אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיים כצמן: "בספטמבר כבר לא ידברו על משבר הקורונה" צילום: Agaton Strom

משבר הקורונה

חיים כצמן: "בספטמבר כבר לא ידברו על משבר הקורונה"

הבעלים של קבוצת גזית גלוב סבור שעדיף לסגור את כל המשק לחמישה שבועות, אבל נשמע אופטימי במיוחד מביתו שבמיאמי: "בסוף יימצא פתרון לנגיף. לנו יש יתרות נזילות שמספיקות לנו ל-3 שנים בלי צורך בגיוסי הון או חוב"

15.03.2020, 18:04 | גולן פרידנפלד

מביתו שבמיאמי חיים כצמן נשמע אופטימי במיוחד. גם מחר, הוא אומר, למרות ההיסטריה שמייצר נגיף הקורונה, השמש תזרח במזרח, ואנשים ימשיכו לחיות ולהסתובב במרכזי הקניות.

קראו עוד בכלכליסט

במה שונה המשבר הזה מכל משבר אחר?

 "כל משבר מתחיל במשפט הזה. לכל היתר אנחנו מתכוננים. אף אחד לא חשב על אנטרקס, על נפילת בניני התאומים, אף אחד לא האמין שליהמן ברדרס יפשוט את הרגל. ועכשיו אף אחד לא האמין שמדינות ייכנסו להסגר. זה מאפיין משבר ולכן אני תמיד אומר – צריך לקום כל בוקר מוכן למשבר מכיוון שאי אפשר לדעת מתי יבוא. אתה מכין נזילות דואג שהאג"ח יהיה עם משך חיים ארוך ומתפזר ב-12 מדינות. הבעיה שבימים רגילים צוחקים עליך. יותר צוחקים עליך מאשר אומרים, וואלה הוא צדק. ימים מועטים שאתה צודק אבל הם הימים הקובעים. וזה עוד יום כזה".

למשך כמה זמן אתה מעריך שהמשבר הזה יימשך?

"אני חושב שהמשבר נראה נורא ונראה קשה אבל הוא יעבור. אני לא רופא ולא אפדימיולוג, אבל מהבטן שלי אני מדבר על חודשים, לא על שנים. אם אני צריך לנחש-בספטמבר כבר לא ידברו על המשבר".

האם לדעתך לצעדים החריפים הננקטים בישראל יש הצדקה?

 "בשכל הישר אין ספק שהיה מחדל של ערכות הבדיקה בארץ ואתה מתמודד עם משהו שאתה לא יודע. זה גורם אי הוודאות מספר אחד. יהיה יום שנאלץ לדון בהיערכות לזה. לגבי המשק הישראלי לדעתי היו צריכים לסגור את הכל. מה זה משנה אם הוא עובד 80- אחוז או 100 אחוז? עדיף לסגור הכל במכה לבלוע את הגלולה המרה הזו פעם אחת. ברגע שהציבור מבין שהממשלות לוקחות את הטיפול הציבור מקבל את זה בהבנה - אתה מבין שיש לזה תאריך תפוגה והבורסות עולות.. בעוד חמישה שישה שבועות לפחות נדע שנצא לעולם אחר".

הגיוני שזה גם מה שיקרה בארה"ב, שישביתו את כל המשק האמריקאי?

"כשהרכבת האמריקאית מתחילה לנסוע אף אחד לא יכול לעצור אותה. 60 מיליארד דולר הזריקו למשק. כשהנשיא קורא לך אתה אומר כן אדוני. שתי חברות המעבדות הכי גדולות לקחו את עניין הבדיקות על עצמם . אני אהיה מופתע אם לא יהיה בדיקות לכל מי שרוצה. אמריקה לא יכולה להיות סגורה כמו ישראל. תוכל לעשות הסגר על מדינות אבל אי אפשר לסגור את כל ארה"ב".

חיים כצמן, יו"ר גזית גלוב חיים כצמן, יו"ר גזית גלוב חיים כצמן, יו"ר גזית גלוב

מה לגבי הצעדים החד-צדדיים שנקטו השוכרים בקניונים, זה קוד מקובל במשברים?

"אני בוגר הרבה משברים ובכל משבר יש את האירועים האלו, עם הדיירים. ברור לחלוטין שבסופו של דבר תהיה חלוקה של הנטל בין השוכרים למשכירים.

הבעיה האמיתית היא שהדיירים מתחלקים לשניים: דיירים שיוכלו לשאת בהוצאות שייווצרו ואלו שיפשטו את הרגל ומהם לא תגבה כי לא יהיה לך מאיפה לגבות. גם במשברים הכי גדולים הפגיעה 3%-4%-5% ברווח התפעולי התזרימי. בסוג הנכסים שלנו הפגיעה לא משמעותית".

למה בכל זאת דומה המשבר הנוכחי?

"הייתי מדמה את זה לספטמבר 11. כי היא זעזע את הביטחון של האנשים. אי אפשר להפריז בעוצמת הזעזוע. מרכזי קניות הפכו גם אז להיות אזור מפחיד-. ההבדל

הוא שאז פחדו ממחבלים והיום מהנגיף תוסיף לזה מעטפות אנטרקס שהגיעו וקיבלת משבר שכולו חוסר ביטחון. זה הכי דומה לזה. גורם חיצוני, לא פיננסי שאף אחד לא חשב עליו ,הגיע לבקר . היום זה הוירוס ואז זה היה הטרור הבינלאומי. המשבר הזה יהיה יותר קצר כי לזה ימצאו חיסון לטרור לא מצאו חיסון. אנשים יחזרו לחיות את החיים שלהם".

ואיך אתם בגזית גלוב מגיעים למשבר הזה?

"מבחינה פיננסית אנחנו מגיעים למשבר הזה ערוכים בצורה מצוינת. יתרות נזילות שמאפשרות לנו יותר משלוש שנים מבלי להזדקק לשום גיוס חוב או הון בשוק. אני תמיד מחזיק נזילות. זה הדבר הראשון שכל מנהל שומע כשהוא בא לעבוד אצלי. אני מוכן להתחייב על דבר אחד גם בסוף המשבר הזה השמש תמשיך לזרוח במזרח. התוכניות שלנו ארוכות טווח. מצד שני יש ההזדמנויות שהופכות ליותר אטרקטיביות. כמו שקרה במשברים קודמים, יקרה גם הפעם וננצל את ההזדמנויות שיגיעו אלינו. תהיה חצי שנה – שנה קשה בכלכלה הישראלית אבל אנחנו מאמינים בה. נירתם לסייע במאמץ הלאומי לצאת מהמשבר הזה. סוף כל סוף מבינים שכולם בני אדם והווירוס לא מבחין בין שמאלנים ,ימניים ערבים ויהודים. זה מלמד אותנו קצת ענווה. ולכן, התוכניות שלנו לגבי ישראל בטווח הבינוני והארוך נשארות ללא שינוי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות