אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סקיי-ליין: עובד לשעבר של אלביט מערכות מנסה לנשל אותנו ממיזם משותף אסף שילה, ישראל סאן

בלעדי לכלכליסט

סקיי-ליין: עובד לשעבר של אלביט מערכות מנסה לנשל אותנו ממיזם משותף

חברת העגורנים טוענת שאלביט מערכות והעובד שלה ליאור אביטן פוגעים בחלקה בפרויקט משותף לבניית מערכת שליטה מרחוק למניעת תאונות בנייה; לפי סקיי-ליין, אביטן השתמש בידע שצבר במהלך העבודה המשותפת כדי להקים חברה מתחרה, ורשם את עצמו ואת אלביט מערכות כבעלים היחיד של המיזם המשותף

12.01.2020, 15:09 | גולן חזני

סקיי-ליין עגורנים, חברת עגורני הצריח הגדולה בישראל, פנתה בשבוע שעבר לחברת אלביט מערכות, ולליאור אביטן, מנכ"ל אולטראוויז שבשליטתו ובשליטת אלביט מערכות, בדרישה שיחזירו לרשותה את מלוא המניות שלה (50%) במיזם המשותף לבניית מערכת שליטה מרחוק מבוססת מצלמות, למניעת תאונות באתרי בנייה וייעול פעילות העגורנים.

קראו עוד בכלכליסט

סקיי-ליין טוענת שאביטן, שהיה עובד של אלביט מערכות ולא הכיר את תחום העגורנים, הקים את חברת אולטראוויז בהתבסס על הידע שצבר בעבודה מול סקיי-ליין, והשתמש בה כדי להרחיק את סקיי-ליין מהפרויקט המשותף. אולטראוויז שהקים אביטן מפתחת מערכת המשלבת חיישנים וראייה ממוחשבת עבור עגורני צריח המשמשים באתרי בנייה.

עגורנים עגורנים עגורנים

לטענת סקיי-ליין, ביוני 2017 הגיע אביטן, שהיה אז עובד אלביט מערכות, למנכ"ל המשותף של סקיי-ליין אביב כרמל, והציע לו לפתח במשותף מערכת להפעלה מרחוק של עגורנים. אלביט מערכות הייתה אמורה לספק את הידע והטכנולוגיה בתחום המצלמות והבינה המלאכותית, ואילו סקיי-ליין אמורה הייתה לספק את הידע הנוגע לתחום העגורנים בפרט, התמחות בתחומי ניהול ותפעול העגורן וענף הבנייה בכלל, ובנוסף גם את הקשרים הרלוונטיים בענף הבנייה בארץ ובחו"ל.

סקי-ליין ציינה כי המיזם המשותף החל לפעול והצדדים קיימו פגישות רבות, החליפו ביניהם מידע והכינו מסמכים משותפים שנועדו לחשוף את המיזם לצדדים שלישיים ובהם לקוחות פוטנציאליים. במהלך אוגוסט 2018, לאחר שהתקבל אישור רשות החדשנות לתמיכה בחברה בחממת אינקוביט, שהיא חממה בשליטתה של אלביט, גילתה סקיי-ליין שאביטן רשם את עצמו ואת אלביט מערכות כבעלים היחיד של מלוא מניות החברה, כדי "לקצר את לוחות הזמנים" ולמרות הבטחות מפורשות מצידו שחלקה של סקיי-ליין במיזם לא ייפגע כלל.

סקיי-ליין גם טוענת כי לקראת סוף שנת 2018 התברר שאביטן פנה גם לגורמים שונים בענף הבנייה בניסיון לגייס הון וידע לחברת אולטראוויז תוך שהוא משתמש בשמה של סקיי-ליין כמשקיעה פוטנציאלית. אולטראוויז גייסה שלושה מיליון שקל מקרן מנוף שהוקמה לצמצם את תאונות במקומות העבודה. סקיי-ליין טוכנת שמדובר בהונאה ובמעשים לא אתיים ולא חוקיים, והיא צפויה לפנות לבית המשפט ולדרוש את מלוא מניותיה כפי שסוכם בין הצדדים. 

מסקיי-ליין נמסר עוד כי הניסיון של אולטראוויז לנשל את סקיי-ליין מהפעילות הביא לדחייה משמעותית בהכנסת המוצר לשוק, מוצר שעשוי לסייע בצמצום תאונות הבנייה. מאולטראוויז לא נמסרה תגובה.

תגיות