למניות קשורות.השאלה הנשאלת: האם יש כאן ניצול משבר או יצירת משבר עד עתה ,הרשות לנירות ערך למרבית הצער - שותקת.
לתשומת לב הרשות לנירות ערך  |  25.08.19
2.
בעלי מניות המיעוט של דיסקונט השקעות מודאגים
מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.יפה עשתה הראשות לנירות ערך - אבל מדוע היא לא פנתה עם אותה שאלה בדיוק למר אלשטיין ולחברת דיסקונט השקעות,שהרי רק לפני זמן קצר ,היתה הפחתת ערך מוניטין ענקית בסלקום בדו"חות הרבעון השני של דסק"ש - ולגביה התבטא בכיר במשרד התקשורת ואמר שאינו מבין מדוע,היות שלא קרה שם שום דבר מהותי,ולא רק זאת,אלא שפרסום מכרז התדרים של דור 5 נותן אפילו סיכוי לשיפור מסוים.!
איפה ואיפה  |  25.08.19