אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפסד כולל של 17 מיליון שקל לכלל ביטוח ברבעון השני צילום: עמית שעל

הפסד כולל של 17 מיליון שקל לכלל ביטוח ברבעון השני

סביבת הריבית היורדת ועדכון לוחות התמותה גררו הפרשות של 305 מיליון שקל בדוח המסכם של הרבעון; החברה מזהירה: המשך הירידה בשיעורי הריבית עלולה לגרור הפרשות כבדות גם בדוח הבא

21.08.2019, 09:15 | רחלי בינדמן

סביבת הריבית היורדת ועדכון לוחות התמותה השפיעו לרעה על תוצאות כלל ביטוח, שסיימה את הרבעון עם הפסד כולל של 17 מיליון שקל - זאת  לעומת רווח כולל של 112 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.מה שפגע ברווח היו הפרשות לחיזוק ההון בגלל התארכות תוחלת החיים ועדכון לוחות התמותה כאמור. עדכון זה גרר הפרשות של כ-305 מיליון של ברבעון הנוכחי.

קראו עוד בכלכליסט

בה בעת, כלל גם ביצעה שינוי בהנחת גיל פרישה בחישוב התחייבויות להשלמה לעתודה לקיצבה. החברה שיפרה את מודל קביעת גיל יציאה לפרישה בעקבות מחקרים חדשים שביצעה לאור ניסיון שנצבר בנושא, בדבר נטייה של יציאה לפרישה במועד מאוחר מזה הנקבע. כפועל יוצא מכך, דווקא צמצמה החברה את התחייבויותיה בכ-155 מיליון שקל. עוד אלמנט מקזז היו השלכות ועדת וינוגרד.

לאור פסק הדין המאמץ את עיקרי מסקנות ועדת קמינץ, ואשר קבע, בין היתר, כי שיעור ריבית ההיוון בפיצויי נזיקין המשמש להיוון תגמולי ביטוח למבוטחים, ימשיך לעמוד על שיעור קבוע של 3%, החברה הקטינה את ההתחייבויות בסכום של 151 מיליון שקל.

סכום הפרמיות  ברוטו שרשמה כלל ביטוח ברבעון עמד על 2.4 מיליארד שקל, לעומת 2.5 מיליארד שקל ברבעון המקביל. הירידה בסכום הפרמיות נובעת בעיקר מסיום התקשרות עם קופות חולים מכבי ולאומית בביטוח סיעודי קבוצתי. ברבעון המקביל בשנה שעברה עמד סכום הפרמיות שהורווחו מהפעילות עם מכבי ולאומית על 216 מיליון שקל. התשואה להון במונחים שנתיים בתקופת הדוח עמדה על שיעור שלילי של 1.3%, לעומת שיעור חיובי של 9.1% בתקופה המקבילה אשתקד.

 

במהלך הרבעון השני נרשמה עלייה בתשואות השווקים הפיננסיים, שהיו גבוהות יותר מהתקופה המקבילה, והדבר בא לידי ביטוי בעלייה בהכנסות מהשקעות שהביאו לגביית דמי ניהול משתנים בהיקף של 35 מיליון שקל, לעומת גבייה של כ-2 מיליון שקל ברבעון המקביל.

כלל מזהירה כי לאחר תאריך הדיווח נמשכה הירידה של עקום הריבית ומבהירה כי ירידה בשיעורי הריבית עלולה לגרום לעליה בהתחייבויות הביטוח בביטוח כללי בענפים חובה וחבויות ותאונות אישיות, בהתחייבות להשלמה לעתודות לקצבה, בהתחייבויות לגמלאות בתשלום בביטוח חיים וכן בהפרשות בביטוח חיים, סיעוד ובריאות ולירידה ביחס כושר פירעון כלכלי. בשלב זה, מבהירים בכלל, לא ניתן להעריך את השלכות הירידה של עקום הריבית חסרת הסיכון בתקופה זו על תוצאות הרבעון השלישי לשנת 2019 ועל יחס כושר פירעון כלכלי, וזאת בין היתר, לנוכח האי ודאות ביחס להשפעת ההתפתחויות האמורות.

 

מנכ"ל כלל ביטוח יורם נוה, צילום: עמית שעל מנכ"ל כלל ביטוח יורם נוה | צילום: עמית שעל מנכ"ל כלל ביטוח יורם נוה, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
תתעוררו
אדון ארנסט החליט לשנות את גיל הפרישה והחברה משחררת עתודות לא להאמין שום מחקר ושום בטיח ורואי החשבון שותקים איפה הפיקוח על הביטוח שיבדוק איך משפרים דוחות ומסכנים יציבות לעמידה בהתחייבות לחוסכים???? אני מכירה היטב את החברה והעומדים בראשה ויודעת איך קן הקוקיה מתנהל תתעוררו אין אקטואר ממונה רציני ואין אץ אחד שמבין , אין דין אין דיין ואין חוק
מחקרים עלאק  |  21.08.19
4.
זהו שוד . חברות צריכות לגבות דמי ניהול לפי תשואה ב 5 שנים . לא לפי תשואה בחודש
נניח הפקדתם 100 אלף שקל . אם במהלך 5 שנים לא קרה כלום בשוק המניות ישארו לכם 100 אלף שקל פחות איזה חצי אחוז דמי ניהול . אם במהלך השנים המניות קפצו למעלה ואחרי זה נחתו למטה ושוב עלו ושוב נחתו אתם משלמים על העליות דמי ניהול גבוהים אבל בירידות לא מחזירים לכם את זה ופשוט לוקחים מעט. הנה כלל ביטוח בזמן הירידות לקחו רק 2 מיליון שקל אבל בזמן העליות גבו פי 17 יותר !!! 35 מיליון שקל . עכשיו אם הבורסה חוזרת לירידות הם לא מחזירים לכם את ה 35 מיליון שקל ואתם חסרים 35 מיליון שקל . שוד !
רוברט  |  21.08.19
לכל התגובות