אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתמחים במשפטים: לשכת עורכי הדין מנפחת את אחוז המעבר בבחינות צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

מתמחים במשפטים: לשכת עורכי הדין מנפחת את אחוז המעבר בבחינות

לטענת המתמחים, הלשכה פרסמה נתון לפיו 48% מהמתמחים עברו את הבחינות, אך הנתון משכלל מאות נבחנים שהשתתפו בבחינה אחרת, מיוחדת וקלה בהרבה; המתמחים: מטרת הלשכה היא להסתיר את אחוז הכישלון בבחינה האחרונה שהיה גבוה מכפי שפורסם; הלשכה: "לא שינינו שום נתון"

02.01.2020, 19:49 | ענת רואה

האם לשכת עורכי הדין מנסה להסתיר את נתוני המעבר הנמוכים בבחינות ההסמכה? בתחילת השבוע פרסמה הלשכה הודעה ממנה עלה כי אחוז המעבר בבחינה האחרונה שנערכה עומד על 48%. אלא שלטענת מתמחים הנתון האמיתי נמוך יותר ומזכיר את אחוזי המעבר הנמוכים שהיו בתקופת ראש הלשכה הקודם אפי נוה.

קראו עוד בכלכליסט

מבדיקת כלכליסט עולה כי בהודעה לעיתונות שפרסמה הלשכה היא אכן לא הציגה את הנתונים האמיתיים והמלאים המתייחסים לבחינת ההסמכה הרגילה, אלא איחדה שתי בחינות ביחד באופן שלטענת מתמחים נועד לעוות את התוצאות ולהעלות מלאכותית את אחוז המעבר.

בחינת הסמכה במשפטים, צילום: דוברות לשכת עורכי הדין בחינת הסמכה במשפטים | צילום: דוברות לשכת עורכי הדין בחינת הסמכה במשפטים, צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

כך, על פי נתוני הלשכה בבחינה השתתפו 2,492 מתמחים והלשכה פרסמה הודעה עם אחוזי המעבר של המתמחים בהתאם למוסדות הלימוד השונים בהם למדו ומבלי להבחין בין סוגי הבחינות. אלא שלמעלה מ-11% מהנבחנים, 280 איש, כלל לא השתתפו בבחינת ההסמכה הרגילה אלא ניגשו לבחינה במתכונת מיוחדת אליה זומנו מתמחים שקיבלו 50 ומעלה במועד קודם. במסגרת הבחינה המיוחדת יכלו הנבחנים לבחור מטלת ניסוח אחת בלבד. סביר להניח שאחוז המעבר בבחינה הזו גבוה יותר מאשר בבחינה הרגילה שהיא קשה הרבה יותר.

"הלשכה ניצלה את זה שהיתה בחינת מועד מיוחד והיתה בחינה רגילה באותו מועד והם תפסו על זה טרמצפ לאחד את שני המועדים לממוצע, דבר שאיננו הוגן בעליל", אמרה לכלכליסט מתמחה שניגשה לבחינה הרגילה. לדבריה, "נבחני המועד המיוחד נבחנו במשך שעה וחצי על שתי שאלות ניסוח בשעה שאנחנו נבחנו שמונה שעות על חומר לימוד מטורף פלוס מטלת ניסוח אחת. ואז אומרים שעברו 48% כדי לייפות את המצב. אנו סבורים שאחוזי המעבר עומדים על 40% לכל היותר".

בניסיון לברר מהו אחוז המעבר האמיתי של הנבחנים בבחינה הרגילה פנינו ללשכת עורכי הדין וביקשנו מהם את הנתונים. הפנייה הזו הועברו ללשכה ביום שני השבוע, ומאז נאלצנו להמתין מספר ימים, כשבכל יום נמסר לנו שהנושא בבדיקה ושיומצאו לנו הנתונים.

לא התייאשנו והמשכנו להמתין בסבלנות רבה בתקווה לקבל את הנתון המבוקש, ואולם הערב נמסר מהלשכה שהיא לא מתכוונת לתת תשובה לשאלה ולמעשה הלשכה עומדת על כך שתוצאות המעבר של שתי הבחינות יוצגו במאוחד.

ראוי בהקשר זה להזכיר כי ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי שנבחר לתפקידו ביוני 2019 הבטיח בהתרגשות כשנבחר שהלשכה תהיה "בית מזכוכית" ותפעל בשקיפות מלאה. תקציבה של לשכת עורכי הדין עומד על כ-76 מיליון שקל, מרביתם ממומנים באמצעות דמי החבר שמשלמים עורכי הדין שהם חובה ותנאי לעיסוק במקצוע.

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה: הלשכה פרסמה את תוצאות מבחני ההסמכה הרשמיות ללא כל שינוי בנתונים, וכל אמירה או השערה אחרת הרי שהן בגדר ספקולציה ועיוות המציאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות