אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההמלצה שלא לעשן סיגריות אלקטרוניות כבר פחות גורפת צילום: רויטרס

ההמלצה שלא לעשן סיגריות אלקטרוניות כבר פחות גורפת

המרכז האמריקאי למניעת מחלות, החוקר את התפרצות מחלות הריאה החמורות והקשר לשימוש בסיגריות אלקטרוניות, הסיר מהאתר שלו את ההמלצה; עתה הוא מוסר רק שלבני נוער, נשים הרות ואנשים שלא משתמשים בטבק אסור לעשות זאת

18.01.2020, 09:28 | שירות כלכליסט

המרכז האמריקאי למניעת מחלות נסוג מהמלצתו הגורפת לציבור להימנע משימוש בסיגריות אלקטרוניות (אידוי), אותה פרסם במהלך החקירה שהוא מנהל סביב התפרצות מחלות ריאה חמורות שנקשרו לכך.

קראו עוד בכלכליסט

הסוכנות הסירה מאתר האינטרנט שלה את ההנחיה שעל אנשים להפסיק לעשן סיגריות אלקטרוניות במידה שהם מוטרדים מהאפשרות לחלות. היא אמנם מסרה בספטמבר שיש להפסיק לגמרי את השימוש בסיגריות אלקטרוניות, אך מאוחר יותר צמצמה את המלצתה והזהירה רק שיש להפסיק להשתמש במוצרי אידוי שמכילים THC (החומר הפסיכואקטיבי בקנאביס) ולשקול להימנע מעישון סיגריות אלקטרוניות בכלל. ההמלצה החדשה, שפורסמה שלשום (ה'), כבר לא כוללת את ההנחיה הכוללת להפסיק לעשן סיגריות מסוג זה, אך הסוכנות עדיין טוענת שלבני נוער, נשים בהיריון ואנשים שלא משתמשים בטבק, אסור לעשות זאת.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

"ההמלצה דויקה כדי לשקף את הראיות המדעיות הטובות ביותר שיש בידינו ברגע זה, וכדי לשמור בצורה הטובה ביותר על בריאות הציבור", כך אמר ד"ר בראיין קינג, המדען הראשי בצוות התגובה שהוקם לחקירת התפרצות המחלות. הראיות שנמצאו במהלך החקירה קישרו בין התפרצותן הפתאומית של מחלות ריאה בעקבות אידוי, לחומר שנקרא ויטמין E אצטאט, שמן שלפעמים משמש לדילול מוצרי THC. שמני THC וקנאביס הפכו לחוקיים במספר גדל של מדינות בארה"ב. "הראיות שבידינו מראות שוויטמין E אצטאט קשור באופן הדוק" להתפרצות של המחלות, כך אמר קינג.

עוד נמסר כי אין ראיות מספקות לכך שכימיקלים בנוסף לוויטמין E אצטאט עלולים לגרום למחלות.

מגפת מחלות הריאה הקשורה לאידוי החלה ב-2019, כך מאמינים אנשי רפואה בארה"ב. רוב החולים עישנו מוצרים שהכילו THC אותם השיגו ממקורות לא מפוקחים, ו-62% מתוכם היו צעירים בגילאי 18 עד 34. תופעת האידוי בקרב בני נוער הולכת ומתפשטת בקרב תלמידי חטיבות ביניים ותיכונים בארה"ב מאז 2011, עם עלייה חדה בשנים האחרונות.

תגיות