אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיבוב בחירות שלישי יביא אסון כלכלי צילום: רויטרס, איי אף פי

פרשנות

סיבוב בחירות שלישי יביא אסון כלכלי

החולשה הכלכלית העולמית מחדדת את הצורך בממשלה יציבה, שבעזרת מדיניות פיסקאלית ורפורמות מבניות תחזיר את אמון העסקים ותעודד השקעות. היגררות לסיבוב בחירות שלישי תחזיר את המשק כמה שנים לאחור

21.09.2019, 22:28 | אדריאן פילוט
המשק הישראלי, אף שמצבו טוב יותר מזה של שאר הכלכלות המפותחות, לא יוכל לשגשג בעולם שנקלע להאטה חריפה. ארה"ב ואירופה הן שני הלקוחות העיקריים שלו, ומהוות יעד לכ־56% מיצוא הסחורות הישראלי. כאשר בוחנים את הדרכים למנוע משבר כלכלי אפשרי, מתבהרת הדחיפות בכינונה של ממשלה יציבה ורחבה. רק ממשלה כזו עשויה להשיב את אמון העסקים ולעודד השקעות. זאת על ידי התוויית מדיניות פיסקאלית (תקציבית) וביצוע רפורמות מבניות עמוקות ובניית תשתיות לאומיות.

קראו עוד בכלכליסט

מבחינת ישראל, אחד מהממצאים המעניינים בסקירה הכלכלית של ה־OECD נוגע לבריטניה: במקרה של ברקזיט ללא הסכם היא תאבד כ־0.5 נקודות אחוז מהתוצר בשל מה שהכלכלנים מכנים "אי ודאות", כלומר היעדר ודאות בנוגע לאירועים פוליטיים גורם לאובדן תוצר של ממש. "אנו שומעים לא מעט על אי ודאות לאחרונה. הסביבה העסקית זקוקה לוודאות כדי לבצע השקעות לטווח הארוך במפעלים או בציוד או בתוכנה. היא חייבת לדעת שהביקושים יהיו שם", השכיל להסביר נגיד הפד ג'רום פאוול את חשיבותה של היציבות והוודאות להתפתחות בריאה של משק.

גנץ ונתניהו, צילום: רויטרס, איי אף פי גנץ ונתניהו | צילום: רויטרס, איי אף פי גנץ ונתניהו, צילום: רויטרס, איי אף פי

גם ברור שאין שום אפשרות לגבש תקציב ולתקצב תשתיות פיזיות חדשות, כגון תחבורה ציבורית, כבישים ותחנות כוח, ללא ממשלה או כנסת. כך גם בנוגע לרפורמות מבניות רציניות במשק, כגון העלאת גיל הפרישה לנשים.

המצב השלטוני בישראל בעייתי מאוד מבחינה כלכלית. בשלב זה עדיין לא ברור אם תהיה ממשלה, מי ירכיב אותה, מי יעמוד בראשה, ואם תהיה מערכת בחירות שלישית ברצף — אפשרות שאינה רק מיותרת ובלתי נחוצה פוליטית, אלא היא לא פחות מאסון כלכלי לישראל. סיבוב שלישי של בחירות ישליך לפח שנה כלכלית נוספת (התקציב יידחה לסוף 2020), ויבטיח שלא יתממש אף אחד מהצעדים האפשריים להתמודד עם האטה.

ראש ממשלת המעבר בנימין נתניהו, שספג תבוסה מביכה וגורלו כבר אינו תלוי בו אלא ברשויות, מבין היטב את המשמעויות הכלכליות של סיבוב בחירות שלישי. אלא שנראה כי הוא מרוכז בעיקר בעתידו הפוליטי והאישי. בדומה לנירון קיסר בשנותיו האחרונות, הוא מוכן לשרוף את רומא כדי להתאים אותה לצרכיו ולרצונותיו. שאר השחקנים הפוליטיים חייבים לעצור את הטירוף הזה שעלול להחזיר את המשק כמה שנים אחורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
השמאל חבר לרשימה המשותפת
כל המפלגות אינן מתעניינות במדינת ישראל או באזרחיה מה שמעניין אותם זה הכסא השילטון אותי לא מעניין מה ביבי אכל שתה ועישן אם תנברו בקודמיו תמצאו גם הכל בעיניי המתבונן להרים יד ולומר ביב קידם את המדינה חיזק אותה פיתח קשרים עם מדינות שלא היו קשרים זה לא מעניין מה שמעניין זה שביבי ילך הביתה.. נראה את גנץ ושות' איך יטפלו בתושבי הדרום או הבטחות אחרות שמבטיחים גנץ קופץ מעל הפופיק אין בעיה שיהיה ראש ממשלה קודם שילמד את תיקי הממשלה המשרדים השונים עולים מדרגה מדרגה ולא משתמשים בנו כשפני נסיון שלו ללמוד על גבי מדינת ישראל ואזרחי ישראל. גם שהגיע לרמטכלות הוא התקדם שלב שלב. הוא גרם לבחירות נוספות יחד עם ליברמן סירב לממשלת אחדות לא האשימו אותו עכשיו מאשימים את ביבי אם יהיו בחירות נוספות. אז די עם השטויו ול- 17 אם אינך רוצה מדינה עזוב המדינה תמיד לעם ישראל היתה מדינה רק תמיד רצו למחוק אותנו הגלו אותנו סבלנו מספיק. חזרנו הביתה..ראה כמה מדינות יש למוסלמים וזה לא מספיק הם רוצים שכל העולם יהיה מוסלמי כולל כל מדינות אירופה אמריקה הם משתלטים בכוח.
מור  |  22.09.19
לכל התגובות