אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנפט הסורי על הכוונת של טראמפ: "מגיע לנו לקחת חלק" צילום: AFP

הנפט הסורי על הכוונת של טראמפ: "מגיע לנו לקחת חלק"

נשיא ארה"ב, שהודיע היום על חיסולו של מנהיג דאעש, הכריז על כוונתו לשאוב מעתודות הנפט הסורי. "מה שאני מתכוון לעשות זה לסגור עסקה עם אקסון מוביל או עם אחת מהחברות הגדולות שלנו, וללכת לשם ולעשות את זה כמו שצריך, ולהפיץ את העושר". אתמול האשימה רוסיה את ארה"ב בסיוע להברחת נפט מסוריה

27.10.2019, 18:15 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום (א') שהוא מעוניין בעסקה עם אקסון מוביל או עם חברת אנרגיה אחרת במטרה להניח את ידו ולשאוב מעתודות הנפט הסורי, כך מדווח אתר CNBC. הנשיא אמר את דבריו במהלך ההודעה על חיסולו של מנהיג דאעש אבו בכר אל בגדדי במהלך פשיטה של צבא ארה"ב בסוריה.

קראו עוד בכלכליסט

"מה שאני מתכוון לעשות, ככל הנראה, הוא לסגור עסקה עם אקסון מוביל או עם אחת מהחברות הגדולות שלנו, וללכת לשם (לסוריה) ולעשות את זה כמו שצריך... ולהפיץ את העושר", אמר.

הנשיא טראמפ הגדיר את הנפט הסורי כבעל עדיפות ביטחונית לאומית עבור ארה"ב והתחייב לפרוס שם כוחות צבא אמריקאיים שיגנו על העתודות, חרף החלטתו להוציא כוחות צבא מצפון סוריה. מזכיר המדינה האמריקאי מארק אספר אמר השבוע שארה"ב תשלח כוחות צבא על מנת להגן על שדות הנפט מפני לוחמי דאעש.  

טראמפ, צילום: AFP טראמפ | צילום: AFP טראמפ, צילום: AFP

טראמפ ספג ביקורת חריפה מצד רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, שהאשימו אותו בנטישת בעלי ברית של ארה"ב בכך שהורה על הוצאת הכוחות מגבול סוריה-טורקיה. הנסיגה האמריקאית מהאזור פינתה את השטח לכוחות הצבא הטורקי במבצע נגד הכורדים, בעלי בריתם של האמריקאים במלחמתם נגד דאעש.

"הנפט כל כך חשוב, מסיבות רבות", אמר היום טראמפ. "הסיבה הראשונה שהוא שימש את לוחמי דאעש. הסיבה השנייה היא שהוא עוזר לכורדים - מכיוון שבעצם הוא נלקח מהם, והסיבה השלישית - זה יכול לעזור לנו, ואנחנו צריכים להיות מסוגלים לקחת גם".  

מנהיג דאעש אבו בכר אל בגדדי. טראמפ הודיע שחוסל ע"י צבא ארה"ב מנהיג דאעש אבו בכר אל בגדדי. טראמפ הודיע שחוסל ע"י צבא ארה"ב מנהיג דאעש אבו בכר אל בגדדי. טראמפ הודיע שחוסל ע"י צבא ארה"ב

מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר, רקס טילרסון, היה מנכ"ל חברת אקסון מוביל, שמואשמת בבית המשפט בהונאת משקיעים בנוגע לסיכונים של שינויי האקלים על עסקיה. מניות החברה עלו ב-1.5% השנה, ושווי השוק שלה עומד על 293 מיליארד דולר.

רקס טילרסון, צילום: בלומברג רקס טילרסון | צילום: בלומברג רקס טילרסון, צילום: בלומברג

רוסיה: "ארה"ב עזרה להבריח נפט מסוריה, זהו שוד ברמה בינלאומית"

משרד ההגנה הרוסי תקף אתמול את כוונת ארה"ב לשמור ואף להגדיל את נוכחות הכוחות הצבאיים האמריקאיים במזרח סוריה, וטען כי מאחורי כוונות אלה עומד רצון אמריקאי "להגן על מבריחי נפט", ולא לייצב את המצב הביטחוני בסוריה.

משרד ההגנה הרוסי פרסם תצלומי לווין שלטענתו מוכיחים כי כוחות אמריקאיים ליוו שיירות שהבריחו נפט מתוך סוריה לפני תבוסת כוחות דאעש - וגם לאחריה. ממשרד ההגנה הרוסי נמסר כי "תמונות הלווין מראות כי נפט גולמי הוברח מחוץ לסוריה תחת הגנת חיילים אמריקאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
שודד הנפט מוושינגטון
טראמפ רואה דברים כאלה כהזדמנות עיסקית למשפחתו (כמו שהוא רואה את עשיית הרווח מהשימוש במלונותיו על ידי מדינת ארה'ב ואחרות).. בעוד מספר שנים אל תופתעו אם תמצאו ששדות הנפט הסורי האמורות הן בבעלות חלקית או מלאה של משפחת טראמפ....... אקסון זה רק מסך עשן.
הגנב מבגדד  |  28.10.19
1.
אף חברה אמרקאית לא תשקיע שקל...מחר טראמפ יצייץ משהוא אחר
איזו חברה אמרקאית תקח סיכון תשקיע באזור בעייתי נתון למחלוקת וקרבות ותסמוך על טראמפ שלא ימסור את שדות הנפט שפיתחה, לרוסים, סורים, אירנים עירקים ? טראמפ הוא נמר של נייר ואפילו אזובי הקיר לא מתרגשים מהצהרותיו. הבטחות והתחיבויות שלו לא שוות את הנייר עליהם ירשמו
משקיע  |  27.10.19