אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית ת"א טורקת את הדלת לשוכרים צילום: רויטרס

פרשנות

עיריית ת"א טורקת את הדלת לשוכרים

אם ברצונם של השוכרים לשרוד בעיר, עליהם להבהיר לנבחרים ששלחו למועצת העיר כי על מדיניות העירייה בנושא להשתנות ומהר. אם לא יעשו כן, כנראה שמגיע להם להיבעט מהעיר

03.10.2019, 07:42 | נמרוד בוסו

עד כמה עיריית תל אביב רוצה להגביל את התפשטות תופעת השכרת הדירות לטווח קצר למטרות אירוח? אם לשפוט לפי העובדה שעד היום לא טרחה לנהל ולו הליך משפטי אחד נגד בעל נכס שהחליט להפוך את דירתו למלון בלי לשאול אף אחד – כנראה שהתשובה נעה בין "לא ממש" ל"ממש לא".

קראו עוד בכלכליסט

רשויות הרבה פחות מתוחכמות וחזקות ממנה לקחו את משכירי ה־Airbnb לבית במשפט וניצחו. חוקי התכנון והבנייה של מדינת ישראל לצידן: בית מגורים לא יכול להפוך כך סתם ליחידת אירוח ללא היתר, נקודה. אלא שבעיריית תל אביב מעדיפים כרגע לחזור על המנטרה השגויה כי הם חסרי אונים מול התופעה.

רק לפני כמה חודשים, כאשר אושר צו הארנונה לשנת 2019, דיבר ראש העירייה רון חולדאי על חשיבות הגבלת השכרת הדירות ב־Airbnb, תוך שהוא מציין בצדק רב כי זו פוגעת במרקם החיים של שכונות שלמות במרכז העיר, פוגעת בהיצע המגורים בשכירות – ודוחפת את המחירים כלפי מעלה. כיצד ניתן אם כן להסביר את ההתנהלות הרופסת של העירייה בראשותו? האם היה זה מס שפתיים בלבד?

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

את התשובה לכך יודע רק חולדאי. ואולם כל תושבי העיר – מבעלי הרכבים הנרדפים על ידי פקחי החניה ועד ליזמי הבנייה הנגררים פעם אחר פעם לבתי המשפט בסוגיות של היטלי השבחה – יודעים כיצד נראית ופועלת עיריית תל אביב כאשר היא מחויבת לעניין מסוים. מדובר, לטוב ולרע, בעירייה הכוחנית בישראל שלא מהססת לנהל מאבקים משפטיים ממושכים שאורכים שנים רבות על דברים שחשובים לה.

על הרקע הזה, לא ניתן שלא לחשוד כי יש גורמים בעירייה שדווקא רואים את התפשטות השכרת דירות האירוח בעיר, מעל ומעבר לשיעור הקיים בכל עיר מערבית אחרת, בעין יפה. כשבוחנים את זה לפי שורת הרווח בלבד אפילו יש בכך מן ההיגיון. תושבים צורכים שירותים: חינוך, תרבות, ניקיון ורווחה. התיירים לעומתם אינם דורשים דבר מלבד מקום לינה, תוך שהם מפזרים כסף רב בחנויות ומסעדות העיר ומגדילים את תקבוליהם.

בהיבט הזה – דחיקת רגליהם של תושבי העיר לטובת התיירים דווקא משרתת את העירייה. מצד אחד קשה להאמין שהעירייה כל כך צינית, ומצד שני קשה להבין את סירובה לפעול נגד תופעת ה־Airbnb.

על השוכרים להפסיק לשתוק

 

כך או כך, יש לזכור כי המנגנון העירוני קיים כדי לשרת את תושביו, ולא להפך. ציבור השוכרים בעיר הוא זה שמממן את לשכתו המנופחת של יועצה המשפטי של העירייה, שמסרב לנקוף אצבע למענם.

אם ברצונם של השוכרים לשרוד בעיר, עליהם להבהיר לנבחרים ששלחו למועצת העיר כי על מדיניות העירייה בנושא להשתנות ומהר. אם לא יעשו כן, כנראה שמגיע להם להיבעט מהעיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
החולדה הזו הרס את העיר. תאב בצע מתעלל
בנו התושבים רק מוצץ כסף ולא נותן תמורה נאותה האיש מבריח את הצעירים רוצה רק מהעיר ולא נותן לחיות החלאה .הצרפתים עם המליונים שהשלישו את מחירי הדיור והעשירים. במגדלים ישארו. אבל האיכות החיים. כמו עולם שלישי כבישים ,ניקיון. אחת מהערים הכי מטונפות ב ע ו ל ם. למה. קבלני משנה שמעסיקים עובדים זרים שמתחבאים ומדברים בטלפול וה" מנהלים" באים רק לאסוף אותם בלי לפקח . תגיד חולדה. אתה אמור לעזור לנו להקל עלינו ולא להתעלל בנו איל הפקחים של חנייה דופקים קופות. תתפטר כבר. תרפה תעזוב את האצבעות מהכיסא.
ר.מ  |  05.10.19
7.
תל אביב הפכה לעיר שנמאס לגור בה
נראה שהעירייה התירה כל רסן בשם הרצון להוביל. חוץ מהבליינים חיים פה אנשים עם משפחות שהופכים את העיר הזאת למה שהיא. אבל הורים שמסתובבים בעיר עם ילדים פוחדים מהקורקינטים שטסים על המדרכה. בעלי משפחה מחזיקים רכב כדי לנהל את אורח החיים המשפחתי ומצוקת החניה עולה בגלל ביטול ההסדר השקט שהיה בלילות. אז מחלחלת המחשבה האם מחירי הדיור שווים את כל זה? כי חינוך טוב ואוכלוסיות טובות יש גם בערים אחרות במרכז. התחזית שלי שאנשים כמוני יעזבו את העיר ומי שיישאר בה זה צעירים שגרים ועובדים בתל אביב והמשפחות יעזבו.
ארז  |  04.10.19
5.
תגידו ''כן'' ל AirBNB ו ''לא'' לבתי מלון יקרים
AirBNB היא האופציה המועדפת לתיירים כל עוד בתי מלון גובים מחירים מהגבוהים בעולם. אין שום סיבה והצדקה הגיונית למנוע מבעלי דירות להשכיר אותן לימים בודדים. זה מצויין לתיירות ולעיר. נכון שזה לא מתאים לבעלי מלונות, אז שיורידו מחירים.
אזרח שאכפת לו  |  04.10.19
לכל התגובות