אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האחים נאוי הפסידו לרשות המסים: לא יוכלו לקזז הפסדים של 153 מיליון שקל צילום: עמית שעל

האחים נאוי הפסידו לרשות המסים: לא יוכלו לקזז הפסדים של 153 מיליון שקל

האחים רכשו שלד בורסאי שכלל הפסדים צבורים, מאיש העסקים אביחי סטולרו, והעבירו אליו את פעילות החברה לניכיון צ'יקים שלהם. ביהמ"ש קבל את עמדת רשות המסים לפיה הקיזוז הוא פעולה מלאכותית שנועדה רק לצמצם את תשלום המס ואינה חוקית

21.01.2020, 12:36 | עמרי מילמן

האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בהיקף של 153 מיליון שקל שהיו בשלד בורסאי שרכשו, משום שמדובר בתכנון מס מלאכותי. כך קבעה היום (ג') שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ירדנה סרוסי, וקיבלה בכך את עמדת פקיד שומה ת"א 4.

קראו עוד בכלכליסט

האחים נאוי רכשו את השלד הבורסאי בשנת 2011 מאיש העסקים אביחי סטולרו, והעבירו אליו את פעילות החברה לניכיון צ'יקים שלהם. מאחר שבשלד היו הפסדים צבורים של 153 מיליון שקל משנים עברו, האחים קיזזו בפועל במשך כמה שנים את ההכנסות מאותם הפסדים ולא שילמו מס כלל. רשות המסים טענה שמדובר בפעולה מלאכותית שנועדה רק לצמצם את תשלום המס ואינה חוקית.

מימין: שאול ודורי נאוי , צילום: עמית שעל מימין: שאול ודורי נאוי | צילום: עמית שעל מימין: שאול ודורי נאוי , צילום: עמית שעל

האחים נאוי טענו כי בבסיס העסקה עמדו טעמים מסחריים,ובראשם "הנראות הציבורית" שמהווה "תעודת הכשר" לדבריהם לגיוס אשראי מהבנקים, גיוס הון מהציבור, גיוס לקוחות פוטנציאליים וסחירות ואפשרות למימוש אחזקות תוך שמירה אפקטיבית על השליטה.

אולם השופטת קיבלה את טענת רשות המסים כי האחים נאוי היו צריכים להוכיח מדוע דווקא רכשו את השלד הבורסאי הספציפי הזה בהשוואה לחלופות אחרות שהיו זמינות באותה תקופה ונשאו הפסדים נמוכים יותר.

השופטת ירדנה סרוסי השופטת ירדנה סרוסי השופטת ירדנה סרוסי

מפסק הדין עולה כי אחרי שהחברה קיזזה את כל ההפסדים בין 2013-2011, רק במרץ 2015 החלה לבחון גיוס הון מהציבור באמצעות הנפקת אג"ח, שהתרחשה בסופו של דבר בפברואר 2016. עד אז חילקה החברה לבעליה דיבדנדים של 67.5 מיליון שקל.

להחלטת השופטת סרוסי צפויות להיות השלכות משמעותיות על חברות שרכשו שלדים בורסאיים, שכן היא נותנת רוח גבית משמעותית לרשות המסים שתדרוש מהן להוכיח מדוע רכשו דווקא את אותם שלדים, כדי שזו תקבל את קיזוז הרווחים שלהם.

רשות המסים יוצגה על ידי עו"ד מאיר פורת מהמחלקה הפיסקאלית בפרקליטות מחוז תל אביב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות