אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקופון של גיל שרון: השבחה מול הגזמה צילום: אוראל כהן

הקופון של גיל שרון: השבחה מול הגזמה

בעסקה לרכישת גולן טלקום על ידי סלקום יש מנצח אחד מובהק: יו"ר ומנכ"ל גולן טלקום גיל שרון. שרון מחזיק ב־10% ממניות חברות הסלולר, שעבורן הוא עתיד לקבל 59 מיליון שקל

19.02.2020, 08:12 | ירדן רוז'נסקי

בעסקה לרכישת גולן טלקום על ידי סלקום יש מנצח אחד מובהק: יו"ר ומנכ"ל גולן טלקום גיל שרון. שרון מחזיק ב־10% ממניות חברות הסלולר, שעבורן הוא עתיד לקבל 59 מיליון שקל. במידה רבה, הסכום שיקבל שרון מסלקום שבשליטת אדוארדו אלשטיין מהווה מעין "פיצוי" על עסקה אחרת שלא יצאה לפועל — מינויו למנכ"ל דיסקונט השקעות (דסק"ש), גם היא בבעלות אלשטיין. בסוף 2015 בחר אלשטיין בשרון, אז מנכ"ל פלאפון, להוביל את החברה ששלטה בסלקום, נכסים ובניין ושופרסל. אלשטיין העניק לשרון חבילת תגמול נדיבה וחריגה בהיקף 71 מיליון שקל במשך חמש שנים. החבילה הורכבה משכר חודשי של 200 אלף שקל, בונוס שנתי של עד 12 משכורות, רכב בשווי של 450 אלף שקל ותגמול מנייתי: מניות דסק"ש בשווי 13 מיליון שקל, ומניות של שופרסל וסלקום בשווי 30 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

התגמול החריג עורר התנגדות בקרב בעלי מניות המיעוט וחברי הדירקטוריון, שדרשו קיצוץ דרמטי. מאיר שני, אחד הדח”צים באי.די.בי – אז עדיין בעלת השליטה בדסק”ש, היום חברה־אחות – אף התפטר במחאה. ההסכם לא אושר בדירקטוריון, ושרון הסכים לוותר על 40% מהתגמול ההוני, אך זה כבר היה מאוחר מדי. אלשטיין נסוג מהמינוי.

גיל שרון, צילום: אוראל כהן גיל שרון | צילום: אוראל כהן גיל שרון, צילום: אוראל כהן

ב־2017 אלקטרה צריכה רכשה את גולן טלקום תמורת 350 מיליון שקל. במסגרת העסקה מונה שרון ליו"ר ומנכ"ל ורכש 10% מהמניות בסכום סמלי של 2 מיליון שקל. תחת ניהולו, גולן טלקום צמחה משמעותית. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2019, מספר המנויים עמד על 923 אלף — עלייה של 17 אלף מנויים בהשוואה לסוף הרבעון השני. ההכנסות ברבעון עלו ב־6% והסתכמו ב־137 מיליון שקל. את 2018 חתמה גולן טלקום עם רווח מגזרי של 92 מיליון שקל — עלייה של 29% בהשוואה ל־2017, השנה שבמהלכה שרון נכנס לתפקידו.

אמנם הסכום ששרון ישלשל לכיסו בעסקת המכירה של גולן טלקום דומה לסכום שבסוף לא קיבל מאלשטיין, אבל כאן נגמר הדמיון. בעוד במקרה של דסק"ש הוא היה אמור לקבל מניות של חברות שאותן לא היה אמור לנהל, וזאת בתמורה להשגת יעדים שאותם כינתה אנטרופי "לא מתאגרים”, במקרה של גולן טלקום שרון קוצר את פירות עבודתו. הוא השביח את החברה, כך שהסכום משקף את הערך שהצליח להציף בחברה. כשמנהלים גורפים לכיסם סכומים גדולים, הדבר מעורר תשומת לב תקשורתית, אך אין דין מקרה אחד זהה לדינו של מקרה אחר, גם לא כשמדובר באותו מנהל.

תגיות