אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טורקיה הסכימה להפסקת אש, טראמפ: "תודה, ארדואן" צילום: אי.אף.פי

טורקיה הסכימה להפסקת אש, טראמפ: "תודה, ארדואן"

בתום פגישה עם נשיא טורקיה הודיע סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: "ארדואן הסכים לעצור את המבצע ולאפשר לכורדים לסגת במשך 120 שעות". שר החוץ הטורקי היה נחרץ פחות: "זו לא הפסקת אש, רק נותנים לטרוריסטים לעזוב". טראמפ צייץ מוושינגטון: "חדשות גדולות מטורקיה, חיי מיליונים יינצלו"

17.10.2019, 21:03 | ynet
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס הכריז הערב (יום ה') בתום פגישתו עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי וושינגטון ואנקרה הגיעו להסכם על הפסקת אש בצפון סוריה. במסיבת עיתונאים באנקרה אמר פנס כי הצדדים סיכמו שטורקיה תעצור את המבצע שלה נגד הכורדים שם כדי לאפשר לכוחות הכורדיים לסגת במשך חמישה ימים.

קראו עוד בכלכליסט

זמן קצר אחרי מסיבת העיתונאים של פנס אישר שר החוץ הטורקי את עיקריה, אבל נשמע נחרץ מעט פחות: "אנחנו עוצרים את המבצע רק כדי לתת לארגוני הטרור לעזוב את האזור הבטוח. זו לא הפסקת אש - הפסקת אש מתקיימת רק בין שני צדדים לגיטימיים".

דקות לפני הודעת פנס צייץ נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בטוויטר כי "חדשות גדולות באות מטורקיה" והוסיף: "תודה לך, ארדואן. חיי מיליונים יינצלו". אחרי ההכרזה הרשמית על הפסקת האש צייץ טראמפ שכדי להשיג את ההסכם נדרשה קצת "אהבה קשוחה" - רמז לסנקציות שהטילה וושינגטון על הטורקים ואולי גם רמז למילים הבוטות שבהן השתמש במכתבו לארדואן שפורסם בלילה שעבר.

טראמפ הוסיף כי הפסקת האש היא "תוצאה מדהימה", וכי יסיר את הסנקציות על טורקיה "מהר מאוד". לכורדים אמר ש"כקבוצה" הוא מבקש להודות להם, ושהפסקת האש הצילה את חייהם. הנשיא האמריקאי נשמע בציוציו כמי שחוגג השכנת שלום של ממש בין טורקיה לכורדים, אף שבפועל מדובר רק בהסכם אי-לוחמה זמני, שעוד יש להמתין למימושו: "זה יום גדול לציוויליזציה. אני גאה בארה"ב שצעדה איתי בדרך נחוצה, גם אם לא שגרתית. אנשים ניסו להשיג את ההסכם הזה במשך שנים". על ארדואן אמר כי הוא "איש קשוח" שעשה את הדבר הנכון.

הפגישה בין סגן הנשיא פנס לארדואן נמשכה יותר מארבע שעות, ובסיומה אמר פנס כי במסגרת ההסכם שהושג תיעצר כל פעולה צבאית בצפון סוריה, וכי המבצע יסתיים כשהנסיגה תושלם. פנס הודיע כי ארה"ב קיבלה ערבויות מהלוחמים הכורדים שהם ייסוגו, וכי הנסיגה הכורדית כבר החלה ונעשית בסיוע וושינגטון. לדבריו הפסקת האש תשרת היטב את האינטרס של הכורדים בסוריה, ותיצור בצפון סוריה רצועת ביטחון לטווח הארוך.

סגן הנשיא האמריקאי אמר עוד כי עם יישום הפסקת האש - ארה"ב לא תטיל עוד סנקציות על טורקיה. כשנשאל אם וושינגטון הציעה לטורקיה דבר כלשהו מלבד הסרת הסנקציות עליה השיב בשלילה. פנס הדגיש כי ארה"ב וטורקיה מחויבות שתיהן למציאת פתרון בדרכי שלום ליצירת אזור בטוח בסוריה, והוסיף כי יש עדיין עבודה רבה לעשות באזור.

כשברקע הטענות הקשות שארה"ב בגדה בכורדים אמר הערב פנס כי הוא מאמין שהיחסים האיתנים בין וושינגטון לכורדים בסוריה יימשכו.

אחרי מסיבת העיתונאים של פנס אמר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו כי וושינגטון ואנקרה סיכמו שכוחות טורקיים הם שישלטו באזור הבטוח בסוריה, ושהנשק הכבד ייאסף מידי הלוחמים הכורדים ועמדותיהם ייהרסו. הוא התייחס גם לטענת פנס שסוכם כי סוריה לא תצא למבצע צבאי בעיר הסורית קובאני, וטען כי טורקיה לא נתנה לאמריקנים שום ערבויות בעניין זה. 

 

מייק פנס, צילום: wikipedia מייק פנס | צילום: wikipedia מייק פנס, צילום: wikipedia
 
נשיא טורקיה ארדואן, צילום: אי.אף.פי נשיא טורקיה ארדואן | צילום: אי.אף.פי נשיא טורקיה ארדואן, צילום: אי.אף.פי

הפגנה של כורדים, צילום: איי אף פי הפגנה של כורדים | צילום: איי אף פי הפגנה של כורדים, צילום: איי אף פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות