אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חצי נחמה: ברקזיט ללא הסכם יוזיל אלכוהול וסיגריות צילום: שאטרסטוק

חצי נחמה: ברקזיט ללא הסכם יוזיל אלכוהול וסיגריות

שר האוצר הבריטי הודיע כי קניות פטורות ממכס לנוסעים לאירופה וממנה ייכנסו מחדש לתוקף. החיסכון עשוי להגיע ל־6 ליש"ט למארז בירה

11.09.2019, 08:17 | שירות כלכליסט

אם יתממש תרחיש הבלהות ובריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי בלי הסכם, מה שקרוב לוודאי יפיל אותה למיתון, יוכלו תושבי הממלכה להתנחם באלכוהול ובסיגריות זולים יותר.

קראו עוד בכלכליסט

שר האוצר סאג'יד ג'ביד הכריז אתמול כי קניות פטורות ממכס לנוסעים מאירופה ואליה, שבוטלו ב־1999 לאחר השקת השוק האירופי המשותף, ייכנסו מחדש לתוקף במקרה של ברקזיט ללא הסכם.

מתנגדי הברקזיט מפגינים מחוץ למשרד הקבינט, צילום: איי אף פי מתנגדי הברקזיט מפגינים מחוץ למשרד הקבינט | צילום: איי אף פי מתנגדי הברקזיט מפגינים מחוץ למשרד הקבינט, צילום: איי אף פי

כיום, רק בריטים הנוסעים למדינות מחוץ לאיחוד האירופי מורשים לרכוש מוצרים פטורים ממכס. החוקים החדשים יאפשרו גם לנוסעים מבריטניה למדינות באיחוד לרכוש בירה, יין ומשקאות אלכוהוליים אחרים וכן סיגריות, פטורים ממכס. בעקבות זאת, צרכנים שירכשו מוצרים אלה בדיוטי פרי בשדה התעופה יוכלו לחסוך, למשל, יותר מ־2 ליש"ט ממחיר בקבוק יין ו־12 ליש"ט על קניית שני מארזי בירה.

"אנחנו רוצים שאנשים ייהנו מהחופשה שהם עבדו קשה כדי לממן, וההחלטה הזו תאפשר להם לרכוש קצת יותר", הכריז ג'ביד. על פי הערכות, יישום מדיניות זו עשוי לעלות לקופת האוצר כ־250 מיליון ליש"ט.

ההכרזה מגיעה ברקע התייקרות חופשת הקיץ של הבריטים, לאחר שאיומיו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון להוציא את בריטניה מהאיחוד ללא הסכם, הובילו להיחלשות הליש"ט לעומת היורו והדולר.

שובו של הדיוטי פרי צפוי להתקבל בברכה על ידי מפעילי המעבורות, שהמודל העסקי שלהם לפני השקת השוק האירופי המשותף התבסס במידה רבה על מכירת אלכוהול וסיגריות פטורים ממכס.

עם זאת, תהיה זו נחמא פורתא בלבד לנמלים, שיצטרכו להתחיל להתמודד עם הנחיות ונהלים חדשים במעברי הגבול הימיים.

בנוסף, במשרד האוצר הדגישו כי החוקים החדשים לא יחולו על סחורות שיעברו מצפון אירלנד לאירלנד, והוסיפו כי מדינות רבות מציבות מגבלות על הכמויות המותרות לרכישה בחנויות הדיוטי פרי בבריטניה.

בשבוע שעבר הזהיר הבנק המרכזי של אנגליה כי ברקזיט ללא הסכם יוביל קרוב לוודאי לירידה של 5.5% בתמ"ג — המיתון החד ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. במקביל, הליש"ט תרשום ירידה חדה נוספת בערכה שתתרגם לעלייה של כ־6%־5% במחירי המזון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות