אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלייה חדה בנדבקים באיטליה, אוסטריה הפסיקה תנועת הרכבות עמה צילום: רויטרס

נגיף הקורונה

עלייה חדה בנדבקים באיטליה, אוסטריה הפסיקה תנועת הרכבות עמה

הרשויות דיווחו על מקרה מוות שלישי מנגיף הקורונה בצפון איטליה ומספר הנדבקים זינק ליותר מ-130. "עכשיו אנחנו מודאגים אפילו יותר". אירועי קרנבל המסכות המסורתי בוונציה, שמושך אליו עשרות אלפי חוגגים, הופסקו. סגר הוטל על ערים שלמות וקנסות יוטלו על אלו שיפרו אותו

23.02.2020, 23:21 | ynet
הרשויות באיטליה החליטו היום (א') לנקוט צעדים מחמירים בניסיון לעצור את התפשטות נגיף הקורונה בצפון המדינה, אחרי שמספר הנדבקים זינק ליותר מ-130. הצעדים כוללים איסור התכנסויות גדולות באזורים רבים, סגר על ערים שלמות והטלת קנסות על כל מי שייתפס נכנס לאזור התפרצות או עוזב אותו לפני תום תקופת הבידוד. הערב דווח על מקרה מוות שלישי מהנגיף בצפון המדינה.

 

קראו עוד בכלכליסט

בתוך כך, אוסטריה הודיעה על הפסקת כל תנועת הרכבות עם איטליה, בשל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה. מוקדם יותר הודיע משרד הפנים האוסטרי כי מנע מרכבת שעשתה דרכה מאיטליה מלהיכנס למדינה, זאת בשל החשש שמישהו מקרב הנוסעים נדבק נגיף. מניין קורבנות הקורונה באיטליה עלה היום לשלושה, לאחר שאישה חולת סרטן מתה כתוצאה מסיבוך.

המשטרה באיטליה מסיירת ב-11 עיירות, רובן במחוז לומברדיה, שם התגלה המקרה הראשון של הידבקות בנגיף, שנמצאות בסגר מסוף השבוע. בנוסף, במסגרת המאמצים למנוע התכנסויות ציבוריות עצרו הרשויות את אירועי קרנבל המסכות המסותרי בוונציה. עשרות אלפי חוגגים מגיעים מדי שנה לאזור, שנמצא כעת בלב ליבו של מוקד ההתפרצות במדינה.

ונציה. הקרנבל היה אמור להימשך עד יום שלישי, צילום: רויטרס ונציה. הקרנבל היה אמור להימשך עד יום שלישי | צילום: רויטרס ונציה. הקרנבל היה אמור להימשך עד יום שלישי, צילום: רויטרס

"הפקודה מופעלת באופן מיידי ותיכנס לתוקף הלילה בחצות", הודיע לוקה זאיה, מושל מחוז ונטו שוונציה נמצאת בשטחו. הקרנבל היה אמור להסתיים ביום שלישי. גם מוזיאונים, בתי ספר, אוניברסיטאות, בתי קולנוע ומקומות ציבוריים אחרים ייסגרו בוונציה ובשאר מחוז ונטו. הסגר צפוי להימשך לפחות עד 1 במרץ. סגר דומה הוטל במחוז לומברדיה.

 

הרשויות הודיעו היום כי שלושה אנשים בוונציה נדבקו בנגיף הקורונה, כולם בסוף שנות ה-80 לחייהם ומאושפזים במצב קשה. כמעט כל 133 הנדבקים בנגיף באיטליה מקובצים בצפון. הקפיצה הגדולה ביותר במספר הנדבקים נרשמה בלומברדיה, האזור המאוכלס ביותר הכולל את המרכז הכלכלי של המדינה, מילאנו. באזור זה נרשמו לפחות 89 מקרים, כמעט כולם בעיירות קטנות באזור הכפרי.

התושבים נקראו להישאר בבית בלומברדיה ובוונטו. שני המחוזות הם לב התעשייה של איטליה, ויחד הם אחראים ל-30% מהתוצר המקומי הגולמי. בשבת הוכרז על סגר בערים קטנות רבות, אולם המשטרה בכניסה לקודוניו, אחת העיירות שנפגעו בצורה הקשה ביותר, לא עצרה מכוניות מלהיכנס או לצאת.

 

התפשטות הנגיף פגעה בשגרת יום א' של האיטלקים - מכדורגל ועד לכנסייה. אירועי ספורט באזורים הצפוניים שנפגעו, כולל אימוני קבוצות ספורט מקומיות לילדים ושלושה משחקי כדורגל של סרייה א' – ליגת הכדורגל הבכירה של איטליה - בוטלו. מעצב האופנה ג'ורג'ו ארמני החליט לערוך את תצוגת האופנה שלו היום באולם ריק – בלי עיתונאים ובלי קונים.

ונציה, צילום: רויטרס ונציה | צילום: רויטרס ונציה, צילום: רויטרס

המקרים הראשונים באיטליה, זוג סיני ששהה בחופשה ברומא, התגלו לראשונה בפברואר. עד כה דווח על שלושה מקרי מוות - כולם קשישים בצפון. המקרה האחרון דווח הערב - קשישה חולת סרטן מתה בבית חולים בעיר קרמה שבמחוז לומברדיה אחרי שהייתה מאושפזת במחלקה האונקולוגית במצב קשה. כעת מנסות רשויות הבריאות להבין כיצד החלה ההתפרצות. המקרים הראשונים הוכרזו רק ביום שישי והרופאים אינם יודעים מה מקור המחלה.

החשד הראשוני בלומברדיה היה שאיש עסקים ששב לאחרונה מסין, מוקד התפרצות הנגיף, הוא זה שהדביק אחרים, אך בדיקה שערכו לו יצאה שלילית. בוונטו בדקו רופאים קבוצה של שמונה מבקרים סינים שהיו בעיירה שבה דווח על מקרה המוות הראשון, אך שוב, הבדיקות של כולם יצאו שליליות. "עכשיו אנחנו מודאגים אפילו יותר", אמר זאיה.

 

לפני יום שישי דיווחה איטליה רק על שלושה מקרים של הידבקות בנגיף - כולם אנשים שהגיעו לאחרונה מהעיר הסינית ווהאן, שם התגלה הנגיף לראשונה. אחרי גילוי המקרים הראשונים, איטליה השעתה את כל הטיסות הישירות לסין וממנה, אך לא ערכה מעקב אחר המגיעים דרך מדינות שניות.

במקום אחר באירופה, שר הבריאות הצרפתי אוליבייה וראן אמר כי הרשויות מתכוננות להתפרצות אפשרית של הנגיף בצרפת. בריאיון שפורסם היום בעיתון הצרפתי "לה פריזיאן", אמר וראן כי הוא עוקב מקרוב אחר המצב "החמור ביותר", כולל באיטליה השכנה. צרפת דיווחה מוקדם יותר החודש על מקרה המוות הראשון מחוץ לאסיה של אדם שנדבק בנגיף, תייר סיני בן 80.

תגיות