אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרדי האנרגיה והסביבה משביתים לכיל את תחנת הכוח שפועלת על פצלי שמן צילום: בלומברג

משרדי האנרגיה והסביבה משביתים לכיל את תחנת הכוח שפועלת על פצלי שמן

הרישיון של רותם אמפרט לכריית פצלי שמן במישור רותם לא יוארך מעבר למאי 2021; בארגונים הירוקים חוששים כי ההחלטה נועדה להכשיר שתי תוכניות אחרות לכרייה ועיבוד של פצלי שמן

18.02.2020, 13:16 | ליאור גוטמן
משרדי האנרגיה והגנת הסביבה החליטו שלא לחדש את רישיונות כריית פצלי השמן באזור מישור רותם. מדובר ברישיון לחיפוש ולהפקה של פצלי שמן מתחת לפני הקרקע או מעליו באמצעות כרייה. במשרדי הממשלה טוענים שההחלטה התקבלה "לאור מחויבותם של שני השרים לקדם אנרגיה נקייה ולאור האיזון הנדרש בין התועלת האנרגטית של פצלי השמן מחד לבין ההשלכות הסביבתיות מאידך, וכן בשל טביעת הרגל האקולוגית שעלולה להיות לפרויקטים אלה"

קראו עוד בכלכליסט

לפיכך, משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט מקבוצת כיל (לשעבר פמ"א), שאין בכוונתו להאריך את רישיון ההפקה במישור רותם מעבר למאי 2021.

במקום מתבצעת כריית פצלי שמן לאורך שנים ארוכות, לצורך הזנת תחנת כוח קטנה יחסית (5 עד 10 מגה וואט) שהופעלה במקום. מרותם אמפרט נמסר בתגובה שהם "לומדים את ההחלטה וצופים שלא תהיה מהותית לחברה".

כריית פצלי שמן, צילום: בלומברג כריית פצלי שמן | צילום: בלומברג כריית פצלי שמן, צילום: בלומברג
מנגד, המשרדים אישרו לבחון את הקריטריונים הסביבתיים שיתאימו, אם וכאשר, לכריית פצלי שמן חדשים במסגרת רישיונות שהוענקו לחברות אחרות בדיוק באותו אזור גיאוגרפי. אחת החברות היא שותפות רא"מ שפועלת כדי לבנות מתקן מחזור לפסולת פלסטיק באזור יחד עם הפקת נפט שמקורו בפצלים. "סוכם כי תוכניות אלו ייבחנו לאור קריטריונים סביבתיים שייקבע המשרד להגנת הסביבה", מסכמים בשני המשרדים.

עו"ד עמית ברכה מנכ"ל אדם טבע ודין, מסר בתגובה: "אמנם נראה כי השרים החליטו למנוע הפקה של פצלי שמן אולם בפועל קיים חשש כי ההחלטה באה להכשיר את שתי התוכניות הקיימות לכרייה ועיבוד של פצלי שמן ברותם ואורון, למרות שמדובר בתכניות הרסניות לסביבה". בארגון מדגישים עוד כי לאור חוק הנפט, "כל עוד אין החלטה חד משמעית לבטל את שתי התוכניות הקיימות ברותם ואורון, ישראל עלולה להיות במצב בו היא מחמירה את המשבר האקלימי העולמי. יש לפעול בהקדם למניעת כרייה ועיבוד של פצלי שמן בכלל"

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה: "אנחנו מברכים את השרים, על ההחלטה החשובה, שלא לתת רישיונות נוספים להפקת פצלי שמן. במקביל, אנחנו מצפים מכלל העוסקים בנושא, להסיר מהשולחן גם את הפיתוח של רישיונות ההפקה ולמנוע כליל הפקת פצלי שמן בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות