אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברקת מוחק את הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים צילום: עמית שעל

ברקת מוחק את הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים

ראש רשות שוק ההון משה ברקת בישר לקהל מריע של סוכנים שהרפורמה של דורית סלינגר בדרך החוצה: פוליסת הבריאות האחידה תבוטל, הביטוחים הפרטיים לא יוגבלו והרשות תאפשר את ייקור הפרמיות

17.09.2019, 06:44 | אדריאן פילוט

"שלוש שנים חלפו מאז הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים והשאלה המתבקשת היא האם השתפר מצבו של הציבור או שזה עלה לנו בבריאות.

קראו עוד בכלכליסט

הרבה דובר על מחיר של הכפל הביטוחי אך חלק מהדיון לא ממוקד, פופוליסטי ומתעלם מהשאלות החשובות", כך אמר אתמול ראש רשות שוק ההון והביטוח משה ברקת מול מאות סוכני ביטוח שמחאו לו כפיים. "אנו בוחנים את תהליכי הרפורמה שנעשתה לפני שלוש שנים. היו בה ללא ספק מוטיבים חיוביים. אבל יש דברים שצריכים לשנות ולתקן. הפוליסה האחידה - כבר לא תהיה אחידה. כבר הראינו את זה – ונמשיך בכך", אמר בכנס.

הר הביטוח הפרטי הר הביטוח הפרטי הר הביטוח הפרטי

נאומו של ברקת ייזכר כאירוע מכונן. באופן מאוד מתוחכם הוא בישר למפוקחיו כי העידן של קודמתו בתפקיד השנואה כל כך עליהם דורית סלינגר — תם. כיוון שמדובר ברגולטור שנהנה מעצמאות רחבה, הציבור והממשלה הבאה צריכים להקשיב היטב לדבריו, שכן המתווה ששרטט כולל הקלות מתוכננות לביטוחים הפרטיים, שעלולות להיות הרות אסון למערכת הבריאות הממלכתית המוחלשת.

לפני שנכנסים למתווה של ברקת, תזכורת קצרה: אחד השינויים המרכזיים ברפורמה של סלינגר היה גיבוש של פוליסת בריאות אחידה שנועדה לאפשר לציבור הישראלי להשוות בקלות בין הפוליסות השונות. הרקע לכך הוא שישראלים רבים לוקים באוריינות הביטוחית וכן הנתונים הידועים על הר הביטוחים הפרטיים: 92% מהישראלים הם בעלי ביטוח בריאות פרטי כלשהו וכ־60% הם בעלי פוליסות מחברות ביטוח; הכפל הביטוחי בישראל בתחום הבריאות הוא הגבוה במערב; תקבולי ביטוח הבריאות הפרטי הוכפלו בתוך עשור והגיעו בשנה שעברה לכ־11 מיליארד שקל, מתוכם, 6 מיליארד שקל לחברות הביטוח.

המספרים האלו כנראה לא מרשימים את ברקת. "אני מחפש לתת לציבור תשובות אחראיות לגבי מה הוא יכול לצפות מהמערכת הציבורית ומה תפקידו של הביטוח הפרטי", הוא אמר. "אני בעד שאלות נוקבות ותשובות שמסתכלות למציאות בפרצוף. אם נבין את המציאות, נוכל להתמודד עם תזות כאלו ואחרות שמגבילות היצע של שירותים רפואיים על חשבון בריאותם וחייהם של אנשים". ברקת סבור שאין צורך להגביל את ביטוחי הבריאות כי הגבלה כזו היא משחק בחייהם של הישראלים. מכאן ועד למערכת המבוססת על רפואה פרטית המרחק לא גדול. תשובה לשאלה מה יקרה עם אלו שידם אינה משגת אין כאן.

ראש רשות שוק ההון והביטוח משה ברקת. "התרופות מתייקרות", צילום: עמית שעל ראש רשות שוק ההון והביטוח משה ברקת. "התרופות מתייקרות" | צילום: עמית שעל ראש רשות שוק ההון והביטוח משה ברקת. "התרופות מתייקרות", צילום: עמית שעל

במערכת הבחירות המסתיימת היום דובר רבות על חיזוקה של מערכת הבריאות הממלכתית. כך למשל הועלתה הצעה להעלות את מס הבריאות בחצי נקודת אחוז, מה שיוסיף למערכת הבריאות כ־3 מיליארד שקל - פחות מחצי מהסכום שהישראלים משלמים לחברות הביטוח. ברקת חושב הפוך: צריכים לתת לאזרח לרכוש כמה שירותי בריאות שהוא רוצה כי זה טוב לו, לרופאים ובעיקר לחברות הביטוח שגילו בעולם המאתגר הנוכחי פרה חולבת חדשה.

אלא שיש בעיה קטנה עם התזה של ברקת: חברות ביטוח אינן יודעות לספק שירותי בריאות וזה לא תפקידן. אחת הסיבות לכך שהתשואה לכסף המשולם לחברות הביטוח נמוכה היא שהחברות לוקחות Loss Ratio מאוד גבוה, ובצדק, מפני שהן מתחייבות לכסות כל תרופה. זו בדיוק הסיבה מדוע סלינגר עשתה רפורמה נוספת: חישוב הסיכון ייעשה כל שנתיים וייבחן על ידי הרשות, וכתוצאה מכך חברות הביטוח הורידו את הפרמיות.

אלא שלברקת תוכניות אחרות בדבר הבחינה הדו־שנתית. "גם במקרה הזה אני מציע להסתכל למציאות בעיניים: בעולם של תשומות רפואיות עולות אי אפשר יהיה להימנע מהעלאת הפרמיות", אמר. ברקת אמר שהוא בוחן אבל אין על פי דבריו נראה שהוא כבר החליט: הפרמיות יעלו. בהכרח. האם זה מוזר שאנחנו נזכרים במשפט שהופיע בחשיפה של "כלכליסט" לפני שנה על מינוי הקרוב של ברקת: "המועמד של המפוקחים"?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

65 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

65.
מחיאות כפיים של הסוכנים, עדות לשרלטנות חב' הביטוח ופגיעה בציבור
מתי תקום ממשלה שתשרת את אזרחי המדינה ותפסיק לעשוק אותנו ולהעצים את הטייקונים שבינהם כמובן גם בעלי חברות הביטוח. חובה להתפכח מהדמגוגיה של פוליטיקאים המוכרים לנו אשליות לפני בחירתם ולאחר מכן משרתים את בעלי האינטרסים.
מתפכח  |  02.10.19
64.
התשקורת בשיאה
איזה הוזלה אתם מדברים הרפורמה הכפילה בממוצע את עלות הביטוחים פרטים קולקטיבים והורידה את הזכויות של המבוטחים בבחירת רופאים ובפיצוי. ההוזלה כביכול בביטוח הפרטי היא עכב הורדת כיסוים (רק רופאי הסדר ובלי פיצוי בגין ניתוח שבוצע לא באמצעות הביטוח ) הרפורמה היא כשלון ומטרתה היחידה להגדיל את אחוז התביעות בפרטי ולהקטין את אחוז התביעות בביטוחים המשלימים של קופח בקיצור סןג של מס עקיף על הציבןר במסווה של רפורמה לטובתו. בושה של רפורמה ןכל הכבוד לברקת על האומץ
אחד שיודע  |  18.09.19
63.
בטוחי בריאות מחברת ביטוח שווה הונאת הציבור
מי שעיניו בראשו שיסתכל וישווה בין ביטוחי קופות החולים ובטוח בריאות מחברת ביטוח, ב 99 אחוז ישנו כיסוי זהה בבטוחי הקופות. עלותם זולה להפליא. אדם צריך לשאול את עצמו האם בשביל אותו אחוז עליו להקלע להשקעה כלכלית המשולה להונאה. שהרי ההסתברות למימוש הביטוח הכפול שולית ביותר. במדינת ישראל מערכת רפואית מפוארת כאן זה לא אמריקה מדינה חסרת מערכת בריאות ציבורית ההפך ישראל מהווה אור לגויים. תשליכו לפח את הונאת הבטוחים שסוכני הבטוח דוחפים לכם עדר שוטים ותתעוררו על עצמכם. סוכני הבטוח צוחקים עליכם ....
ישראלי  |  19.09.19
לכל התגובות