אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתום דיון סוער: הצעת חוק המצלמות נפלה צילום: אלעד גרשגורן, עומר מסינגר

בתום דיון סוער: הצעת חוק המצלמות נפלה

חוק המצלמות נפל בוועדה המסדרת של הכנסת ולא יעלה להצבעה במליאה. 12 ח"כים תמכו מול 12 מתנגדים. ח"כ פולקמן נעדר מהדיון. קודם לכן תקף ח"כ טיבי: "החוק הוא אמירה אנטישמית שהערבים מזייפים בבחירות". השר אוחנה הכריז: "מי שמצביע נגד הוא זייפן או קבלן זיופים"

09.09.2019, 13:09 | נינה פוקס, ynet

חוק המצלמות, שהוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו, נפל הבוקר (ב') בתום דיון סוער בוועדה המסדרת של הכנסת. בהצבעה שנערכה על הצעת החוק הושג תיקו 12 בין המתנגדים לתומכים, וההצעה לא תעבור לדיון במליאת הכנסת. ח"כ רועי פולקמן (כולנו) נעדר מהדיון ולכן הושג תיקו. נציגת ישראל ביתנו הצביעה נגד החוק.

בפתח הדיון תקף ח"כ טיבי את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת הליכוד בעקבות קידום החוק: "ראש הממשלה אמר שהערבים נוהרים לקלפיות והיום הוא מתרגם את זה לאמירה אנטישמית שהערבים מזייפים בבחירות. מדובר בבן-אדם שחשוד במרמה ונתן שוחד, זו המפלגה היחידה שיכולה להטיף לנו מוסר". 

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר ח"כ מיקי זוהר | צילום: עומר מסינגר ח"כ מיקי זוהר, צילום: עומר מסינגר

הוועדה כונסה באופן מיוחד, באמצע פגרת הבחירות, כדי לאשר הליך חקיקה מהיר, שבמסגרתו החוק לא יצטרך להמתין 45 יום על שולחן הכנסת, כפי שקורה בהליך רגיל, אלא יגיע לקריאה ראשונה במליאה עוד היום. השר אוחנה התייחס לכך בדבריו: "הדיון הוא לא על החוק, אלא על בקשת הממשלה להקדים את הדיון על החוק. אנחנו סברנו שאין צורך, יו"ר ועדת הבחירות נתן את החלטתו וכך הגענו עד הלום".

אוחנה הוסיף: "אם ח"כ טוען שהזיופים הם בעד הליכוד, הוא צריך לתמוך בחוק. בקלפיות יש שוויון לכולם והמצלמה אינה יודעת להבחין בין זיופים שונים, אלא מתעדת את מה שקורה בקלפי. כולם צריכים לתמוך בחוק. מי שמצביע נגד החוק הוא או זייפן או קבלן זיופים. 

המשנה ליועמ"ש, רז נזרי, טען בדיון כי החוק עלול לעורר מהומות ובלאגן ביום הבחירות. "החוק הזה יכול ליצור אנדרלמוסיה בגלל קרבתו למועד הבחירות. לא מגיעים בבוקר ומתקינים מצלמה. אי אפשר לעשות החלטה כזו בתוך שבוע".

גם היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, התייחס לאי-חוקתיותו של החוק: "הצעת החוק באופן שהוגשה, ימים ספורים לפני הבחירות, היא לא חוקתית. הבלמים והאיזונים נפרצו במקרה הזה ואנחנו צריכים ללמוד לקח כיצד לרסן אותה". 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) תקפה גם היא את הליכוד ואת נתניהו: "בדיון הזה אין דיבור על מצלמות או על טוהר בחירות. יש פה ראש ממשלה שנמלט מהכלא ומנסה להטיל תוהו ובוהו בבחירות. אנחנו השתגענו. ראש ממשלה שמכהן עשר שנים מדבר על טוהר הבחירות? אני מופתעת ממכם מיקי זוהר ואמיר אוחנה שאתם לא זועקים שהשתגענו". 

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) התייחס להצהרה שנשא יו"ר מפלגתו, שבה הודיע כי יתמכו רק בהצבת מצלמות על ידי ועדת הבחירות המרכזית. "אנחנו בעד צילום הקלפיות באופן מסודר והגון. אי אפשר לתת לחתול לשמור על השמנת. החוק מנסה לייצר מצב שבו ראש הממשלה יהיה גם השוער וגם זה שבועט את הפנדל. אני ראיתי כמה סרטונים שהליכוד ערכו כדי לתת מצג שווא שמישהו שמדבר עם מישהו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות