אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריבלין העביר המנדט: "אין הצדקה לבחירות"; גנץ: "אקבל החלטות קשות" צילום: ynet

ריבלין העביר המנדט: "אין הצדקה לבחירות"; גנץ: "אקבל החלטות קשות"

נשיא המדינה העניק את המנדט להרכבת הממשלה ליו"ר כחול לבן בני גנץ, והזכיר את מתווה האחדות שהציע: "לא מושלם, אך סולל דרך". גנץ חזר על הבטחתו "להקים ממשלת אחדות ליברלית" והוסיף: "עלינו לשבת ולדבר עם החרדים כאחים". בהמשך פנה לנתניהו והציע לו להיות חלק מהממשלה. מחר: צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד ייפגשו

23.10.2019, 20:46 | נינה פוקס ויובל קרני, ynet

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, קיבל הערב (ד') את המנדט להרכבת הממשלה מנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. מחר ייפגשו צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד. ריבלין התייחס לאפשרות של בחירות שלישיות: "ניתן להקים ממשלה, אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת על הציבור". גנץ: "מי שינסה לגרור את ישראל למערכת בחירות נוספת ייזרק מהמערכת הפוליטית".

קראו עוד בכלכליסט

ריבלין פנה לאזרחי ישראל וניסה להרגיע מפני אפשרות של בחירות נוספות: "אני שב ואומר באופן ברור, ניתן להקים ממשלה. אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת, שלישית במספר בתוך שנה, על הציבור הישראלי. אם תקום ממשלה, נכון, כולם ישלמו מחירים. אך אם לא תקום כזאת אזרחי ישראל הם אלו שישלמו את המחיר הגדול מכולם".

הנשיא הזכיר את המתווה שהציע בעת שהעביר את המנדט לבנימין נתניהו, לפני פחות מחודש: "המתווה שהצעתי איננו מושלם אך הוא מבקש לסלול דרך להקמת ממשלה תוך התחשבות בתוצאות הבחירות, וביחסי הכוחות בין המפלגות והגושים השונים".

הוא ציין כי יש צורך בממשלה רחבה: "כל עוד לא ייפסקו הפסילות והחרמות של ציבורים שלמים בחברה הישראלית, כל עוד לא תהיה מוטיבציה לייצר בריתות חדשות בין המפלגות הגדולות או הקטנות, כל עוד לא יהיה רצון אמיתי להגיע להסכמות, להתפשר, לא תקום ממשלה".

בטקס העברת המנדט אמר גנץ: "הבטחתי כי אקים ממשלת אחדות ליברלית, וכך יש בכוונתי לעשות. אפעל כדי להקים ממשלה מתפקדת, ממשלה שישראל כל כך זקוקה לה. בכוונתי לעשות כל מאמץ כדי להרכיב ממשלת פיוס לאומי שתאחה את הקרעים בין השבטים".

ריבלין מעניק את המנדט לגנץ, צילום: ynet ריבלין מעניק את המנדט לגנץ | צילום: ynet ריבלין מעניק את המנדט לגנץ, צילום: ynet

גנץ הוסיף: "מי שינסה לגרור את ישראל לבחירות נוספות יוקע וייזרק מהמערכת הפוליטית. מי שיעדיף את שיפור מצבו האישי בבחירות נוספות, הרסניות, בפעם השלישית - סופו להיעלם ולהיכחד מהמפה הפוליטית. אזרחי ישראל לא יסלחו למי שיעדיף את ענייניו האישיים על פני האינטרס הלאומי".

יו"ר כחול לבן פנה לראש הממשלה נתניהו, הציע לו להיות חלק מממשלת האחדות ופנה אליו באופן אישי: "אני מכיר בזכויותיך הרבות ובהיותך פטריוט ישראלי. אני מאחל לך לצאת זך ונקי מכל הנושאים המשפטיים שאיתם אתה מתמודד. לשנינו ברור כי תוצאות הבחירות והמצב המשפטי מחייבים שינוי".

הוא התייחס למשא ומתן הקואליציוני ואמר: "במדינת ישראל יש מקום לכל רכיבי החברה הישראלית. גם לחרדים שהם חלק מהמאבק הישראלי ואיתם עלינו לשבת ולדבר כאחים. בממשלת האחדות יהיה מקום לכל מי שהאינטרס הלאומי לנגד עיניו... חוץ ממי שרואה בגזענות או באלימות את מורשתו".

עוד לפני הטקס הרשמי, קבעו בכחול לבן פגישה ראשונה במסגרת המשא ומתן הקואליציוני - עם מפלגת הליכוד. הפגישה תיערך מחר בשעות אחר הצהריים. בהמשך מתכננים ברשימה לקבוע פגישות עם שאר הסיעות בכנסת, גם אלו שהצהירו שלא ייכנסו לממשלה בראשותם.

על פי החוק, לגנץ יש 28 ימים להרכיב ממשלה בראשותו. אם הוא לא יצליח להרכיב ממשלה, או שהממשלה שירכיב לא תזכה באמון הכנסת, תינתן הזדמנות לחברי הכנסת לקבוע את זהות ראש הממשלה הבא. במשך 21 ימים, מהרגע שבו גנץ יודיע על אי הרכבת ממשלה, יוכלו 61 חברי כנסת לפנות בכתב לנשיא המדינה ולבקש ממנו להטיל את הרכבת הממשלה על אחד הח"כים. לאותו ח"כ יהיו 14 ימים להרכיב ממשלה, ואם גם הוא יכשל - ישראל תצא לבחירות שלישיות.

מוקדם יותר היום נפגשו ארבעת ראשי כחול לבן - גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי - ותיאמו עמדות לקראת המשא ומתן הקואליציוני.

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ראשי בלוק הימין ואמר להם כי "ההתחייבות אליכם היא לא רק להקמת ממשלת אחדות, אלא גם אחריה". כלומר, גם אם תקום ממשלת אחדות, בלוק הימין יפעל יחד בשיתוף פעולה מלא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות