אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ: "הצלנו את הכורדים, ארדואן עשה את הדבר הנכון" צילום: Reuters

טראמפ: "הצלנו את הכורדים, ארדואן עשה את הדבר הנכון"

נשיא ארה"ב נאם על המצב בסוריה אחרי הסיכום על הפסקת האש וההתבססות של פוטין וארדואן. "הצלנו את חייהם של כורדים רבים", אמר הנשיא האמריקני, והודיע על הסרת הסנקציות שהטיל על טורקיה בעקבות הפלישה

23.10.2019, 19:10 | ynet

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נאם הערב (ד') בבית הלבן על המצב בסוריה. בפתח דבריו אמר טראמפ שהפסקת האש באזור הגבול נשמרת, ולכן ארה"ב תסיר את הסנקציות שהטילה על טורקיה "אלא אם יקרה משהו שאנחנו לא מרוצים ממנו". לפי הנשיא האמריקני שהפסקת האש "הקבועה" באזור הגבול הושגה בזכות ארה"ב. "הצלנו את חייהם של כורדים רבים", אמר הנשיא, והוסיף שנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן עושה את הדבר הנכון.

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ, שהחליט להסיג את הכוחות האמריקניים שהגנו על הכורדים בצפון מזרח סוריה, אמר שמספר קטן של חיילים אמריקנים יישארו באזור כדי להגן על שדות הנפט של הכורדים. הנשיא הביע שוב את התנגדותו למעורבות אמריקנית במלחמות מעבר לים ואמר: "תנו למישהו אחר להילחם בחולות שמוכתמים בדם", הוא הוסיף שהוא מחויב לאמץ גישה שונה באזור, ושאל "כמה אמריקנים מתו במזרח התיכון בסכסוכים העתיקים האלה".

בציוץ בטוויטר לקראת הנאום כתב טראמפ: "הצלחה גדולה בגבול טורקיה/סוריה. אזור החיץ הוקם! הפסקת האש נשמרת ומשימות הקרב הסתיימו. הכורדים בטוחים ועבדו איתנו בצורה נחמדה מאוד. האסירים של דאעש שנלכדו מאובטחים".

דונלד טראמפ , צילום: Reuters דונלד טראמפ | צילום: Reuters דונלד טראמפ , צילום: Reuters

ההחלטה של טראמפ להסיג את הכוחות האמריקניים מצפון מזרח סוריה (כאלף חיילים), ולנטוש את הכורדים שנלחמו לצד ארה"ב נגד דאעש, סללה את הדרך לפלישה הטורקית לאוטונומיה הכורדית. הכורדים, שזועמים על נטישת חיילי ארה"ב מהאזור, מאשימים את ארה"ב בבגידה ואמרו שטראמפ מפקיר אותם למותם. השבוע פורסם תיעוד של כורדים משליכים אבנים וירקות על שיירה אמריקנית שעוזבת האזור.

ערב הפלישה עוד ניסה טראמפ לשכנע את רג'פ טאיפ ארדואן שלא לפתוח במבצע נגד הכורדים, ושלח לו מכתב שבו ביקש מנשיא טורקיה "לא להיות קשוח וטיפש" וקרא לו לעשות עסקה. ארדואן, כך סיפרו הטורקים, השליך את המכתב לפח. יממה אחרי פרסום המכתב הודיעו ארה"ב וטורקיה שארדואן הסכים לעצור את המבצע, ולאפשר לכורדים לסגת במשך 120 שעות.

אתמול, בתום פסגה בסוצ'י, סיכמו מנהיגי רוסיה וטורקיה שהמיליציות הכורדיות בצפון-מזרח סוריה ייסוגו לעומק של 30 ק"מ מהגבול הטורקי, במה שאנקרה מכנה "רצועת ביטחון" (או אזור חיץ). ארדואן מעוניין להרחיק את הכורדים מהגבול וליישב באזור את המוני הפליטים שברחו מסוריה לטורקיה מתחילת מלחמת האזרחים.

לפי הסיכום הטורקי-רוסי לכורדים יינתנו 150 שעות נוספות על מנת לסגת מאזור הגבול. לאחר הנסיגה, יחלו סיורים משותפים של צבא רוסיה וטורקיה בחלק מאזור הגבול. נתוני האו"ם מעלים כי מאז תחילת המתקפה הטורקית לפני שבועיים עומד מספר הכורדים שברחו מהאזור והפכו לפליטים על 176 אלף איש, 80 אלף מהם ילדים. בנוסף מדווחים הכורדים על מאות אנשי דאעש שהיו לכודים במתקני מעצר כורדיים - והצליחו להימלט בזכות ההפצצות הטורקיות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות