אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בני גנץ: "הכישלון בחינוך, בבריאות ובדיור הוא מהדהד" צילום: מיכל פתאל

בני גנץ: "הכישלון בחינוך, בבריאות ובדיור הוא מהדהד"

כך אמר יו"ר כחול לבן בכנס אלי הורביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה; לדבריו, "הבחירות הן על הסכנה שישראל תהפוך למדינה נחשלת"; גנץ אמר גם כי "בראש סדר העדיפויות בישראל צריכים להיות החינוך וההשכלה" וציין שמצבה המאקרו כלכלי של ישראל טוב - אך שכשלה בהבאת ההצלחה הזו לאזרחים

17.12.2019, 13:23 | בילי פרנקל

"מצבה המאקרו כלכלי של ישראל טוב, במובנים מסוימים אפילו טוב מאוד, אבל ישראל כשלה בעשור האחרון ובשנים האחרונות ביתר שאת בהבאת ההצלחה הזו לאזרחים לטווח ארוך. יכול להיות שהאזרחים נהנים משמיים פתוחים, אפשר לבלות יומיים ברודוס ולחזור, אבל לא בטוח שבראייה ארוכת טווח הדברים נכונים".

כך אמר היום (ג') יו"ר מפלגת כחול לבן, רא"ל (מיל) בני גנץ, בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, המתקיים בירושלים.

קראו עוד בכלכליסט

גנץ אמר כי "הכישלון, בחינוך, בבריאות ובדיור הוא מהדהד. בכל אחד מהדברים הללו מצבנו רע. לא שאין לנו רופאים ומורים טובים, הם מצוינים, אבל המערכות ככאלה אינן מוצלחות. המטרה שלי הוא לשמר את ההצלחה כלכלית, לנהוג בשקיפות ואחריות ולא בפופוליזם, שהביא בין היתר לגירעון שבו אנו נמצאים ולא פחות חשוב, שההישיגים יגיעו ליעדם, לאזרחי המדינה, ויצמצמו את הפערים שהולכים ומתרחבים בחברה הישראלית. ההשקעה בתחומים שונים תהווה בסיס לצמיחה לשנים קדימה".

בני גנץ בכנס, צילום: מיכל פתאל בני גנץ בכנס | צילום: מיכל פתאל בני גנץ בכנס, צילום: מיכל פתאל

"הגעתי לכאן כדי לומר שאני מוטרד ממצבה של החברה הישראלית. גזע העץ יציב וחזק הענפים שלו הולכים ומתקצרים ומתייבשים בעיקר בקצוות, ולא יחזיקו מעמד אם לא נצא לפעולה משותפת. הבסיס שמייצג את העץ הזה והבעייתיות שבו הוא פריון העבודה הנמוך ב-24% מה-OECD. ברמת הפריון הנמוכה מייצגת גם את ההבדל בין שני הרבדים בחברה הישראלית, ברמה כלכלית וערכית. זה לא בניכוי ערבים וחרדים, זה צריך להיות יחד עם החרדים והערבים. חייבים לקדם את ההכנסות של שתי האוכלוסיות הללו, שמהוות כמעט שליש מאוכלוסיית מדינת ישראל, אחרת הענפים יחלו להישבר. נעשו צעדים אך זה לא מספיק ביחס לאתגר כולו. אם נמשיך להוביל בפערים, אם ילד בפריפריה לא יקבל הזדמנות שווה, הענפים שעליהם תלויה הסולידריות הישראלית יקרסו ואיתם הצבא, המוסדות וכל אלו שתלויים בלכידות שלנו".

עוד אמר גנץ: "בראש סדר העדיפויות בישראל צריכים להיות מונחים החינוך וההשכלה, הם קובעים את עתיד הכלכלה הביטחון והערבות ההדדית ביננו. במקום השני אני מציב את פיתוח התשתיות הלאומיות, שהן אלו שמהוות בסופו של דבר את שתיות הצמיחה של ישראל גם בצפון וגם בדרום. בלי חינוך ראוי לאנשים לא נוכל לקיים חברה חזקה, בלי חוק וסדר הדברים הללו לא יעבדו. אם לא נבטל את המושג שנקרא פריפריה גאוגרפית לא נשרת את צורכי בצמיחה של ישראל וחייבים תכנון ארוך טווח ולגזור ממנו צעדים הנדרשים לביצוע של המשרדים השונים".

בהתייחסו למצב הפוליטי הוסיף כי "בבחירות הקרובות נשאף להכרעה ברורה, שתאפשר לי להעביר מתפקידם כל שר ושרה שלא אמורים להתמנות לתפקידם מלכתחילה. אני מקווה שהסיבות שבגינן ילכו אזרחי ישראל בפעם השלישית יהיו שחיתות, התעלמות מהדרג המקצועי, והתנשאות. כשרה"מ עסוק בחסינות, אין ממשלת ישראל שתקדם נושאים אזרחיים, וכשראש הממשלה מנהל קמפיין להראות שהכל מצוין - אין תיקון, אין יעילות, אין פריון ואין אמון של הציבור בנבחריו, והפערים הולכים וגדלים כל הזמן. החזקים גדלים בזכות הכוח והחלשים מחלשים עוד יותר. יש סכנה שישראל והפריפריה תהפוך למדינה נחשלת עם אזורים נחשלים. אנחנו לא שם אבל בדרך לשם, על זה הבחירות הללו. אם יפרצו כל הנורמות הערכיות שלנו, ישראל תהפוך למדינה נחשלת ולא לעולם חוסן".

תגיות