אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ייתכן שנתניהו יחזיר את המנדט לנשיא בערב החג צילום: עמית שאבי

ייתכן שנתניהו יחזיר את המנדט לנשיא בערב החג

לקראת פגישת מו"מ נוספת בבוקר, אמרו בליכוד שאם כחול לבן לא יקבלו את מתווה הנשיא או יציעו מתווה אחר - "אין טעם לבזבז זמן". בכחול לבן טוענים שצוות המו"מ של הליכוד "עושה הצגה", וכי נתניהו דוחף לבחירות לקראת אישום

28.09.2019, 21:21 | מורן אזולאי ויובל קרני, ynet

לקראת החזרת המנדט לנשיא? בליכוד אומרים הערב (שבת) לקראת פגישת צוותי המשא ומתן שלהם ושל כחול לבן בכנסת כי הם נערכים להחזרת המנדט לנשיא המדינה ראובן ריבלין. אם השיחות יתפוצצו ולא תימצא הדרך לגשר על הפערים הגדולים, ייתכן שראש הממשלה בנימין נתניהו יחזיר את המנדט לנשיא כבר מחר בערב. בכחול לבן האשימו מנגד את ראש הממשלה בכך שהוא דוחף לבחירות לקראת אפשרות של הגשת כתב אישום נגדו.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

בליכוד ציינו כי "צוות המשא ומתן הונחה לעשות כל מאמץ אפשרי לקידום ממשלת אחדות רחבה, אך אם כחול לבן לא יהיו מוכנים לרוציה בין נתניהו לגנץ ולהקים ממשלה שוויניות - אין טעם לבזבז זמן ולגרור את המדינה לשיתוק מתמשך".  

הפגישה המשולשת בין נתניהו, ריבלין וגנץ, צילום: קונטקט הפגישה המשולשת בין נתניהו, ריבלין וגנץ | צילום: קונטקט הפגישה המשולשת בין נתניהו, ריבלין וגנץ, צילום: קונטקט

נתניהו מקבל את המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא ריבלין, צילום: עמית שאבי נתניהו מקבל את המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא ריבלין | צילום: עמית שאבי נתניהו מקבל את המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא ריבלין, צילום: עמית שאבי

עוד ציינו כי " אם כחול לבן יחליטו להתמיד בסירובם למתווה הנשיא, בסבירות גבוהה ראש הממשלה נתניהו יחזיר את המנדט, מתוך תקווה שאולי לקראת סוף התהליך בשלושת השבועות האחרונים אנשי כחול לבן יבינו, שתקוותם לפוטש בליכוד או לפירוק של המחנה הלאומי אין לה בסיס במציאות. הליכוד יהיה מוכן להפוך כל אבן כדי להגיע לממשלת אחדות רחבה ולמנוע בחירות". 

מנגד, בכיר בכחול לבן אמר כי אנשי הליכוד עושים הצגה ואף מודים בכך כשהמצלמות נעלמות מהסביבה. "זה לא משא ומתן אמיתי. ביבי החליט לדחוף לבחירות כי זה יאפשר לו להיות ראש הממשלה בזמן השימוע". עם זאת, בכחול לבן אמרו שעם קבלת המנדט ינסו להרכיב ממשלת אחדות עם הליכוד, שלדבריהם היא "תסריט ריאלי".

 

גורמים במפלגה העריכו כי לאחר הליך השימוע התמונה הפוליטית תשתנה ו"במערכת הפוליטית יבינו שנתניהו הוא זה שגורר את המדינה לבחירות בפעם השלישית רק כדי להימלט מכתב אישום ולהישאר בתפקיד בזמן השימוע".

בפועל, לנתניהו יש 28 יום למלאכת הרכבת הממשלה ולאחר מכן אפשרות לקבל הארכה של עד 14 יום נוספים. אלא שנתניהו מבקש לסיים את הסבב מהר בהרבה מכפי שמאפשר החוק. גורמים פוליטיים בכירים הסבירו כי נתניהו מעוניין להחזיר את המנדט, ולא למתוח את כל תקופת ההרכבה המוזכרת בחוק משני טעמים עיקריים. 

ההערכה היא שהחזרת המנדט מהר יותר לא תצרוב את סיפור כישלון הרכבת ממשלה, אלא תשקף את המצב הנתון של המבוי הסתום ותגלגל את מלאכת ההרכבה ליו"ר כחול לבן בני גנץ, כך שברור יהיה כבר השבוע שגם גנץ מתקשה, וזאת למעשה תמונת המצב שנתניהו מבקש לשרטט. 

הסיבה השנייה קשורה בלוחות הזמנים, אומרים גורמים פוליטיים. בהנחה שנתניהו מבין כי ממילא לא יימצא פתרון קרוב וייתכן שתיערך מערכת בחירות שלישית, נתניהו מעוניין לקצר את לוחות הזמנים עד כמה שניתן וזאת בשל האפשרות שיוגש כתב אישום לפני מערכת בחירות שלישית אם תהיה כזאת. 

נכון להערב, הפערים בין הצדדים עדיין גדולים מאוד. בכחול לבן דורשים לקדם כמה נושאים מהותיים בהם נישואים אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת והגבלת כהונה לראש ממשלה - נושאים שבליכוד אין הסכמה עליהם. בנוסף, בליכוד עדיין מסרבים לוותר על בלוק הימין שגיבש נתניהו כולל המפלגות החרדיות ואין גם הסכמה על מי יוביל ראשון את הרוטציה אם תהיה כזאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות