אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר הבחירות בארגנטינה: הבורסה המקומית צונחת ב-30%, הפזו קורס ב-15% צילום: שאטרסטוק

לאחר הבחירות בארגנטינה: הבורסה המקומית צונחת ב-30%, הפזו קורס ב-15%

המפלה שספג הנשיא המכהן מאקרי, המוביל מדיניות של כלכלה חופשית, הכניסה ללחץ את המשקיעים; אירסה של אלשטיין צונחת בניו יורק ב-23%, חברת החקלאות שלו נופלת ב-38% בנאסד"ק

12.08.2019, 22:50 | גולן חזני ושירות כלכליסט

השווקים בארגנטינה על סף פאניקה - לאחר שהתברר בסיבוב בחירות מקדים כי סיכוייו של הנשיא מאוריסיו מאקרי (Mauricio Macri) להיבחר לקדנציה הבאה נמוכים ביותר. הפזו הארגנטיני קורס ב-15% מול הדולר ל-53 פזו לדולר. במקביל הבורסה הארגנטינית צונחת ב-30%.

קראו עוד בכלכליסט

מניות מובילות בבורסה בארגנטינה צונחות בעשרות אחוזים, ובכלל זה חברת אירסה, חברת הנדל"ן של אדוארדו אלשטיין (בעל השליטה באי.די.בי) שצונחת בניו יורק ב-23%. קרסוד, חברת החקלאות של אלשטיין יורדת במסחר בנאסד"ק ב-38%.

אדוארדו אלשטיין, על רקע הפזו הארגנטיני, צילום: אוראל כהן, שאטרסטוק אדוארדו אלשטיין, על רקע הפזו הארגנטיני | צילום: אוראל כהן, שאטרסטוק אדוארדו אלשטיין, על רקע הפזו הארגנטיני, צילום: אוראל כהן, שאטרסטוק

הבחירות המקדימות בארגנטינה מהוות מעין מדגם רשמי לפני בחירות האמת שייערכו באוקטובר. בבחירות הפסיד הנשיא מאקרי שקיבל 32% מהקולות ואילו אלברטו פרננדז שרץ בראש מפלגת האופוזיציה קיבל 47% מהקולות.

הנשיא מאקרי מוביל מדיניות של כלכלה חופשית, ולכן ההפסד שלו מלחיץ את המשקיעים. מנגד, פרננדז מתמודד עם הנשיאה לשעבר כריסטינה קירשנר, שנחשבת כדמות החזקה במפלגתו, ונתפסת כמי שתוביל כלכלה סגורה, תפגע ביחסי הסחר של ארגנטינה, ותעדיף את הייצור המקומי.

המפלגות המובילות לאחר השלמת הסיבוב אתמול (שבו התחרו 10 מפלגות) יגיעו לסיבוב הראשן שיערך ב-27 באוקטובר. אם בסיבוב זה לא יתקבל הרוב הנדרש יתקיים סיבוב נוסף בין 2 המפלגות הגדולות בסוף נובמבר.

הסקרים המקדימים צפו אמנם הפסד למאקרי אך לא בשיעור כה חד – ההערכה היתה לפער בין 5% בין השמאל מרכז בראשות פרננדז לבין הקואליציה שהוביל הנשיא מאקרי – ומעט נתנו לראשון סיכוי של להגיע לסף ה-45%.

המשמעות של התוצאות היא בעיני רבים חד משמעית: בחודש נובמבר תעלה לשלטון קואליציה חדשה שתנהל מדיניות פיסקלית מרחיבה ולא אחראית, שתוביל להגדלת הגירעון ובהמשך ככל הנראה להידרדרות במצב הכלכלה השנייה בגודלה בדרום אמריקה.

 

ביום שישי זינקה הבורסה בארגנטינה ב-8%, לאחר שסקר אחרון לפני הבחירות הציג תיקו בין הגושים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
לא שמחים לאיד
אירסה חברת הנדל"ן של אלשטיין ירדה בניו יורק ב % 23 ואילו קרסוד חברת החקלאות של אלשטיין צנחה במסחר בנאסד"ק ב % 38 , אבל למרות שרק לפני פחות משנה דסק"ש הייתה בשער של למעלה מ 1300 (שגם זה מחיר נמוך מאד משמעותית מערכה האמיתי)ומאז הושלכה למדד לא נחשב (תביעה ייצוגית הוגשה בשל כך כנגד החברה ומר אלשטיין,אך הוא הגיב שהוא פעל כדין ולתביעה אין בסיס),והמנייה דורדרה לשערים מגוחכים (ירידה של כ % 60 לערך),ככל הנראה שיהיה מאד זול למוחקה מהמסחר - בעלי מניות המיעוט בדיסקונט השקעות , אינם שמחים לאידו של מר אלשטיין - אך מקווים שעתה,משחש על בשרו ירידה עוצמתית שכזאת , יהיה לו קל יותר להבין מה הוא גרם להם
בעלי מניות המיעוט בדיסקונט השקעות  |  13.08.19
16.
הו הנה אני באה. אל תבכי ארגנטינה
יפתח אלוהים לארגנטינה שערי תבוסה שערי קריסה שערי רעב שערי מצוקה שערי מהומות שערי מהפכות ושיביא עליהם זמנים מעניינים. על מתן מקלט לנאצים על פיצוץ השגרירות ובית הקהילה היהודית על החברות הקרובה עם איראן... הקב"ה יביא עליהם מכות. ואם לא הוא... זה לא משנה. הם הורסים את עצמם יופי לבדם. מי שמארח נאצים או נותן לרוצחים האיראנים חסות ומקלט נעים... שישלם.
ונצואלה, ונצואלה  |  13.08.19
לכל התגובות