אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מספר מבחני הנהיגה לרישיון לרכב פרטי הוכפל תוך שנה צילום: ערן גרנות

בלעדי

מספר מבחני הנהיגה לרישיון לרכב פרטי הוכפל תוך שנה

מאוגוסט 2018 בוצעו 495 אלף מבחני נהיגה לרכב פרטי, לעומת 257 אלף בשנה הקודמת; מבחני הנהיגה לרכב דו–גלגלי עלו ב–%27; הרפורמה קיצרה את זמן ההמתנה לטסט לשבועיים במקום חודשיים–שלושה

02.10.2019, 08:39 | אודי עציון

בעוד בעולם ניכרת בשנים האחרונות ירידה מתמשכת במספר מחזיקי רישיונות הנהיגה, בישראל נרשם בשנה האחרונה זינוק במספר הנבחנים לקבל רישיון, בכל הדרגות.

מנתוני משרד התחבורה עולה, כי ברישיונות לרכב דו־גלגלי נרשמה עלייה של 27% במספר מבחני הנהיגה המעשיים שבוצעו. מ־32 אלף מבחנים בשנה שלפני הרפורמה בטסטים ליותר מ־40,800 מבחני נהיגה מאוגוסט 2018 ועד היום.

מספר מבחני הנהיגה המעשיים לרישיונות על רכב פרטי (דרגה B) כמעט הוכפל, מ־257 אלף מבחנים בשנת 2018 עד לרפורמה, ליותר מ־495 אלף מבחנים מתחילת הרפורמה עד היום, כלומר עלייה של 92%.

קראו עוד בכלכליסט

מכונית במבחן רישוי, צילום: ערן גרנות מכונית במבחן רישוי | צילום: ערן גרנות מכונית במבחן רישוי, צילום: ערן גרנות

כמו כן, הוכפל מספר מבחני הנהיגה המעשיים שבוצעו בשנה האחרונה לרישיונות על רכב משא (רישיון C), מ־25 אלף מבחני נהיגה בשנת 2018, לכ־50 אלף מבחני נהיגה מאז תחילת הרפורמה ועד היום, גידול של 100%.

מספר מבחני הנהיגה המעשיים לרישיון לרכב ציבורי להסעות, ובהם מונית ואוטובוס, גדל ביותר מ־70% — מ־8,300 מבחנים בשנה שלפני הרפורמה, לכ־14,500 בשנה מאז החלה הרפורמה.

העלייה בטסטים היא תוצאה של רפורמת מבחני הנהיגה המעשיים שהחלה ביולי 2018, וקיצרה משמעותית את זמני ההמתנה לטסט. ההבטחה המקורית למבחן בתוך 72 שעות אמנם לא מומשה, אבל זמן ההמתנה עומד כיום על שבועיים בלבד, לעומת חודשיים ולעיתים אף שלושה חודשים בעבר. בנוסף, נעלם הפער בשיעור ההצלחה בטסטים שהיה קיים בין מחוז הצפון לשאר המדינה, וכעת עומד שיעור ההצלחה הממוצע בטסט הראשון על כ־50%.

הרפורמה כללה הפרטה של מערך הטסטים, שמבוצעים כעת בידי זכיינים פרטיים, בפיקוח משרד התחבורה. הטסטים מבוצעים לפי מסלולים שנקבעו מראש, כאשר מערכת הטסטים החדשה "ברוש" בוחרת לבוחן באיזה מסלול לבצע את הבחינה. הדבר אמור ליצור שוויון בין הנבחנים, אבל עשוי להקל עליהם להתכונן לבחינה מעשית, תוך ריכוז שיעורי הנהיגה באותם כבישים. "המערכת שומרת על טוהר הבחינות ועל רמת שירות גבוהה לנבחנים. בנוסף, היא מאפשרת אחידות מלאה של הטסטים ברחבי הארץ, ומונעת אפשרות להטיות שונות", הסביר סמנכ"ל מינהל התנועה במשרד התחבורה, (אינג') אבנר פלור.

מורי הנהיגה נהנים מגידול במספר התלמידים, בזכות קיצור זמני ההמתנה והקטנת עלויות הלימוד הכוללות, שדרשו בעבר שיעורי שמירת כשירות במשך חודשים בין מבחן למבחן. אולם מנגד, מאז הרפורמה נדרשים 4,000 מורי הנהיגה לספוג מכיסם את עלויות התאונות שמתרחשות בזמן טסטים, לשלם מכיסם השתתפות עצמית בביטוח ולספוג עלייה במחירו, אף כי בעבר היו העלויות האלה על חשבון המדינה משום שנגרמו בעת שברכב היה בוחן מטעם המדינה ולא המורה עצמו. משרד הרישוי הודה בפני המורים שהוא ער לבעיה ומנסה לפתור אותה.

ראש אגף בכיר טכנולוגיות דיגיטליות ומידע, צור אהרון, ציין כי "בזכות שילוב יכולות טכנולוגיות מתקדמות, המשרד מאפשר פיקוח ובקרה מקצועיים על סמכות שלטונית שהופרטה, והנגיש לכל אחד מבחנים שהיו בעבר בזמינות נמוכה".

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
על מי הם עובדים???
איך יש עליה דרמטית במספר הטסטים? האם קבוצת הגיל הניגש לטסט הכפילה את עצמה? נראה שהתשובה בהכשלת תלמידים מסיבית . הגוף הפרטי מעוניין בעבודה לכן הכשלת הנבחנים משחקת לטובתו. התלמיד משלם אגרה על כל מבחן, נכון? למה לא מפרסמים אחוזי מעבר במבחנים המעשיים לפי מספר המבחן והאזור בו בוצע? המבחנים מוסרטים אך לא ניתן לצפות בהם. למה? אפשר להגיש ערעור אך רק התלמיד יכול לצפות בסרט וזה מעכב את המבחן הבא. הרפורמה היא כישלון.
ציפי  |  02.10.19
9.
כתבה גרועה
כתבה גרועה שמבלבלת בין מספר נבחנים למספר טסטים. זה שמספר מבחני הנהיגה המעשיים לרישיונות על רכב פרטי כמעט והוכפל, לא בהכרח מעיד על זינוק במספר הנבחנים לקבלת רישיון כפי שבטעות מסיק הכתב. אם היה מכין שיעורי בית קצת יותר טוב, היה מגלה שמספר הטסטים הממוצע שנבחן עובר עד לקבלת רישיון עלתה בצורה דרסטית. אם פעם נבחנים עברו לרוב בטסט ראשון, שני או שלישי, היום (לאחר הרפורמה) שכיח לשמוע על טסט חמישי, שישי ושביעי. למה ומדוע? כמו כן, אם כמות הטסטים עולה בממוצע לנבחן, האם ההוצאה לקבלת רישיון ירדה? עלתה?
אפרת  |  02.10.19
8.
בוחנים ללא ניסיון
בוחנת הכשילה אותי בדבר שמותר על פי החוק אבל היא לא ידעה בנוסף היא בלמה אותי לפני שביצעתי פנייה שמאלה בטענה שאני יכול לפגוע ברכב שנמצא שם... הסיבה האמיתית הייתה שהבוחנת הייתה נמוכה ולכן שדה הראייה שלה היה קצר לא ערערתי כי העדפתי לחכות שבועיים לטסט הבא
אברהם  |  02.10.19
לכל התגובות