אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צבא הולנד יצייד 150 נגמ"שים במערכות של אלביט צילום: BAE

בלעדי

צבא הולנד יצייד 150 נגמ"שים במערכות של אלביט

אחרי שצבא ארה"ב וצה"ל החליטו להצטייד ב"חץ דורבן", זה ההולנדי צפוי לרכוש גם הוא את המערכת הישראלית. שווי העסקה הפוטנציאלי: 200 מיליון דולר

19.09.2019, 08:58 | אודי עציון

צבא הולנד הודיע כי יעניק ל-BAE השבדית חוזה להתאמת מערכת ההגנה האקטיבית "חץ דורבן" של אלביט מערכות לנגמ"שי הלחימה מסוג CV90 שלו.

החוזה נערך לאחר ארבע שנות ניסויים במערכת הישראלית, ומהווה שלב אחרון לקראת חתימה מול אלביט. להולנדים 150 נגמ"שים שהם מבקשים לצייד במערכת, בעסקה שלפי ההערכות יעמוד היקפה על 200 מיליון דולר, בהתאם למחיר ששילם צבא ארה"ב עבור התקנת המערכת במספר דומה של נגמ"שים.

קראו עוד בכלכליסט

נגמש CV90 הולנדי, צילום: BAE נגמש CV90 הולנדי | צילום: BAE נגמש CV90 הולנדי, צילום: BAE

ההולנדים יהיו הלקוח השלישי של המערכת, שפותחה במקור בידי תע"ש, אחרי צבא ארה"ב שרכש אותה עבור נגמ"שי הברדלי שלו ואחרי צה"ל, שיצייד בה את נגמ"שי האיתן החדשים. בכך מחזקות התעשיות הביטחוניות מישראל את השליטה בשוק העולמי של מערכות ההגנה לרכב קרבי משוריין נגד טילי נ"ט, לאחר שצבא ארה"ב רכש את המערכת המקבילה של רפאל, "מעיל רוח", עבור טנקי האבראמס שלו. מעיל רוח כבר נכנסה לשירות מבצעי והוכיחה את עצמה על גבי טנקי המרכבה סימן-4 בצה"ל והותקנה גם בנגמש"י הנמ"ר.

מערכת חץ דורבן מצוידת במכ"ם מתוצרת ראדא ובחיישנים אלקטרו-אופטיים, המאתרים שיגורי טילים לעבר הכלי, ומשגרת לעברם חימוש המנטרל אותם. היא נועדה לטפל גם ברקטות נגד טנקים כמו אר-פי-ג'י ובפגזי טנקים.

"בשנים האחרונות תיכננו את האינטגרציה וביצענו ניסויים ב'חץ דורבן' ב-CV90, וכעת אנחנו משוכנעים שהיא תספק את היכולת אנחנו זקוקים לה", הסביר יוסט ורנויג', מנהל פרויקט ה-CV90 להולנד. מדובר בנגמ"ש שבדי שנמכר גם לבריטניה, פינלנד, נורבגיה ואסטוניה, מה שיוכל להוביל לעסקאות נוספות לחץ דורבן עם צבאות מהייבשת.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות