אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לבעלי פקדונות בארגנטינה יש סיבה לדאגה" צילום: RICARDO BOTELHO

FT

"לבעלי פקדונות בארגנטינה יש סיבה לדאגה"

הגבלות ההון חוזרות לארגנטינה ארבע שנים אחרי שבוטלו על ידי הנשיא מאוריסיו מאקרי. אנליסט בפידליטי אינטרנשיונל: "ארגון מחדש של נכסי בעלי פקדונות לא יהיה ארוע חסר תקדים". הפסו איבד 26% בחודש החולף

03.09.2019, 07:15 | בנדיקט מנדר וקולבי סמית, פייננשל טיימס

ארגנטינה הטילה הגבלות הון על עסקים שלשום (א') על מנת למנוע בריחת מטבע, זאת לאחר שהפסו איבד יותר מרבע משוויו מאז הבחירות המקדימות לנשיאות שהתקיימו בחודש שעבר.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת המהלכים שנועדו למנוע את החרפתו של המשבר הכלכלי במדינה, הבנק המרכזי יחייב יצואנים להחזיר הביתה את רווחיהם מפעילות מחוץ לארגנטינה. במקביל, כל החברות במדינה, ולא רק בנקים, נדרשים לקבל אישור מיוחד על מנת להמיר פסו במטבע זר. זאת לאחר שעתודות מטבע זר בשווי 3 מיליארד דולר נמחקו ביום חמישי ושישי האחרונים.

המהלך מגיע בעקבות הכרזה מפתיעה ביום רביעי שעבר, לפיה ארגנטינה תפעל לדחיית פירעון חובות בהיקף כולל של 101 מיליארד דולר, הודעה שגרמה לסוכנות הדירוג S&P  לסווג אותה כחדלת פירעון לפרק זמן קצר ביום חמישי האחרון.

ההגבלות הופכות על פיהן את אחד ההישגים הגדולים שרשם נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי, אשר זמן קצר לאחר שעלה לשלטון בדצמבר 2015 הסיר הגבלות הון חמורות שהושתו ב־2011. הסבב הקודם של ההגבלות גרם להורדת הדירוג של ארגנטינה במדד MSCI, מכלכלה מתעוררת לרמה אחת מתחת.

השווקים הגיבו בעצבנות לאפשרות כי ארגנטינה תידרדר שוב לפופוליזם, מה שגרם למחירי נכסיה להוסיף ולצנוח השבוע. בעקבות זאת פרסמה הממשלה צו שמטרתו לצמצם את התנודתיות בשווקים ואת השפעתה על הכלכלה המקומית. "בהינתן הקשת הרחבה של הגורמים שהשפיעו על התפתחות הכלכלה הארגנטינית ועל אי־הוודאות שנגרמה בשווקים הפיננסיים, הממשלה סברה כי קיים הכרח בהשתת סדרה של מהלכים יוצאי דופן שמטרתם לוודא פעילות תקינה של הכלכלה והגנה על התעסוקה והצרכנים", כך בהודעה רשמית.

הבנק המרכזי מסר כי אנשים פרטיים יוכלו לרכוש דולרים בסכום שלא יעלה על 10,000 דולר בחודש, זאת כדי "להגן על החוסכים ולהשיג יציבות גבוהה יותר של שער החליפין", כך בהודעת הבנק. מאידך מסר כי לא יושתו הגבלות על משיכת דולרים מחשבונות פרטיים, כמו גם על מסחר או נסיעות.

הנשיא מאקרי, צילום: בלומברג הנשיא מאקרי | צילום: בלומברג הנשיא מאקרי, צילום: בלומברג

מה יהיה על חבילת החילוץ? 

משקיעים הניחו כי ממשלת ארגנטינה תשית מגבלות הון בהיקף זה או אחר, אך כעת התעורר החשש שהמהלך יפגע בכושרה לפרוע חבילת חילוץ שקיבלה מקרן המטבע בעקבות משבר הפסו בשנה שעברה, בהיקף של 57 מיליארד דולר. בסוף ספטמבר אמורה ארגנטינה לקבל נתח של 5.4 מיליארד דולר מחבילת החילוץ הזו.

"איך אמורה קרן המטבע הבינלאומית להעביר את התשלום בתנאים כאלה?", אמר אד אל־חוסייני, אנליסט בקולומביה ת'רדנידל, בשיחה עם ה"פייננשל טיימס". "קיים כאן סיכון מוסרי עצום".

בהודעה רשמית מסרה קרן המטבע כי היא בודקת את פרטי המהלכים האחרונים שנקטה ממשלת ארגנטינה.

"רשויות ארגנטינה הודיעו על מהלכים להגבלת הון במטרה להגן על יציבות שער החליפין ועל החוסכים. הצוות ישמור על קשר הדוק עם הרשויות בתקופה הקרובה וקרן המטבע תמשיך להתייצב לצד ארגנטינה בזמנים מאתגרים אלה", כך בהודעת הקרן.

פול גריר, מנהל השקעות בפידליטי אינטרנשיונל, ציין כי בעלי פקדונות מקומיים, בפסו ובדולר, "צריכים להיות מודאגים מכך שהם עשויים להיות הבאים בתור לארגון מחדש של נכסיהם. זה לא יהיה חסר תקדים בתולדות העת האחרונה בארגנטינה", אמר. "הוואקום השלטוני בין הזמן הנוכחי להשבעה האפשרית של אלברטו פרננדז לנשיאות ב־10 בדצמבר הופך את הסביבה המאקרו־כלכלית ואת הרוחות החזיתיות שלה למאתגרים הרבה יותר מהרגיל", ציין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות