אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל אישר את הקמת הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע ומריוס נכט צילום: אוראל כהן

בנק ישראל אישר את הקמת הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע ומריוס נכט

אחרי 40 שנה ללא הקמת בנק חדש בישראל: המיזם של נכט - ממייסדי צ'ק פוינט ושעשוע - ממייסדי מובילאיי - צפוי לקבל רישיון; המפקחת על הבנקים חדוה בר: "העובדה ששני יזמים מובילים בחרו להשקיע בהקמת בנק חדש היא בשורה שמסמלת שינוי"

24.09.2019, 09:26 | חזי שטרנליכט ואורי גלאור

התפתחות חדשה במערכת הבנקאית. המיזם של מריוס נכט - ממייסדי צ'ק פוינט - ואמנון שעשוע - ממייסדי מובילאיי - להקמת בנק דיגיטלי עבר בהצלחה את הבדיקה של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל והוא צפוי לקבל רישיון לבנק.

קראו עוד בכלכליסט

כניסתו של בנק חדש למשק הישראלי, ובפרט בנק דיגיטלי, עשויה לשנות סדרי עולם במערכת הבנקאית. הבנקים הגדולים עסוקים בקצב אינטנסיבי בדיגיטציה של השירותים שלהם בשנים האחרונות, בדגש על החדרה מסיבית של אפליקציות תשלומים. אולם בנק על טהרת השירותים הדיגיטליים עשוי לחולל מהפכה של ממש.

מימין: מריוס נכט ואמנון שעשוע, צילום: אוראל כהן מימין: מריוס נכט ואמנון שעשוע | צילום: אוראל כהן מימין: מריוס נכט ואמנון שעשוע, צילום: אוראל כהן

הבוקר (ג') הודיעו נגיד בנק ישראל אמיר ירון והמפקחת על הבנקים בר שהפיקוח על הבנקים סיים את תהליך הבדיקה והנגיד ערוך לתת רישיון לבנק והיתר לשליטה בו. התהליך שביצע הפיקוח על הבנקים כלל בדיקת כשירות המתייחסת ליושר, ליושרה ולחוסן הפיננסי של שני היזמים, וליווי של היזמים בהיערכות הרגולטורית הנדרשת.

על פי התוכנית העסקית שהציגו נכט ושעשוע, בכוונתם להקים בנק דיגיטלי ללא סניפים, ולהתמקד במתן שירותי בנקאות למשקי בית, ובכלל זה העמדת אשראי, קבלת פיקדונות, ניהול חשבונות עו"ש, ומתן שירותי קנייה ומכירה של ניירות ערך.

בפיקוח על הבנקים ציינו כי הצעד התאפשר על רקע מהלך הסרת חסמים, שהתרחש בעקבות המלצות ועדה שהוקמה לצורך הגברת התחרות בשירותים הבנקאים והפיננסיים. המהלך כלל שינוי של תהליך למתן רישיון בנק באופן שייצור מנגנון להבטחת ודאות רגולטורית ליזמים עוד טרם השלמת ההיערכות התפעולית המלאה.

הבנק צפוי לקום על מערכות מחשוב של חברת TCS מקבוצת TATA ההודית. הוא יפוקח על ידי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל להבטחת יציבותו ולשם שמירה על כספי המפקידים בו, בדומה לפיקוח על יתר הבנקים בישראל.

לבנק החדש, כמו לכל בנק אחר בישראל, תהיה גישה לכל כלי הנזילות של בנק ישראל (הלוואות מוניטריות ופיקדונות מוניטריים). בנוסף, הבנק החדש יוכל לנהל חשבון בבנק ישראל ולהתחבר למערכות התשלומים השונות.

נגיד בנק ישראל ירון אמר הבוקר כי הוא "מייחס חשיבות רבה לכך שיכנסו בנקים חדשים למערכת, דבר שמתאפשר הודות לצעדים המשמעותיים להסרת חסמי כניסה שביצעו בנק ישראל ומשרד האוצר. הבנקים חשובים לכלכלת ישראל ובהתאם לזאת בנק ישראל ימשיך לתמוך ביציבות המערכת הבנקאית".

המפקחת על הבנקים בר ציינה כי יציאת בנק חדש לדרך לא התרחשה בישראל מזה 40 שנה. לדבריה, "העובדה ששני יזמים מובילים שהובילו חדשנות ופרצו דרך בתעשיות גדולות, בחרו להשקיע מהונם ומרצם להקים בנק חדש היא בשורה שמסמלת שינוי. הפיקוח על הבנקים ליווה באופן צמוד את היזמים וצוות הקמת הבנק בשנה האחרונה וימשיך ללוות אותם. כל זאת לצד ליווי יזמים נוספים שמעוניינים להקים בנק".

בשיחת ועידה לאחר ההודעה אמרה בר "יש שחקן חדש ואני מעריכה שיווצר לחץ תחרותי, והציבור כבר יתחיל להרגיש אותו בדרכים שונות. בין אם בשירות יותר טוב, בחדשנות נוספת, יחס אישי, עמלות. אנו בהחלט מצפים שתהיה כאן השפעה גם לפני הקמתו.

"החלטנו שביטוח פיקדונות הוא לא תנאי לקבלת רישיון ואישור להקמה של בנק חדש, גם לבנקים הקיימים כיום אין ביטוח פיקדונות.

"אנחנו מעריכים שהבנק החדש יביא חדשנות מעולמות הטכנולוגיה ויפנו לקהלי היעד שמחפשים משהו אחר. הצעירים היום מאוד מתחברים לעולם הדיגיטלי, ובנק כזה בהחלט יכול לדבר אליהם ולתת להם את השירות המותאם להם, וגם ללקוחות יותר מבוגרים.

"הבשורה הצרכנית צריכה לבוא בכמה מימדים ולא רק במחיר. בשירות, בנגישות, בהתאמה האישית, במהירות, בלתת חלופה לצרכנים וגם אולי במחירים.

"ההערכות שהבנק יעלה לאוויר בעוד כשנה וחצי, ובערך באותו זמן אנחנו נעלה לאוויר את הפרוייקט של מעבר מבנק לבנק בקליק, זה פרוייקט שאנחנו מקדמים ביחד עם משרד האוצר בעקבות החוק שעבר, שהמטרה שלו היא להקל על לקוחות לעבור בנק בשבעה ימים".

מקבוצת נכט שעשוע נמסר: "אנו גאים להיות הקבוצה הראשונה מזה כ-40 שנה שמקבלת מהמדינה רישיון להקמת בנק חדש בישראל, וכמובן מברכים את בנק ישראל ומשרד האוצר על החזון והאומץ להוביל מהלך לעידוד החדשנות והתחרות בתחום הבנקאות. ראוי לציין שאנו נמצאים בשלבי הקמה ראשונים ולפנינו עוד דרך ארוכה".

בתחילת השנה הגיש מריוס נכט בקשה לרישיון לבנק דיגיטלי. במרץ דודו זקן, לשעבר המפקח על הבנקים, עזב את המיזם בשל קשרי הידידות שלו עם המפקחת הנוכחית חדוה בר. באוגוסט חשף כלכליסט את הצטרפותו של שעשוע למיזם של נכט.

בשנים האחרונות פועלת המערכת הבנקאית הוותיקה להציע פתרונות דיגיטליים שיתחרו ביום שבו יגיע הבנק הדיגיטלי עם מוצר בעל תחושה ונראות גבוהה. אף שלא מדובר בבנק עצמאי עם רישיון, בנק לאומי השיק את פפר שמהווה סניף דיגיטלי של הבנק ביוני 2017. קדם לו בנק מזרחי טפחות שהציע עוד ב-2008 את שירות מזרחי טפחות לייב, סניף דיגיטלי משלו. באשר לפפר, מדובר במוצר בנקאי נפרד שמאפשר פתיחת חשבון בנק ייעודי באופן דיגיטלי מקוון. החשבון שם מתנהל ללא עמלות עו"ש וסל השירותים שלו מצומצם. ניתן להפקיד בו צ'קים, לקבל כרטיס אשראי שנושא את המותג שלו ולסגור כסף בפקדונות. השבוע גם הושק שירות השקעות שמאפשר לקנות מניות בוול סטריט. עם זאת אין אפשרות למשל לקבל משכנתא דרך פפר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות