אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות התעופה ממשיכות לבטל קווים לישראל: "התכוננו לחודש בלי טיסות" צילום: איי אף פי

נגיף הקורונה

חברות התעופה ממשיכות לבטל קווים לישראל: "התכוננו לחודש בלי טיסות"

אליטליה ואיבריה מצטרפות לרשימת החברות שלא יטוסו לישראל עקב הרחבת רשימת המדינות שעם החזרה מהן נדרש בידוד; שתיהן יקפיאו את הטיסות עד סוף החודש; אל על ממשיכה לבטל טיסות ומעבירה נוסעים ממטוסי דרימליינר חדישים לבואינג 737, וגם ישראייר ביטלה טיסה

07.03.2020, 07:55 | תומר הדר ונווית זומר

בד בבד עם הודעותיו של משרד הבריאות על הכוונה להרחיב את מספר המדינות שעם החזרה מהן נדרש בידוד בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, חברות תעופה נוספות מודיעות כי לא יטוסו לישראל. אתמול (ו') הודיעה אליטליה כי כל טיסותיה המיועדות לצאת לאיטליה ב-11 עד ה-28 במרץ יבוטלו. במקביל הודיעה גם איבריה הספרדית על הקפאה של כל הטיסות בקו לישראל עד תום החודש הנוכחי. אליטליה ואיבריה מצטרפות ל-WIZZ שהודיעה על הקפאה של קווים לישראל וגם לריאנאייר שהודיעה על הפסקה של מספר טיסות. האיום על המשך הטיסות לישראל וממנה רק גובר, כשבשבוע הקרוב תידרש להתקבל החלטה, האם להורות על תנאי סגר גם לשבים מארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל ממשיכה אל על לצמצם טיסות ליעדים רבים ומעבירה נוסעים ממטוסי דרימליינר למטוסי 737 קטנים יותר. כך, כבר בימים אלה מבוצעות חלק מהטיסות בקווי הדגל של החברה, למשל הטיסות לג'נבה, במטוסי 737 במקום בדרימליינרים החדישים. אתמול נאלצה אל על לצמצם טיסות לארה"ב ולברצלונה ולאחד את נוסעיהן עם נוסעי טיסות אחרות, כדי להבטיח תפוסה מיטבית במטוסים. בנוסף, טיסת הבוקר של יום ראשון לאמסטרדם לא תצא, כמו גם הטיסות לבוקרשט ולבריסל המיועדות לצאת מחר. אל על אינה החברה הישראלית היחידה שנפגעת מנגיף הקורונה ומהרחבת הוראות משרד הבריאות לבידוד לשבים ממספר מדינות אירופאיות: טיסת ישראייר לזלצבורג שבאוסטריה, שהיתה מיועדת לצאת היום, בבוקר בוטלה גם היא.

איבריה, צילום: בלומברג איבריה | צילום: בלומברג איבריה, צילום: בלומברג

לוח טיסות אדום

מבחינת לוח הטיסות לבוקר שבת, שבדרך כלל מלא בסימונים ירוקים, עולה הבוקר תמונה שונה למדי: אין לשכוח כי חלק מחברות התעופה הגדולות חולקות קווים עם חברות אחרות, כלומר ביטול טיסה של חברה מסוימת, למשל לופטהנזה (שהודיעה על ביטול טיסות לישראל יחד עם סוויס ואוסטריאן איירליינס) מבטל גם טיסות של חברות אחרות החולקות איתה קו. וכך, טיסת הבוקר של שבת ב-05:20 של לופטהנזה מבוטלת, ועמה גם השותפות לטיסה, אייר קנדה, ANA ובריסל איירליינס. טיסת איבריה של 06:00 היום למדריד מבוטלת, ועמה גם טיסת הקוד שייר (שיתוף) של אל על, שנוסעיה בעצם משתמשים במטוס של איבריה. מצב דומה שורר גם ביחס לטיסה המשותפת של לופטהנזה ויונייטד איירליינס של 07:00, טיסת אייר פראנס לפריז ב-07:30 וכך גם טיסת בריסל איירליינס ויונייטד איירליינס לפרנקפורט ב-08:00.

"קשה שלא להבין שמדובר כאן במשהו שהוא הרבה יותר מביטול קווים", מסר גורם בתחום אתמול לכלכליסט, "מדובר כאן בהחלטה שמדינת ישראל קיבלה, ברמות הפוליטיות. מה שקורה כאן זו לא מלחמה. לא נפלו כאן טילים. מדינת ישראל כופה על עצמה תנאי הסגר אמיתיים בזמן שרשויות הבריאות בכל מקרה לא הצליחו לעצור את ההתפשטות של הנגיף, ובישראל יש מעל 20 נדבקים ואלפים בבידוד. התכוננו לחודש בלי טיסות".

1,662 טיסות בוטלו בחודש מרץ, כך דיווחה רשות שדות התעופה , זאת בנוסף ל-530 טיסות שכבר בוטלו בינואר ובפברואר. המדינות שנמצאות ברשימת חובת הבידוד בישראל - סין, הונג קונג, מקאו ,דרום קוריאה,יפן, תאילנד, איטליה, גרמניה, שוויץ, אוסטריה, ספרד, צרפת, סן מרינו - מהוות 30% מתנועת הנוסעים למדינה.

תגיות