אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלשטיין מסתבך: המושיע שזקוק לישועה צילום: אוראל כהן

דעה

אלשטיין מסתבך: המושיע שזקוק לישועה

נראה כי מרחב התמרון של אלשטיין מצטמצם. עד כה, הוא ביקש מהמשקיעים לשים בו את מבטחו בזכות אחזקותיו מעבר לים, אולם כעת האחזקות האלו רועדות

14.08.2019, 08:09 | ירדן רוז'נסקי

כשאדוארדו אלשטיין הפציע לראשונה בציבוריות הישראלית, כשותפו־מושיעו של נוחי דנקנר, איש במשק המקומי לא ידע במי מדובר. גם לאחר שעשה סיבוב פרסה, התנער מדנקנר והפך לבעל השליטה באי.די.בי, הוא עדיין נותר בגדר תעלומה, בין היתר משום שהועמדו סימני שאלה רבים אודות העסקים שלו בארגנטינה וארה"ב, והדרכים שבהן הוא צבר את הונו.

קראו עוד בכלכליסט

לא מדובר רק ברכילות של אנשי שוק ההון. באחרונה אלשטיין ויתר על הניסיון לקבל את השליטה בחברת הביטוח כלל, משום שהרגולטור אותת לו שלא ייתן לו את השליטה בחברה, בין השאר משום שלא ברור מה היקף ההון שלו.

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה ב אי די בי, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה ב אי די בי | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה ב אי די בי, צילום: אוראל כהן

סימן השאלה המרכזי היה מה מחפש אותו יהודי באי.די.בי, שכן כבר באותה העת רבים טענו שהעסק לא יכול להניב תשואה משמעותית, אם בכלל. בזמנו, אלשטיין נימק את ההשקעה באי.די.בי ממניעי ציונות. יהודי חם.

ואכן, מאז שקיבל לידיו את השליטה במה שהיה הקונצרן הגדול בארץ, אלשטיין מצא את עצמו בצד הנותן ולא בצד המקבל. הוא הזרים לאי.די.בי קרוב ל־3 מיליארד שקל, והסכומים האלו לא הספיקו לה על מנת להרים את הראש מעל המים. בין לבין, אלשטיין נקט בשלל מהלכים מוזרים שהביאו ליותר מהרמת גבה מצד השוק המקומי. מדובר בשורה של עסקאות בעלי עניין, כמו ניסיון למכירת בניין הליפסטיק בניו יורק מחברה פרטית שלו לחברה ציבורית שבשליטת דסק"ש, שעברה בעצמה לידיו בעסקת בעלי עניין אחרת שעקפה בבוטות את חוק הריכוזיות.

זו לא הפעם הראשונה שבה אי.די.בי — שמתקשה לעמוד בתשלומים למחזיקי האג”ח, והשווי הנכסי הנקי שלה שלילי בהיקף של כמעט חצי מיליארד שקל — נקלעת לקשיים תחת הבעלים הנוכחיים. בכל הפעמים הקודמות אלשטיין פתח את הכיס, אבל כעת נראה כי מרחב התמרון שלו מצטמצם. עד כה, אלשטיין ביקש מהמשקיעים לשים בו את מבטחו בזכות אחזקותיו מעבר לים, אולם כעת האחזקות האלו רועדות.

מניית אירסה, חברה שפועלת בארגנטינה ונסחרת בנאסד"ק, ירדה בכ־38% שלשום לאור תוצאות הבחירות המקדימות במדינה, תוך שהיא משלימה צניחה של קרוב ל־90% מתחילת השנה. מנייתה של חברה אחרת שבשליטתו — קרסוד — צנחה גם היא ב־40%.

במקביל, חלק מנושי אי.די.בי פתוח כבר דוחפים להסדר חוב. האם המושיע מארגנטינה יצליח להושיע את עצמו? ייתכן. אך המפגש בין המשברים, ששונים זה מזה בתכלית, עלול להוביל את אלשטיין לאבד את הקונצרן, כפי שהאדם שחשב שהוא מושיעו איבד אותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
הרב פינטו בטקס החתימה על עסקת גנדן: "כספם של המשקיעים בא"י יוכפל וישולש"
הרב פינטו בטקס החתימה על עסקת גנדן: "כספם של המשקיעים בא"י יוכפל וישולש" לדברי הרב, "חשוב מאוד לחזק את הכלכלה בישראל ולהבטיח את פרנסתם של עשרות אלפי יהודים ולדאוג שגם כל אלו שהשקיעו דרך הביטוחים, הפנסיה ושילוו כסף לחברות לא יפגעו ויזכו לראות את כספם בחזרה" גולן חזני 14:3823.09.12 המפגש בין הרב לאלשטיין היה בתחילת החודש במסע שארגן הרב פינטו לבולגריה לציון יום פטירתו של רבי אליעזר פאפו, בעל ה"פלא יועץ". למעלה מ-1,500 מתפללים הגיעו לעיר סיליסטרא ביניהם משלחת מארגנטינה ואלשטיין. לאחר התפילה בקברו של ה"פלא יועץ", נפגש אדלשטיין עם הרב פינטו. בפגישה דיבר איתו הרב פינטו על החשיבות שיש בימים אלו לחזק את הכלכלה הישראלית, ועודד אותו לבחון אפשרויות השקעה בישראל. בעקבות השיחה עם הרב פינטו החליט אדשלטיין להגיע לארץ ולהיפגש עם נוחי דנקנר כדי לקדם אפשרות של כניסה שלו להשקעה בחברת גנדן.
מתאריך ספטמבר 2012  |  14.08.19