אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגה אור תרכוש את המתחרה ישפרו ב-855 מיליון שקל

נחשף בכלכליסט

מגה אור תרכוש את המתחרה ישפרו ב-855 מיליון שקל

העסקה צפויה להיחתם היום; מגה אור גברה על ריט 1, שהגישה גם היא הצעה לרכישת החברה; ישפרו עוסקת בייזום והשכרה של נכסים מניבים בישראל, ובעיקר מרכזי מסחר ובילוי, מבני תעשייה ומלאכה ושטחי אחסנה

26.01.2020, 10:49 | גולן חזני

מגה אור תרכוש את חברת מתחמי הקניות ישפרו מידי אי.די.בי. מגה אור, שהמשא ומתן בינה לבין אי.די.בי נחשף לראשונה בכלכליסט, תשלם 855 מיליון שקל תמורת חברת המרכזים המסחריים. העסקה צפויה להיחתם היום (א').  

קראו עוד בכלכליסט

מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס גברה על קרן ההשקעות בנדל"ן ריט 1, שהגישה גם היא הצעה לרכישת החברה. ישפרו עוסקת בייזום והשכרה של נכסים מניבים בישראל, ובעיקר מרכזי מסחר ובילוי, מבני תעשייה ומלאכה ושטחי אחסנה.

ריט 1 היתה קרובה לרכוש את ישפרו כבר בניסיון המכירה הקודם לפני כשנתיים, אבל בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין החליט לעצור את התהליך לאור הפערים במשא ומתן. פערים אלה נבעו בעיקר מהשווי ששיקפה ריט 1 לישפרו פלאנט באר שבע, שנחשב לנקודת התורפה בפורטפוליו של החברה.  

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, צילום: סיוון פרג אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי | צילום: סיוון פרג' אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, צילום: סיוון פרג

המכירה תאפשר דיבידנד

אי.די.בי מחקה את ישפרו מהמסחר לאחר שנכסים ובניין פרעה את החוב למחזיקי האג"ח של ישפרו באמצעות הלוואת בעלים שעמדה על 120 מיליון שקל, שהוענקה לחברה באוגוסט האחרון.

בניגוד לניסיון המכירה ב־2017, שנבע מהצורך לצמצם את פירמידת אי.די.בי, נראה כי המהלך הנוכחי נובע מהחלטה אסטרטגית של אלשטיין לצאת מתחום הקניונים והמרכזים המסחריים, מתוך הכרה שאין לאי.די.בי יתרון יחסי בו, ולהתמקד בתחום המשרדים באמצעות גב־ים. מכירת ישפרו תעמיד לנכסים ובניין תזרים חזק, שאותו תוכל לחלק כדיבידנד - בחלקו לדיסקונט השקעות.

בניגוד לישפרו, אלשטיין אינו מעוניין למכור את אחזקתו בחברת נדל"ן אחרת, מהדרין, שמחזיקה בקרקעות רבות ובפרדסים והוא רואה בה פוטנציאל השבחה עתידי.

ישפרו, בניהולו של זיו שחורי, מחזיקה ב־139 אלף מ"ר במרכזים מסחריים במודיעין, נס ציונה, תל אביב, ירושלים, בית שאן, באר שבע, קריית גת וערד, בשיעור תפוסה ממוצע של כ־%95. בנוסף, יש לחברה עתודות קרקע ברחבי הארץ וזכויות בנייה בלתי מנוצלות בהיקף של 167 אלף מ"ר. החברה מחזיקה גם במלון בבית החולים הדסה בירושלים. חלק מהנכסים, כמו אלה במודיעין ובנס ציונה, נחשבים איכותיים יותר, לעומת התוצאות האיכותיות פחות שמציג מרכז פלאנט בבאר שבע.

ישפרו סנטר במודיעין, צילום: סיון פרג ישפרו סנטר במודיעין | צילום: סיון פרג' ישפרו סנטר במודיעין, צילום: סיון פרג

הכנסות ישפרו מהשכרת השטחים בינואר־ספטמבר 2019 הגיעו ל־75.4 מיליון שקל, שמשקפים הכנסה שנתית של כ־100 מיליון שקל. ה־NOI (הכנסות נקיות משכירות) לאותה תקופה עמד על 57.8 מיליון שקל, והרווח הנקי על 16 מיליון שקל, שמשקפים רווח שנתי של 21 מיליון שקל. יו"ר הדירקטוריון עד לאחרונה היה אורן הילינגר, בעבר סמנכ"ל הכספים של נכסים ובניין, שעזב לפני שבועיים לטובת תפקיד דומה במליסרון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות