אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיזוג חלבי: מחלבות רמת הגולן ומחלבת השומרון מאחדות כוחות צילום: אביהו שפירא

בלעדי

מיזוג חלבי: מחלבות רמת הגולן ומחלבת השומרון מאחדות כוחות

מועצת המנהלים אישרה בסוף השבוע את המיזוג, שיבוצע בסוף ספטמבר; המהלך יספק למחלבה הצפונית מגוון מוצרים רווחיים יותר ויכולת להתחרות במחלבות הגדולות; במסגרתו תועתק המחלבה הוותיקה מבנימינה לקצרין

27.08.2019, 08:04 | נווית זומר

בשורה לשוק החלב: המיזוג בין מחלבות רמת הגולן ומחלבת השומרון, שנחשף לפני כשבועיים, יוצא כעת לדרך. נודע כי דירקטוריון מחלבות רמת הגולן אישר בסוף השבוע את המיזוג עם המחלבה מבנימינה, וכי המהלך אמור להתבצע לקראת סוף ספטמבר.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בבשורה לצרכנים ולתחרות, כי המהלך יאפשר לראשונה למחלבות רמת הגולן, שעד כה התרכזה בעיקר בחלב עמיד וטרי ובמשקאות חלב, להגדיל מאוד את מגוון מוצריה ולהתחרות במחלבות הגדולות.

שולי שגב, מנכ"ל מחלבות רמת הגולן שולי שגב, מנכ"ל מחלבות רמת הגולן שולי שגב, מנכ"ל מחלבות רמת הגולן

מאז 2007 לא היו מיזוגים בשוק החלב הריכוזי. הממשלה רוצה לקדם תחרות כזו והקצתה מענק מיוחד למחלבות שיתמזגו, שלא נוצל

שוק החלב הוא שוק ריכוזי אשר נשלט בידי תנובה, שטראוס וטרה, ומאז שטרה רכשה את מחלבת צוריאל ב־2007, לא היו בענף מיזוגים. זאת, אף שהממשלה בתמיכת רשות התחרות מעודדת מיזוגים בין מחלבות במטרה לקדם תחרות בענף, ואף הקצתה מענק מיוחד למחלבות שיתמזגו - שעד כה לא נוצל.

מחלבות רמת הגולן, צילום: אביהו שפירא מחלבות רמת הגולן | צילום: אביהו שפירא מחלבות רמת הגולן, צילום: אביהו שפירא

המיזוג ייעשה בדרך של החלפת מניות ובמסגרתו, מחלבת שומרון הוותיקה, שבבעלות דורון אקהויז, תועתק לתוך מחלבות רמת הגולן. בעתיד, כחלק מהתוכנית האסטרטגית של המחלבה מקצרין, אחרי ששוויה של המחלבה יושבח בעקבות המיזוג, יוכנס אליה שותף חיצוני - ולחלופין גם תיבדק אפשרות הנפקה.

מחלבות רמת הגולן מצויה בבעלות קיבוצים בצפון (סאסא, שמיר, גדות, אורטל ועין זיוון), לצד מיעוט מניות אצל יורשיו של רפי איתן ז"ל. בעבר היא ניסתה להתמזג עם מחלבות גד, מהלך שלא צלח עקב השווי הנמוך שבעלי גד - עזרא כהן וקרן גרין לנטרן - ייחסו לה. המחזור המשותף לה ולמחלבת השומרון יהיה גדול מ־100 מיליון שקל.

מחלבות רמת הגולן סובלת מרווחיות נמוכה בגלל פיקוח מחירים, ועקב היותה ספקית החלב הטרי למותג הפרטי בשופרסל, בו הרווחיות נמוכה עוד יותר. המיזוג יאפשר לה להציע גם את מוצרי מחלבת השומרון - יוגורט וגבינות כבשים, עיזים ובקר - שהם איכותיים, מגוונים ובעיקר לא מפוקחים, ולכן יותר רווחיים.

תחת הבעלות המשותפת ועם הגב הפיננסי של הקיבוצים, השאיפה היא להתחרות בגד על דירוג המחלבה הרביעית בגודלה - תוך ניסיון לנצל גם את חולשתה של טרה.

המעבר למחלבות רמת הגולן בקצרין, שבוצעו בה השקעות רבות בציוד, יאפשר למחלבת השומרון להרחיב את מגוון מוצריה ולייעל את הייצור.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות