אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המטוס הישראלי החדש של נשיא הפיליפינים גורם סערה צילום: גאלפסטרים

המטוס הישראלי החדש של נשיא הפיליפינים גורם סערה

ממשל דוטרטה רכש את הגאלפסטרים G280 המפואר שמייצאת התעשייה האווירית בכ-40 מיליון דולר, ועורר ביקורת על ההוצאה. משרד ההגנה במנילה: המטוס ישמש כמרכז פיקוד ושליטה מעופף

15.10.2019, 07:59 | אודי עציון

סערת מטוס רה"מ, גרסת הפיליפינים: חיל האוויר הפיליפיני הזמין עבור הנשיא רודריגו דוטרטה גאלפסטרים G280, מטוס מנהלים שמייצרת התעשייה האווירית מישראל, שיימסר לו בשנה הבאה.

קראו עוד בכלכליסט

הרכישה מעוררת ביקרת ציבורית חריפה נגד דוטרטה, השנוי במחלוקת בארצו ובעולם, לאחר שמאז שנבחר ב-2016 נהרגו אלפי פיליפינים במסגרת מבצע שהוא מנהל נגד סוחרי סמים, רבים חפים מפשע.

תא הנוסעים של הגאלפסטרים G280, צילום: גאלפסטרים תא הנוסעים של הגאלפסטרים G280 | צילום: גאלפסטרים תא הנוסעים של הגאלפסטרים G280, צילום: גאלפסטרים

מטוס הגאלפסטרים G280, צילום: גאלפסטרים מטוס הגאלפסטרים G280 | צילום: גאלפסטרים מטוס הגאלפסטרים G280, צילום: גאלפסטרים

ה-G280 הוא מטוס מנהלים בינוני בגודלו, שיכול לשאת 12 עד 15 איש למרחק של 6,700 ק"מ. המטוס פותח ומיוצר במפעל התעשייה האווירית בלוד, ולאחר השלמתו מוטס לארה"ב. גאלפסטרים האמריקאית אחראית להשלמת תא הנוסעים היוקרתי, ולשיווקו ללקוחות, בדרך כלל חברות מסחריות ענק ואנשי עסקים עשירים.

המחיר הבסיסי של המטוס עומד על 25 מיליון דולר, אך המחיר הסופי משתנה בהתאם לאבזור שבוחר הלקוח. לפי דיווחים בפיליפינים שילמה הממשלה המקומית עבורו קרוב ל-40 מיליון דולר, מה שמעיד על תוספות רבות.

בתגובה לביקורת טען משרד ההגנה הפיליפיני שהמטוס נועד לשמש כמטוס פיקוד ושליטה עבור צמרת השלטון במדינה, ולא רק את הנשיא. "המטוס יוכל להוביל במהירות את הנשיא, הרמטכ"ל ושר הביטחון במצבי חירום", טענו במשרד ההגנה, "כמובן שהוא יותר נוח מהמטוס הממוצע".

דוטרטה נחשב לידיד ישראל, ובעת ביקורו בארץ לפני שנה אמר כי הורה לראשי מערכת הביטחון שלו לרכוש רק מערכות נשק מתוצרת ישראל, שאינה מגבילה את צבאו בשימוש בהם, בניגוד למדינות אחרות. צבא הפיליפינים רכש בשנים האחרונות נשק ישראלי במאות מיליוני דולרים, בעיקר מאלביט, כולל מל"טים, תותחים והשבחת נגמשים.

בעבר הצהיר דוטרטה הידוע בקללותיו, כי "היטלר טבח 3 מיליון יהודים, יש 3 מיליון מכורים לסמים בפיליפנים, אשמח לטבוח כל אחד מהם", ומיהר להתנצל על האמירה בביקור בבית כנסת במנילה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות