אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר הברקזיט: הפאונד נופל מתחת ל-1.2 דולר - שפל של 3 שנים צילום: AFP

משבר הברקזיט: הפאונד נופל מתחת ל-1.2 דולר - שפל של 3 שנים

קבוצת מורדים בפרלמנט הבריטי תנסה לכנס היום דיון חירום ולהצביע בעד דחיית הברקזיט; ראש הממשלה ג'ונסון אמר שאם החוק יעבור - הוא ייזום הצבעה על הקדמת הבחירות; המטבע המקומי מאבד 0.8% מול הדולר

03.09.2019, 11:05 | שיר רייטר
משבר הברקזיט: הפאונד נופל הבוקר (ג') מתחת ל-1.2 דולר ונסחר ברמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2016, כשהמשבר בבריטניה מגביר את חששות המשקיעים. המטבע הבריטי נחלש ב-0.8% מול מקבילו האמריקאי ונסחר ב-1.197 דולר לפאונד.

קראו עוד בכלכליסט

באוקטובר 2016 נפל הפאונד בעקבות הפלאשקראש. מלבד אותו יום, הפעם הקודמת שבה צנח המטבע הבריטי לרמה דומה לזו של היום הייתה בתחילת 1985 - לפני 34 שנה.

הפרלמנט הבריטי ישוב היום אחר הצהריים מחופשת הקיץ, וקבוצה של חברי פרלמנט שזכו לכינוי "המורדים", הכוללת חברים בכירים במפלגה השמרנית של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, צפויה לנסות לכנס דיון חירום ולהעלות לסדר היום של בית הנבחרים הצעת חוק המחייבת דחייה של הברקזיט, במאמץ למנוע ברקזיט קשה – התנתקות מהאיחוד האירופי ללא הסכם. ההערכה היא כי תתבקש דחייה של חודשיים.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון | צילום: אם סי טי ראש ממשלת בריטניה בוריס ג

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הודיע אתמול כי אם הפרלמנט יצביע היום על דחייה נוספת בברקזיט, הוא יזום הצבעה על הקדמת הבחירות ל-14 באוקטובר – שבועיים לפני מועד הברקזיט.

אם ההצעה תעבור, היא תכבול את ידיו של ג'ונסון שהוביל בשבוע שעבר מהלך מעורר מחלוקת של הארכת פגרת הפרלמנט לחמישה שבועות נוספים – עד ל-14 באוקטובר, זאת כשהדד-ליין לעזיבת האיחוד האירופי נקבע ל-31 באוקטובר.

לפי התוכנית של ג'ונסון, משמעות הפגרה היא שחברי הפרלמנט לא יוכלו להצביע אי אמון נגד הממשלה של בוריס ג'ונסון או להספיק להעביר חוקים שימנעו ברקזיט ללא הסכם. האיחוד האירופי מתוכנן לקיים פגישה קריטית בנושא הברקזיט ב-17 באוקטובר.

ג'ונסון התחייב שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי עד 31 באוקטובר, עם הסכם או בלעדיו, וחזר על ההצהרה אתמול בערב. ג'ונסון גם התעקש שגדלו הסיכויים לכונן הסכם נסיגה חדש.

ברקזיט ללא הסכם נחשב תרחיש קיצוני שיש להימנע ממנו בכל מחיר, כיוון שהוא ישאיר את בריטניה מחוץ לגוש היורו ללא תקופת מעבר לצורך הסדרים חוקיים ומסחריים. מצב כזה צפוי להוביל למחסור במזון ובתרופות כמו גם קשיים משמעותיים במעברי הגבול, כך לפי תוכניות המגירה של הממשלה.

עוד בשוק המט"ח: היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר ונסחר ב-1.093 דולר ליורו. בשוק המקומי - הדולר מטפס ב-0.2% לרמה של 3.543 שקלים לדולר, היורו נחלש ב-0.2% ל-3.875 שקלים ליורו, הפאונד מאבד 0.4% ונסחר ב-4.242 שקלים לפאונד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות