אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע קרסה הערב מניית טבע ב-10.5% בוול סטריט? צילום: EPA

מדוע קרסה הערב מניית טבע ב-10.5% בוול סטריט?

מניית חברת התרופות הישראלית צללה בבורסת ניו יורק, כשברקע דרישת הסנטור ברני סנדרס ויו"ר ועדת הפיקוח של בית הנבחרים למסמכים הנוגעים לפרשת תיאום המחירים, וכן הורדת תחזית דירוג על ידי מודי'ס

14.08.2019, 23:00 | אורי גלאור

טבע איבדה הערב (ד') 10.5% במסחר בוול סטריט, לאחר שהסנטור ברני סנדרס ויו"ר ועדת פיקוח של בית הנבחרים האמריקאי אליג'ה קמינגס דרשו מהחברה לספק מסמכים בנוגע לפרשת תיאום המחירים בתרופות הגנריקה, והן כתוצאה מהורדת תחזית הדירוג לשלילית ע"י מודי'ס.

קראו עוד בכלכליסט

הסנטור ברני סנדרס ויו"ר ועדת הפיקוח של בית הנבחרים האמריקאי אליג'ה קמינגס פנו לחברות התרופות הגנריות מיילן, טבע והרטיג' בדרישה לקבלת מסמכים בנוגע לפרשת תיאום המחירים בתרופות הגנריקה. מדובר בחידוש בקשה למסמכים משנת 2014.

ברני סנדרס, צילום: רויטרס ברני סנדרס | צילום: רויטרס ברני סנדרס, צילום: רויטרס

אירוע שלילי נוסף שאירע היום לחברת טבע הינה הורדת תחזית הדירוג לשלילית ע"י חברת הדירוג מודי'ס. הדירוג של טבע עומד כעת על Ba2. מודי'ס מציינים בדו"ח הדירוג כי הורדת התחזית משקפת את הדאגה של חברת הדירוג מהמינוף הגבוה של טבע, והצרכים של החברה לבצע מימון מחדש לחלק מחובות החברה, לאור חשיפתה של החברה להליכים משפטיים בפרשת משככי הכאבים האופיואידיים.

מטה חברת טבע, צילום: EPA מטה חברת טבע | צילום: EPA מטה חברת טבע, צילום: EPA

עוד ציינו במודי'ס, כי לטבע קיימים פרעונות חובות גדולים במהלך השנים הקרובות, הכוללים פרעונות חובות של מעל ל-2 מיליארד דולר עד סוף שנת 2020. פרעונות החובות של החברה יצרכו חלק ניכר מהתזרים של החברה ב-18 החודשים הקרובים.

להערכת מודי'ס, טבע לא תייצר תזרים מזומנים מספיק לפרוע חובות של 4.2 מיליארד דולר שהיא צריכה לפרוע בשנת 2021, כאשר אי הצלחה של מימון מחדש של חובותיה של טבע מבעוד מועד עלולה לגרום ללחץ על הדירוג של טבע. בנוסף טבע חשופה להליכים המשפטיים בפרשת משככי הכאבים האופיואידיים שיוצרת אי וודאות וסיכון לאי יכולת לבצע מימון מחדש לחובות החברה בריבית אטרקטיבית.

בנוסף ציינו במודי'ס כי הפוטנציאל לתשלומים בשל הליכים משפטיים יכול לעכב את החברה להורדת המינוף בשל תשלום מזומן שיילך להליכים משפטיים במקום להחזר החובות. עוד ציינו שם, כי כעת לא ניתן להעריך את גודל ההתחייבויות הפוטנציאליות בשל ההליכים המשפטיים. ברבעון השני של שנת 2019 הפרישה טבע 646 מיליון דולר בשל חשיפות משפטיות. סכום זה להערכת מודי'ס מייצג את הסכום המינימלי להתחייבות בפרשת משככי הכאבים האופיואידיים.

עוד ציינו כי סכום זה ככל הנראה יגדל עם הזמן ככל שיתפרסם מידע נוסף.

מניית טבע צללה גם בבורסת ת"א - ואיבדה 8.6% מערכה במסחר היום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
טבע בסוף ימיה
טבע חברה חולה בצעדיה האחרונים לפני קריסה. חברות פארמה מנוהלות בטווח תכנון של עשרות שנים, פיתוח מוצר אורך 10-15 שנה, מנהלי טבע מנגד חשבו כמו חברה גנרית וחיפשו את הרווח המיידי מעוד השקה בלעדית של תרופה קיימת בסוף חייה, מתקיפת פטנט מוצלחת. אבל טבע הפכה להיות טבע בזכות הקופקסון ורק בזכותו. לחברות גנריות מערביות אין זכות קיום יותר, כאשר חברות הודיות יכולות להציע את אותם מוצרים באיכות דומה ובשליש מחיר.
משפ  |  15.08.19
11.
טבע זו לא חברת תרופות טבע זא אירגון הפשע הגדול שהיה כאן
מה אתם מבלבלים את המוח על החברה הארורה הזאת זה אירגון פשע לכל דבר : 1. שוחד : טבע נאשמת במספר מקומות בעולם על מעשי שוחד לפעלו בכדי להכניס את התרופות שלהם 2. מרמה : טבע נאשמת בארה"ב במעשי מרמה של תאום מחרים וקרטל 3. גרימת מוות : טבע נאשמת בארה"ב כי פעלה , יחד עם חברות אחרות,להפצת תרופות המוות (לכאב) שגבו עד היום את חייהם של 700,000 אזרחים אמרקאים 4. עושק - טבע עשקה במשך 2 עשורים את החולים בתרופת הקופקסון במחירים מפלצתיים 5.מרמה : טבע התחמקה מתשלום מס אמת בישראל בגלל מעשי מרמה ושקר את הרגולטור 6. רלנות פושעת : טבע קנתה חברות בצורה רשלנית ללא כל בדיקה וחיסלה את החברה 7. גנבה : מנהלי טבע גנבו לעצמם שכר מופקע על אפס ביצועיים 8. מרמה: טבע חיסלה כספי משקעיים בהיקיף דימיוני בהתנהלות שיקירית ומופקרת 9: מרמה : טבע מצויה במצב של חדלות פרעון וממשיכה לפעול בצורה נפשעת כנגד החוק טבע גרמה נזק עצום למשקייעם ולאנושות וטוב היה באם אירגון הפשע הזה היה מחוסל כבר
אירגון הפשע טבע  |  15.08.19
10.
הטבע יציל את טבע
אין ספק יש עליהום ענק על טבע יש עננה כבדה על טבע כל הפסימיסטיים צדקו ובגדול כל האנליסטים שחזו צלילה דייקו ועכשיו לא נותר אלא ל..נס רפואי שיציל את החברה מי שמאמין בניסים ייתכן ויזכה בפיס וכולנו מאמינים בניסים והם גם קורים בתדירות יומיומית דעה דעה ודקה דקה ושניה שיה וגם בשברירי שניה תראו את נס הקמת המדינה משואה לתקומה טבע זאת לא חברה שמעסיקה רובוטים יש הרבה נשים טובות ואנשים טובים ששם מתפרנסים אז איך לא צבא עזרה ממרומים במיוחד שזאת צרת רבים אלפי משפחות
א.מ.ב.מ  |  15.08.19
לכל התגובות