אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על רקע המתיחות באוצר: מרידור משחרר למשרדים כ-1.5 מיליארד שקל מהרזרבה צילומים: עמית שאבי, עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

על רקע המתיחות באוצר: מרידור משחרר למשרדים כ-1.5 מיליארד שקל מהרזרבה

הסכום יגיע מהרזרבה של 2018; זאת בהמשך לחשיפת כלכליסט על חילוקי הדעות בין הממונה על אגף התקציבים, שאול מרידור, לחשב הכללי רוני חזקיהו, סביב קביעת תקציב המשכי ל-2020

01.12.2019, 12:43 | אדריאן פילוט

על רקע המתיחות הגבוהה הקיימת בין הממונה על האגף התקציבים, שאול מרידור והחשב הכללי, רוני חזקיהו, סביב קביעת תקציב ההמשכי לשנת 2020, מרידור הודיע היום (א') שהוא משחרר 1.5 מיליארד שקל למשרדי הממשלה, בגין סעיפי רזרבה של תקציב 2018 - כך נודע לכלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כשבועיים מרידור הודיע כי הוא יחלק את יתרת העודפים של תקציב  2018, אך לא את כולם וישאיר בכיס האוצר כ-11% מאותה רזרבה, המהווים כ-1.5 מיליארד שקל. באותו מועד, הוא הודיע כי ההחלטה הסופית לגבי עתידם של אותם כספים יוכרע במהלך חודש דצמבר.

מימין: ראש אגף תקציבים שאול מרידור וראש אגף החשב הכללי חשכ”ל רוני חזקיהו, צילומים: עמית שאבי, עמית שעל מימין: ראש אגף תקציבים שאול מרידור וראש אגף החשב הכללי חשכ”ל רוני חזקיהו | צילומים: עמית שאבי, עמית שעל מימין: ראש אגף תקציבים שאול מרידור וראש אגף החשב הכללי חשכ”ל רוני חזקיהו, צילומים: עמית שאבי, עמית שעל

אלא שהאווירה החמה ששוררת באוצר על רקע המחלוקות סביב תקציב 2020 והטיפול בגירעון, גרמה למרידור להחליט מהר יותר: במכתב ששיגר לפני זמן קצר הוא כותב כי "לאחר בחינת תחזיות ההוצאה, מחויבויות הממשל והצרכי המשרדים לשנת 2019, הוחלט על העברת יתרת העודפים המחוייבים משנת תקציב 2018".

נזכיר כי המשמעות של אי חלוקת תקציבים אלו, שווה ערך ל"קיצוץ" בתקציב 2019 - שכן המשרדים "בנו" על קבלת אותם תקציבים.

הגירעון הממשלתי השנתי ל-2019 עומד עתה על כ-3.8% תמ"ג, חריגה קשה מתקרת הגירעון שנקבעה בחוק, בסך 2.9%. אם לא תהינה הפתעות גדולות, זהו הגירעון עימו תסיים ממשלת נתניהו-כחלון את השנה, המהווה חריגה של כ-14 מיליארד שקל מהתקרה המותרת, סכום שצפוי להסתעף ל-23 מיליארד שקל ב-2020, לא כולל מימון הסמכים קואליציונים.

הבוקר נחשף בכלכליסט כי ישנו קרע בין שני האגפים החשובים ביותר במשרד האוצר –אגף החשב הכללי ואגף התקציבים באוצר- סביב תקציב ההמשכי לשנת 2020.

קיצוץ של 20 מיליארד שקל

ביום רביעי האחרון, שיגר אגף התקציבים באוצר לכלל משרדי הממשלה והגופים המתוקצבים, טיוטת תקציב לשנת 2020 –המכונה תקציב המשכי, בהינתן העבודה שאין תקציב מאושר ואין ממשלה. ההצעה כוללת בתוכה קיצוץ עתק של 20 מיליארד שקל - סכום הכולל את כל התוספות האוטומטיות משנה לשנה, הנובעות מגידול טבעי של האוכלוסיה וחוזים והתקשרויות העבר.

ההצעה גרמה למהומה רבתי בקרב אותם משרדים, שיאלצו להתמודד עם קיצוצי עתק של כ-5% לפחות - כאשר התקציב הוא ברובו קשיח לחלוטין (אין אפשרות לקצץ בשכר או התחייבויות קודמות לדוגמא).

אלא שחזקיהו מאוד לא אהב לא את היוזמה וביום למחרת שיגר דוא"ל באמצעות עוזריו לכלל המשרדים ובו מפצירים בתקציבנים (סמנכ"לי כלכלה ותכנון) להתעלם מהתוכנית של אגף התקציבים - כפשוטו. "בימים האחרונים קיבלתם מנציגי אגף התקציבים קבצי אקסל הנקראים 'תקציב המשכי' או 'הצעת תקציב לשנת 2020'. כידוע, החשכ"ל הוא האחראי לניהול התקציב ההמשכי, לרבות קביעה אילו הוצאות יותרו לביצוע ואילו לא בתקופה הזו", כתבה טל רביב, העוזרת של חזקיהו.

"בשם החשב הכללי", נכתב בהודעה בכתב מודגש, "הריני להבהיר כי ההנחיות היחידות הרלבנטיות לעניין התקציב ההמשכי הן אלו אשר כבר פורסמו ואלא אשר יפורסמו בימים ובשבועות הקרובים על ידי מטה חשכ"ל בלבד".

עוד הפציר חזקיהו באמצעות רביב כי "כל עוד לא נמסר אחרת על ידי מטה חשכ"ל, אין לפעול על פי אותם קבצים אשר הועברו למשרדים על ידי נציגי אגף התקציבים ואין לעצור פעולות בגללם", הורו בחשכ"ל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות